שתף קטע נבחר

פיגוע בברלין: נהג משאית דהר לקהל בשוק חג המולד, רצח 12 ופצע 48

נהג משאית, שלפי הדיווחים בגרמניה הוא פליט שהגיע השנה למדינה, דהר לתוך שוק חג המולד ופגע בעשרות חוגגים - בדומה לפיגוע בניס לפני חצי שנה. 12 נרצחו ועשרות נפצעו, הנהג הפוגע נמלט - ונעצר. בעליה של המשאית שיצאה מפולין: "איבדתי קשר עם הנהג, היא נחטפה"

נהג משאית דהר אמש (יום ב') לתוך קהל בשוק חג המולד בברלין שבגרמניה, ולפי המשטרה המקומית 12 בני אדם נרצחו ו-48 נפצעו. משטרת גרמניה אישרה הבוקר כי הנהג "דרס בכוונה". על פי דיווחים בלתי מאומתים בכלי תקשורת בגרמניה, נהג המשאית הוא פליט מפקיסטן שהגיע למדינה בחודש פברואר השנה.

 

בגרמניה דווח שהנהג הדורס נמלט והמשטרה מחפשת אותו - אבל אחרי שעה קלה דווח שהוא נתפס ושנוסע שהיה איתו, בעל אזרחות פולנית, נמצא מת במשאית. מקורות ביטחוניים גרמניים אישרו ל-CNN כי האירוע נחקר כ"מעשה טרור". שר הפנים של מדינת המחוז ברלין הדגיש לפני חצות כי הרקע לאירוע עדיין אינו ברור, וכי הוא עשוי להיות תאונה או פיגוע. מאוחר יותר, אמר שיש סימנים כי מדובר במתקפה מכוונת. עם זאת חקירת האירוע הופקדה בידי הרשויות הפדרליות, אלה המטפלות בדרך כלל באירועי טרור. 

 

נמצאים בברלין? פנו אלינו במייל האדום

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

 

האירוע התרחש בסביבות השעה 20:00 אתמול (שעון מקומי) ליד שדרת קורפירסטנדאם, למרגלות כנסיית הזיכרון על שם קייזר וילהלם. אמבולנסים רבים חשו למקום, ובתמונות מהזירה נראו שלטי חג המולד הרוסים. לפי הדיווחים המשאית נעצרה כמה מטרים אחרי שנכנסה לשוק.

 

עדי ראייה סיפרו כי המשאית נסעה במהירות של כ-65 קמ"ש - יותר מהמהירות המותרת באזור זה - ולא נראה כאילו היא מנסה להאט. ב"טלגרף" הבריטי דיווחו שאמה רשטון, שביקרה בשוק באותה העת, כתבה בטוויטר: "נהנינו מאורות הכריסמס ושתינו יין. ישבנו, עמדנו לקום – ואז שמענו בום גדול. ראינו משמאלנו מנורות חג מולד שקרסו וראינו משאית נוסעת לתוך הדוכנים והאנשים. זה לא נראה לנו כמו תאונה. ראיתי אנשים מדממים שוכבים על הרצפה".

טרגדיה בבירת גרמניה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טרגדיה בבירת גרמניה(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)


 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

משאית מפולין ש"נחטפה"

יאן הוליצר, סגן העורך ב"ברלניר מורגנפוסט", סיפר ל-CNN: "שמעתי רעש גדול והסתובבתי לשוק חד המולד, ואז ראיתי המולה גדולה – הרבה אנשים נפצעו. זה היה טראומתי מאוד". יוליאן רייכלט, העורך הראשי של "בילד-ברלין", אמר שמתנהל כעת מבצע ביטחוני גדול: "הזירה בהחלט מזכירה את מה שראינו בניס", סיפר - כשכוונתו למתקפת הטרור בצרפת לפני חצי שנה שבה נרצחו 85 בני אדם. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מקבלת עדכונים על האירוע משר הפנים ומראש העיר ברלין.

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

כלי תקשורת באירופה דיווחו כי המשאית שדהרה לקהל הייתה בבעלות פולנית, וכי הבעלים שלה סיפר שהמשאית "נחטפה". לפי הדיווחים, הוא אמר כי בן דודו אמור היה לנהוג במשאית לברלין כדי להעביר שם לילה – אבל הוא לא היה הנהג שדהר לתוך השוק. לפי דיווחים אחדים המשאית יצאה מגדנסק שבפולין היום בצהריים, אבל הבעלים של החברה שלה היא שייכת איבד קשר עם הנהג בסביבות השעה 16:00 (שעון מקומי).

 

משטרת ברלין קראה לתושבים להישאר בבתים ולהשאיר לה את הדרכים פנויות. אחר כך מסרה שאין אינדיקציה לסכנה נוספת בברלין – קרי לא מדובר במתקפת טרור מתמשכת. ראש העיר ברלין מייקל מולר אמר: "מה שאנחנו עדים לו הוא דבר דרמטי. לבי עם משפחות ההרוגים והפצועים". אנדראס גייסל, פוליטיקאי ברלינאי בכיר, אמר בשידור בטלוויזיה הגרמנית: "זה אירוע מחריד, אבל הוא לא ישנה את דרך חיינו בברלין. לגמרי לא ברור מה זה היה".

המשאית בשוק בברלין ()
המשאית בשוק בברלין
 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הרב יהודה טייכטל, רב הקהילה היהודית בברלין, הגיע לזירת האירוע כ-20 דקות לאחר הדריסה. בזמן הדריסה הוא היה באירוע בקהילה היהודית. "בזירה היו הרבה מאוד אמבולנסים ובדיוק סיימו לפנות את הפצועים", סיפר. "היה בלאגן גדול מאוד. הגענו לברר אם היו יהודים או ישראלים. אנחנו בקשר עם משטרת ברלין כדי להבין מי הנפגעים ומקווים לטוב". אנשי שגרירות ישראל בברלין החלו הלילה לעבור בין בתי החולים בברלין כדי לבדוק אם ישראלים נפגעו באירוע. לפי שעה לא ידוע על נפגעים ישראלים.

 

מניס עד אנסבך: שנה של פיגועי טרור

בשבועות האחרונים הזהירו באירופה כי דאעש מתכנן לבצע פיגועים סביב חג המולד, וכי השווקים שנפתחים לרגל החג הם יעד מרכזי עבורו. ארה"ב אף הזהירה את אזרחיה כי השווקים האלה עלולים להיות יעד למתקפה. ב"די וולט" הגרמני דיווחו כי המודיעין הגרמני קיבל בימים האחרונים-ממש אינדיקציות לכוונה לבצע פיגוע בשוק חג המולד בברלין.

 

אם יתברר שהאירוע בברלין הוא פיגוע, הרי שהוא מזכיר מאוד במאפייניו את הפיגוע בניס שבצרפת ביום הבסטיליה, ב-14 ביולי: משאית דהרה אז לקהל במהלך חגיגות החג הלאומי של צרפת, ונהגה - מחבל של דאעש - דרס למוות 85 בני אדם ופצע קשה עוד עשרות.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

כך נראה שוק חג המולד בברלין בימים כתיקונם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כך נראה שוק חג המולד בברלין בימים כתיקונם(צילום: רויטרס)

מוקדם יותר אמש התעוררה בהלה בציריך שבשווייץ, כששלושה בני אדם נפצעו מירי ליד מרכז איסלאמי במרכז העיר. משטרת ציריך אישרה כי כמה בני אדם נפצעו באזור המרכז האיסלאמי, אבל לא סיפקה פרטים נוספים. התקשורת השווייצרית דיווחה כי המשטרה סגרה את האזור וכי מתנהלים חיפושים אחרי חשוד בירי ליד תחנת הרכבת המרכזית בציריך, הבירה הכלכלית של שווייץ.

 

גרמניה ספגה השנה כמה פיגועי טרור, בהם פיגוע ההתאבדות בעיר אנסבך, שהיה פיגוע ההתאבדות הראשון בתולדותיה ולמרבה המזל הסתיים ללא הרוגים. הפיגועים האלה, ההתרעות על כוונה של דאעש לבצע פיגועים נוספים והעובדה שהקנצלרית אנגלה מרקל אפשרה אשתקד להמוני מהגרים - רבים מהם מוסלמים - להיכנס לגרמניה, הביאו לביקורת הולכת וגוברת בציבור הגרמני על הממשלה.


פורסם לראשונה 19/12/2016 21:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים