שתף קטע נבחר

יומיים אחרי דליקת הענק: שוב בהלה בבתי הזיקוק

מה שדווח בתחילה כתקלה באחד הדודים בבז"ן, התברר כהשבתה מתוכננת מראש שלו. לפני יומיים בערה אש במשך כמה שעות במכל בנזין, אירוע שהוגדר "חלום הבלהות של כל בית זיקוק"

 

מפרץ חיפה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מפרץ חיפה(צילום: עידו ארז)

יומיים אחרי דליקת הענק במכל בנזין - שוב דווח על תקלה בבתי הזיקוק במפרץ חיפה. בהמשך התברר כי מדובר בהשבתה שתוכננה היום (ג') מראש. בתחילה נמסר על תקלה באחד הדודים בבז"ן, אך לא דווח על חריגות בכמות הפליטות.

 

יו"ר איגוד ערים, עופר דרסלר, אמר כי "מוקד הסביבה מסר על תקלה בדוד 11 שעשויה להוביל לעלייה בפליטת תחמוצות חנקן. לאחר דקות ספורות הודיעו כי הדוד חזר לעבוד כשגרה. בבז"ן מסרו כי מדובר היה בהשבתה שתוכננה מראש".

 

דרסלר ציין: "חזרנו לשגרה. כאשר מתקבל דיווח על תקלות אנו מתחילים להפעיל מעקב על כל התחנות הקרובות לבז"ן, לבדוק אם יש עליית מזהמים ובהתאם לזה מחליטים יחד עם המשרד מה לעשות. לרוב אנו שולחים איש צוות למקום". לדבריו, במקרים כאלה אין למפעל מחויבות לעדכן מראש על החלפת רכיב, אך במוקד הסביבה האירוע התקבל כתקלה ולכן אנשי האיגוד הוזעקו לשם. בירור עם המפעל העלה כי מדובר היה בפעילות מוסדרת מראש. נתוני הניטור הרציף בארובה לא הראו חריגה בערכי הפליטה.

 

שלשום בערה האש יותר במכל הבנזין במפעל בז"ן. "זה חלום הבלהות של כל בית זיקוק", הודה לאחריה אבנר מימון, מנכ"ל בז"ן. אותה דליקה הייתה השיא של שורת תקלות שהתרחשו במתחם בשנה האחרונה, והדירו שינה מעיני תושבי מפרץ חיפה - וכעת לרשימה הארוכה נוספה עוד תקלה.

 

בחודש ספטמבר האחרון הודיע המשרד להגנת הסביבה לחברת בז"ן כי נאסר עליה להפעיל מחדש את מתקן המיד"ן (הפצחן המימני), עד להודעה חדשה. ההחלטה התקבלה בעקבות שריפה שאירעה במתקן. המשרד קיבל לידיו תחקיר ראשוני, אך הודיע כי יש צורך לקיים תחקיר מקיף אשר ייבדק על ידיו. תוצאות התחקיר טרם פורסמו.

 

חודש לאחר מכן אירעה תקלה נוספת באחד ממתקני הייצור של מפעל כרמל אולפינים, ובעקבותיה הלפיד בער בשמי המפרץ במשך שעות. בחודש אוקטובר האחרון זומנו מנהליו לשימוע, לאור ריבוי תקלות, אירועי פליטת עשן שחור מהארובות, אי העברת מידע מלא מצד המפעל ואי עמידה בנוהל דיגום בארובה.

 

כל זה קורה אחרי שבשנה שעברה הוגש כתב אישום נגד בז"ן בשל זיהום נחל גדורה והקישון. כתבי אישום הוגשו גם נגד שלושה מפעלים בבעלות קבוצת בז"ן (גדיב תעשיות פטרוכימיה, כרמל אוליפינים ובתי זיקוק לנפט) בגין גרימת זיהום אוויר והפרת היתר הרעלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פרח אפק
השריפה בבתי הזיקוק שלשום
צילום: פרח אפק
מומלצים