שתף קטע נבחר

הדליקה בבתי הזיקוק: חשד לפלילים, בכירים נחקרו

המשטרה הירוקה חקרה כמה בכירים בבז"ן בעקבות אירוע הדליקה בשבוע שעבר במפרץ חיפה. בין היתר נחקרים חשדות לעבירות שבוצעו לכאורה לפני ותוך כדי מאמצי הכיבוי. השר להגנת הסביבה אלקין: "מתייחסים בחומרה לאירוע ולכל מה שקרה בבז"ן בתקופה האחרונה". החברה: "פועלים כחוק"

 

האש בבתי הזיקוק  (צילום: חביב אלמקיאס) (צילום: חביב אלמקיאס)
האש בבתי הזיקוק (צילום: חביב אלמקיאס)

 

צוות הבדיקה המיוחד שמינה המשרד להגנת הסביבה לבדיקת אירוע הדליקה בשבוע שעבר בבז"ן (בתי זיקוק לנפט) במפרץ חיפה, מצא חשדות לפלילים. כמה בכירים בקבוצת בז"ן זומנו בעקבות כך לחקירה במשרדי המשטרה הירוקה. בין היתר נחקרים חשדות לעבירות שבוצעו לכאורה לפני ותוך כדי הדליקה.

 

השריפה במכל הבנזין של בתי הזיקוק פרצה בשעת בוקר ובעקבות כך הוזנקו למקום צוותי כיבוי אש מכל רחבי הארץ. כוחות הכיבוי העלו חשד שחשמל סטטי גרם לפרוץ הלהבות. בשלב מסוים הצליחו לוחמי האש להגיע לגג המכל, ורק לאחר שעות רבות השתלטו הכוחות על השריפה.

 

בהודעת המשרד להגנת הסביבה בנושא צוין כי צוות הבדיקה המיוחד שחקר את אירוע שריפת מכל תזקיקי הנפט הגיש את מסקנותיו הראשוניות. מהדו"ח הראשוני עלו כאמור בין היתר חשדות לפלילים במגוון עבירות סביבתיות הנוגעות להתנהלות בעלי תפקידים בקבוצת בז"ן - לפני אירוע השריפה ובמהלכו.

 

הצוות המיוחד מנוהל על ידי המשטרה הירוקה וחברים בו גורמי מקצוע מהמשרד ויועצים חיצוניים. עוד נמסר כי בחקירה זו נבחנים היבטים הנוגעים להתנהלות בעלי תפקידים – אחרי ובמהלך האירוע – וההפרות הרגולטוריות שבוצעו.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)

במשרד להגנת הסביבה ציינו כי "החקירה הפלילית בעניינים אלה תהיה בעדיפות עליונה וצוות חקירה ייעודי יפעל באופן מהיר למיצוי פעולות החקירה. מטבע הדברים, בשל העובדה שמדובר בחקירה פעילה הנמצאת בעיצומה, המשרד מנוע מלציין פרטים כלשהם הנודעים לתוכן החקירה. פרטים אלה ידווחו לציבור באופן מלא, עם מיצוי החקירה".

 

השר להגנת הסביבה זאב אלקין אמר כי "זה לא נכון להתייחס לחקירה פלילית המתנהלת. לכן לא אתייחס לתוכן החקירה. אנחנו לא נותנים הנחות לאיש. נכון שהחוקרים עושים עכשיו את עבודתם. הם קיבלו את כל הגיבוי מאיתנו. אנחנו מתייחסים בחומרה לאירוע ובכלל למה שקרה בבז"ן בתקופה האחרונה. פתחנו בחקירה פלילית לאחר שראינו שהמצב מצדיק חקירה".

 

הוא אמר עוד כי "זה לא סוד שריכוז התעשייה במפרץ חיפה הוא חריג, מה שגורם לזיהום אוויר במפרץ. מצד שני נעשו פעולות רבות שהורידו את הזיהום. המדינה מבהירה לבעלי המפעלים שאין שום כוונה להתפשר. החקירה הזו מראה זאת. כשר אני מתכוון לתת את כל הגב לאנשיי לעשות את המוטל עליהם. מהבחינה הזו תושבי המפרץ יכולים להיות בטוחים שבמשרד יש אנשים שאכפת להם".

"במשרד יש אנשים שאכפת להם". השר אלקין (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"במשרד יש אנשים שאכפת להם". השר אלקין(צילום: אוהד צויגנברג)

השר אלקין נשאל האם בבז"ן מתייחסים ברצינות למהלכים של המשרד, והשיב על כך כי "מדובר על מפעל שמשלם קנסות ומתלונן שנכנס להוצאות כבדות להתמודד עם דרישותינו. אנחנו לא עושים הנחות לאף אחד, כולל לבז"ן. אנחנו לא רואים את התעשייה כאויב, אך מתכוונים לפעול לשמירה על בריאות תושבי חיפה והמפרץ. אנחנו לוקחים את החקירה הזאת בשיא הרצינות".

 

מבז"ן נמסר כי "קבוצת בז"ן פועלת בהתאם לכל החוקים והתקנים החלים עליה, שהם מהמחמירים בעולם המערבי. אירוע השריפה טופל באופן מקצועי, היא כובתה תוך כמה שעות ללא נפגעים ומבלי שהיא יצאה מגבולות המכל. החברה משתפת פעולה באופן מלא עם גורמי החקירה ותפעל בהתאם לכל הנחיה מוסמכת של הרשויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חביב אלמקיאס
השריפה בבתי הזיקוק
צילום: חביב אלמקיאס
מומלצים