שתף קטע נבחר

ת"א היא תל אל-רביע: ספרי הלימוד של סוכנות האו"ם

מחקר ישראלי על תוכנית הלימודים בבתי ספר של אונר"א ביו"ש ועזה תוקף את התוכן המועבר לבני הנוער הפלסטינים. ישראל לא נמצאת על המפות, הקשר היהודי לארץ לא מוזכר והציונות מוצגת כקנוניה לגירוש פלסטינים מאדמתם

 

 

ילדים פלסטינים לומדים במסגרות של האו"ם שליהודים אין קשר היסטורי או דתי לישראל, ושפרעות תרפ"ט היו התגוננות ערבית מפני מזימה ציונית להשתלט על הכותל: מחקר ישראלי שמתפרסם הבוקר (יום ג') תוקף את אונר"א, סוכנות הסיוע לפליטים פלסטינים של האו"ם, ואת החומר שמונחל לתלמידים בבתי הספר של הארגון בגדה המערבית וברצועת עזה.

 

המחקר, שנכתב על ידי "המרכז לחקר מדיניות המזרח התיכון", מתפרסם פחות משבועיים אחרי החלטת מועצת הביטחון של האו"ם נגד ההתנחלויות ביהודה ושומרון. עולה ממנו שספרי הלימוד בבתי הספר של אונר"א, שנכתבים על ידי משרד החינוך הפלסטיני, מתבססים על דה-לגיטימציה ודמוניזציה לישראל. על פי 110 ספרים שנבדקו, מדינת ישראל כמעט שלא קיימת או מוזכרת במפות ובחומר הנלמד.

 

את המחקר מציגים ד"ר ארנון גרוס, שתרגם את הספרים, וד"ר רוני שקד ממכון טרומן באוניברסיטה העברית.

 

באחד מספרי ההיסטוריה נכתב שהציונות היא תנועה קולוניאליסטית שייסדו יהודי אירופה כדי לאסוף את היהודים מכל רחבי העולם ולרכזם בפלסטין ובארצות הערביות השכנות לה על ידי הגירות וגירוש. אין בספרים אזכור לקשר הדתי-היסטורי של יהודים לארץ ישראל ולירושלים. בשום מקום בספרי הלימוד בבתי הספר של אונר"א לא מופיעה הכרה כלשהי במקומות הקדושים ליהודים כמו הכותל המערבי, מערת המכפלה או קבר רחל. אלה מוצגים כמקומות קדושים למוסלמים שיהודים שואפים להשתלט עליהם.

תל אביב בשמה הערבי "תל אל-רביע":

מחיקת העברית מבול מתקופת המנדט:

בין השאר, מאורעות תרפ"ט שבמסגרתם נרצחו 133 יהודים מוצגים באחד מספרי הלימוד כ"התקוממות אל-בוראק במחאה על ניסיונות היהודים להשתלט על קיר אל-בוראק (שמו האיסלאמי של הכותל, א"ל)".

 

עם זאת, אין כמעט התייחסות לנוכחות של יהודים כיום בישראל, ולפיכך אין גם על המפה יישובים יהודיים או ישראליים. אפילו תל אביב מוזכרת בשמה הערבי בלבד – תל אל-רביע.

 

במסגרת ההתעלמות מהיהודים נמחקת גם שפתם. באחד מספרי הלימוד מוצג בול מתקופת המנדט, שבה הייתה העברית שפה רשמית לצד האנגלית והערבית. בבול זה נמחק הכיתוב "פלשתינה (א"י)" בעברית ונשאר רק הכיתוב בערבית.

 

ההסתה בספרי הלימוד הרשמיים של הרשות הפלסטינית היא סוגיה ידועה ומוכרת. אבו מאזן התייחס לנושא כמה פעמים והביע את הסכמתו להפעיל את הוועדה הישראלית-פלסטינית-אמריקנית שתבחן את הסוגיה הן בספרי הלימוד הפלסטיניים והן בישראליים, אולם ועדה זו לא כונסה.

 

עיקר המחקר מצביע על כך שבתי ספר שנמצאים תחת אחריות של האו"ם אינם מחנכים כמתבקש להכרה בישראל בגבולות הקו הירוק. נראה כי התזמון של פרסום המחקר אינו מקרי וכי ייעשה בו שימוש הסברתי ישראלי בנוגע לטענה שהאו"ם נוקט באופן שיטתי גישה אנטי ישראלית מובהקת.

 

המחקר מוצג היום בכנסת בחסות ח"כ עליזה לביא ממפלגת "יש עתיד". לביא אמרה בתגובה למחקר כי "אונר"א חוטא לתפקידו מהרגע הראשון, ובמקום להשקיע בחינוך הילדים והוצאתם ממעגל הפליטות, העוני והשנאה - הוא מנציח את מעמד הפליטות במספרים גדלים, והופך את בתי הספר שלו לחממות של הסתה ודה-לגיטמציה נגד ישראל".

 

לביא הוסיפה כי "הגיע הזמן לא רק לדבר על כך, אלא להבהיר לארצות הברית ומדינות אירופה לאן מופנה כספם, ולדרוש לעצור את פעילות הגוף הזה. נציבות המטפלת בפליטים באו"ם כבר קיימת, ואין צורך בגוף נוסף שרק מנציח את הסכסוך".

 

תגובת אונר"א לדברים לא התקבלה עד לשעת פרסום הכתבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישראל לא על המפה. לפי אחד הספרים שנבדקו
מומלצים