שתף קטע נבחר

חוק הפייסבוק אושר בקריאה ראשונה; 2 ח"כים התנגדו

חברי הכנסת אישרו ברוב גדול את הצעת החוק של השרים שקד וארדן, המעניקה סמכות לבית המשפט להוציא צווים לענקיות אינטרנט כגון פייסבוק או גוגל שיחייבו אותן להסיר תכנים מסיתים מהרשת. ההצעה הועברה לוועדת החוקה להכנה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית

ברוב של 36 תומכים מול שני מתנגדים בלבד אישרה הבוקר (יום ג') מליאת הכנסת את הצעת החוק להסרת תוכן שפרסומו מהווה עבירה מרשת האינטרנט, המכונה גם "חוק הפייסבוק". הצעת החוק תועבר לוועדת החוקה, חוק ומשפט להכנה לקריאה שנייה ושלישית.

 

על פי הצעת החוק, בית המשפט לעניינים מנהליים יהיה רשאי, לבקשת המדינה, לתת צו לספקית אינטרנט, כדוגמת פייסבוק או גוגל, להסרת תכנים מסיתים מהרשת. צו להסרת תוכן מספקית אינטרנט יוכל להינתן בהתקיים שני תנאים: כאשר הפרסום מהווה עבירה פלילית וכאשר ישנה אפשרות ממשית שבהמשך הפרסום מתקיים סיכון ממשי לביטחונו של אדם, לביטחון הציבור או לביטחונה של המדינה.

 

יוזמי ההצעה, השרים שקד וארדן (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
יוזמי ההצעה, השרים שקד וארדן(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

בהצעת החוק תמכו חברי כנסת מהליכוד, המחנה הציוני, כולנו, הבית היהודי, ש"ס, ישראל ביתנו ויהדות התורה. חברי הכנסת דב חנין ויוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת היו המתנגדים היחידים.

 

השרה שקד אמרה לאחר ההצבעה: "אני שמחה להמשיך ולקדם חוק בעל חשיבות כה רבה במאבק כנגד ההסתה ברשת, הסתה שתוצאותיה הרסניות ומסוכנות. שיתוף הפעולה עם הרשתות החברתיות יסייע בצמצום הפרסומים המסיתים העולים מדי יום לרשת ויעביר מסר חברתי ברור כי לא נהיה סובלנים לקריאות לאלימות, גם אם הן נכתבות במקלדות ומופיעות "רק" על גבי מסכים. מכיוון שמילה אחת יכולה להפוך חיים למוות".

 

השר ארדן, הוסיף: "למרות שההסתה מובילה לטרור, עדיין פייסבוק וחברות האינטרנט אינן נענות לכל פניות המשטרה להסיר תכנים מסיתים ולעיתים נדרש זמן רב עד להסרת התוכן המסית. לכן, החוק החדש הכרחי כדי לתת לנו את הכלים לפעול מיידית להסרת תכנים שעלולים לגרום למעשי טרור ורצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סמכויות לבית המשפט למחיקת פוסטים
מומלצים