שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אמו של אזריה לתובעת: "יום אחד גם לך יהיה ילד"

הרוחות סוערות לאחר החלטת השופטים בבית הדין הצבאי בקריה להרשיע פה אחד את סמל אלאור אזריה בהריגת המחבל בחברון. אמו של אזריה, אושרה, זעמה: "משפט מכור". אחת המשתתפות בדיון: "אוציא את הבן שלי מהצבא"

 

אזריה לאחר הכרעת הדין (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
אזריה לאחר הכרעת הדין(צילום: יואב זיתון)

מתקשים לקבל את הכרעת הדין: משפחתו של אלאור אזריה פרצו בבכי לאחר הישמע הכרעת הדין בבית הדין הצבאי בקריה בצהריים (ד') שהחליט להרשיע פה אחד את בנם בגין הריגת המחבל באירוע בחברון במרס אשתקד. אמו של אזריה, אושרה, התפרצה לאחר ההחלטה: "זה משפט מכור", אמרה ופנתה לאחת התובעות בתיק. "תמשיכי לחייך. יום אחד גם לך יהיה ילד". אלאור חיבק את אמו הבוכיה ויצא עמה מהיציאה האחורית.

 

למסמך המלא של הכרעת הדין - לחצו כאן

 

אישה נוספת שנכחה בדיון זעמה גם כן: "מחר אין צבא. נגמר צה"ל. הבן של במודיעין ואני מוציאה אותו מהצבא", אמרה האישה בכעס. "זה ביזיון. אנחנו העם לא נשתוק לדקה".

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"צה"ל מכבד את החלטת בית הדין, וילמד אותה ואת השלכותיה באופן יסודי", נמסר בהודעה רשמית מדובר צה"ל. "לאורך כל ההליך הקפידו בצה"ל על הפרדה מוחלטת בין הציר הפיקודי למשפטי. מערכת המשפט בצה"ל תמשיך ותפעל לחקר האמת, בעצמאות ועל פי שיקולים מקצועיים בכל מקרה שבו קיים חשד לדופי בהתנהלות צה"ל ומשרתיו. מפקדיו של סמל אלאור אזריה יעניקו כל תמיכה וליווי שנדרשים לחייל ולמשפחתו בהמשך הדרך. צה"ל ימשיך להפעיל כל כוח שיידרש תוך שמירה על ערכי צה"ל ומתן גיבוי ללוחמים למען ביטחונם של אזרחי ישראל".

 

עו"ד אילן כץ, סנגורו של אזריה, אמר לאחר הדיון: "מדובר בהכרעת דין קשה שדחתה את כל טענות ההגנה. אנחנו נצטרך ללמוד את הכרעת הדין, אנחנו טענו מתחילת ההליך שבית הדין הצבאי היה עם התביעה, גם הבאנו ראיות לכך, אנחנו מכבדים את בית הדין הצבאי, את הביקורת שיש לנו נשמיע במקומות הנכונים. כפי שאמרתי נלמד היטב את הכרעת הדין, אין לי ספק שלאור קביעות שכבר על פניהן נראו לנו קביעות שאינן תואמות את חומר הראיות, אנחנו מן הסתם נגיש ערעור".

אזריה עם משפחתו דקות לפני תחילת הדיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אזריה עם משפחתו דקות לפני תחילת הדיון(צילום: רויטרס)
 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90) (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
(צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
 

שותפו להגנה, עו"ד אייל בסרגליק, הוסיף: "הפריעו לנו כסנגורים ואני אומר את מה שאילן גם רצה להגיד. הראיות מדברות בעד עצמן, בסופו של דבר ראיות אמורות לקבוע את המסכת העובדתית. נלמד את הכרעת הדין על פרטיה. חשנו במהלך הדיונים והצבענו על עוינות רבתית כלפי אלאור וראינו את יישומה כעת. אין ספק שזה יום מצער".

 

התובע, סא"ל במילואים נדב ויסמן, סיכם: "הרשיעו פה אחד בכל העבירות שיוחסו לו לרבות הריגה. השופטים קבעו שאזריה ירה ללא הצדקה מבצעית ובניגוד להוראות פתיחה באש הצה"ליות שאותן הכיר. זה לא יום שמח בשבילנו, היינו מעדיפים שהמעשה לא היה נעשה ושאזריה לא צריך היה לעמוד לדין. אבל המעשה נעשה והעבירה היא חמורה ולכן חובה היה להגיש את כתב האישום ואזריה הורשע בדין ועל פי דין. הכרעת הדין כמו ששעמתם היא חשובה, ברורה, חד משמעית ומדברת בעד עצמה".

 

בית הדין דחה לאורך הכרעת הדין, שהוקראה במשך יותר משעתיים וחצי, את כל טענות ההגנה וטענות העדים שהביאה. בין אותם עדים שהשופטים דחו את טענותיהם היה קב"ט העיר חברון, אליהו ליבמן, שהגדיר את ההרשעה כ"שערורייה".

 

"לא ייתכן שלוקחים לוחם צה"ל מצטיין שנמצא כחלק ממשימת הגנה בגל טרור ושופטים אותו כאחרון העבריינים. לא ייתכן שבית משפט שאין לו מושג מה קורה בשטח לוקח כאן חייל ושופט אותו במסגרת פלילית, זה חייל שירה במחבל", אמר ליבמן.

 

על הסתירות בעדותו לטענת השופטים אמר ליבמן כי "הרגשתי את העוינות של השופטת. זה היה נראה כאילו היא והתובע (נדב ויסמן) עשו יד אחת נגד החייל. יש לה אג'נדה. להכרעת הדין תהיה השפעה אדירה על החיילים בחברון".

 

גזר הדין יינתן בעוד כחודש, ופרקליטיו של אזריה כבר הודיעו כי יערערו על ההחלטה. השופטים מוטטו, בזה אחר זה, את קווי ההגנה של החייל שהסעיר את המדינה וקבעו פה אחד: "לא הייתה הצדקה לירי ועדותו של אזריה הייתה לא אמינה".

 

תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל" מסרה בתגובה להכרעת הדין כי "יום שבו חייל צה"ל מורשע בהריגה הוא יום קשה וכואב. יום שבו מפקדי צה"ל נמצאים תחת מתקפה של חלקים בציבור ופוליטיקאים הוא יום קשה מסוכן. היום אנחנו מבקשים לגבות את צה"ל, את מערכת המשפט הצבאי, ובעיקר, לחזק את החיילים והמפקדים, הנמצאים עכשיו בשטח, ומתמודדים יום יום מול מציאות מורכבת, שמרבית אזרחי ישראל כלל לא מודעים לה".

 

השופטים קבעו כי "לא הייתה הצדקה לירי", "העובדה שהיה מחבל על הקרקע שביקש לקטול חיי חיילים אין בה להצדיק פעולה לא מידתית", הצהירו. "הירי של אזריה לא עולה בקנה אחד עם הוראות הפתיחה באש".

 

השופטים דחו בין היתר את חוות הדעת שהגישו מומחי ההגנה לגבי מות המחבל וקבעו כי הירי של אזריה הוא שגרם לכך ולא הפציעה שקדמה לאירוע. כמו כן קיבלו השופטים את גרסת חברו לנשק של החייל שהעיד כי שמע מאזריה כי "מגיע למחבל למות", אף שאזריה הצהיר כי לא זכורה לו שיחה כזו עם חברו. "הסיבה לירי של אזריה היא מה שאמר מיד אחרי הירי - 'מגיע למחבל למות כי דקר את חברי'", קבעו השופטים. "קיים פער משמעותי בגרסת אזריה והיא בגדר עצימת עיניים"

 

איתי בלומנטל וגלעד מורג השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מחאה נגד הרשעת אזריה
צילום: AFP
מומלצים