שתף קטע נבחר

שאפקואנסה מתחילה הכל מהתחלה

אין דבר חזק ומרגש יותר מהרצון לחיות: הקבוצה שכמעט כל שחקניה ניספו בתאונת המטוס המחרידה בקולומביה תחדש בעוד שבועיים את פעילותה. מאמן חדש מונה, הסגל הורכב והאוהדים לא שוכחים אמנם את הקורבנות, אבל מביטים לעבר העתיד

בעוד שבועיים תחזור שאפקואנסה לחיים. ב-21 בינואר תשוב הקבוצה שכמעט ונמחקה באסון המטוס המחריד לשחק כדורגל. כי למרות הטרגדיה, בה נהרגו כמעט כל שחקני הקבוצה והצוות המקצועי, החיים ממשיכים ו"שאפה" תתחיל הכל מחדש. כי אין אפשרות אחרת.

 

 

בשבת בעוד שבועיים שוב יתמלאו יציעי ה"ארנה קונדה" באוהדים בחולצות ירוקות, אולם הפעם הם לא יגיעו כדי לבכות את אליליהם שהלכו לעולמם, אלא יריעו לקבוצה שממשיכה לחיות. כן, יהיו הרבה דמעות, ביציעים ועל המגרש. והזכרונות הטריים יצבטו בלבבות. אבל השופט ישרוק, הכדור יתגלגל וביציעים יהיו גם תשואות וקריאות עידוד.

 

באופן סמלי, אבל גם כל כך מצמרר, המשחק הראשון של שאפקואנסה לאחר האסון יהיה מול פלמייראס, אלופת ברזיל הטרייה. כולם זוכרים שהמשחק האחרון של "שאפה" לפני הטיסה הגורלית לקולומביה, שממנה לא חזר כמעט אף אחד, היה מול פלמייראס.

 

זה קרה ב-27 בנובמבר, במחזור הלפני אחרון של העונה שעברה. פלמייראס הייתה זקוקה לניצחון כדי להבטיח לעצמה אליפות ראשונה לאחר 22 שנה. רצה הגורל שהמשחק היה מול שאפקואנסה, שכבר חשבה על המשחק מול אתלטיקו נסיונל מדיין בגמר גביע הסודאמריקנה.

 

למרות זאת, השחקנים של המאמן קאיו ג'וניור נלחמו על כל כדור והפסידו רק 1:0 לעיני 40 אלף אוהדים באיצטדיון הביתי הגועש של ה"ורדאו" (הירוקים). יממה לאחר מכן ניספו עשרה מתוך 11 השחקנים שפתחו בהרכב של "שאפה" מול פלמייראס. רק שלושה מבין 21 שחקני הסגל באותו מפגש מול פלמייראס שרדו את ההתרסקות. בסך הכל נהרגו באסון 71 בני אדם.

 

האסון היכה בהלם את העולם כולו. רבים נזכרו בטרגדיות דומות מן העבר, כאשר קבוצות כדורגל היו מעורבות באסונות אוויריים. טורינו ב-1949, מנצ'סטר יונייטד ב-1958, נבחרת זמביה ב-1993. בכל המקרים הללו אחרי תקופת האבל, החלה הבנייה מחדש. וכך קורה גם בשאפקואנסה.

 

נטו פוגש לאשונה את חבריו החדשים לקבוצה, היום (צילום: אתר הקבוצה) (צילום: אתר הקבוצה)
נטו פוגש לאשונה את חבריו החדשים לקבוצה, היום(צילום: אתר הקבוצה)

 

הקבוצה שב-2012 עדיין שיחקה בליגה השלישית בברזיל, ועשתה את כל הדרך אל הליגה הראשונה ואל גמר גביע הסודאמריקנה, הטורניר השני בחשיבותו בדרום אמריקה, לא מתכוונת להיעלם.

 

העיר הקטנה כולה התאחדה סביב הקבוצה, ששמה אותה בשנים האחרונות על המפה. שהרי עד ששאפקואנסה לא העפילה לליגה הראשונה ב-2014, מעטים בברזיל שמעו על העיר שאפקו, במחוז סנטה קטרינה, שבה חיים 200 אלף תושבים בלבד. במושגים של ברזיל מדובר בעיירה.

 

זירת האסון בקולומביה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זירת האסון בקולומביה(צילום: רויטרס)

 

רוי קוסטה, מנכ"ל הקבוצה, שניצל ממוות לאחר שלא עלה על הטיסה לקולומביה, לקח על עצמו את מלאכת הבנייה מחדש. תחילה הוא מינה מאמן. ואגנר מאנסיני קיבל עליו את המשימה. מאנסיני (50) הוא מאמן מנוסה מאוד. ב-17 שנות הקריירה שלו הוא אימן לא פחות מ-16 קבוצות שונות, כולל את גרמיו, סנטוס, ואסקו דה גאמה, קרוזיירו ובוטאפוגו.

 

השלב הבא היה להקים קבוצה, שכן מהגל המקורי נותרו בודדים, ביניהם שלושת השחקנים היחידים ששרדו את התרסקות המטוס: הבלם נטו, המגן השמאלי אלן רושל והשוער המחליף ג'קסון פולמן, שאחת מרגליו נקטעה ע"י הרופאים בקולומביה במהלך הניתוח.

 

המאמן החדש, ואגנר מאנסיני (צילום: getty images) (צילום: getty images)
המאמן החדש, ואגנר מאנסיני(צילום: getty images)

 

רוי קוסטה אמר: "נטו, רושל ופולמן יישארו בקבוצה. אף שחקן חדש לא יקבל את החולצות שלהם. המספרים 4, 89 ו-40 יישארו שלהם. לא מדובר רק במחווה של כבוד. אנחנו מצפים שאלן רושל ונטו יחזרו בקרוב לשחק. באשר לג'קסון פולמן, לצערנו הוא כבר לא יחזור לשחק, אבל אין ספק שהוא יחזור להיות איתנו בתפקיד כלשהו".

 

חוץ מהשלושה נותרו בקבוצה עוד כמה שחקנים מהעונה שעברה, כאלו שמסיבות שונות ומשונות לא היו על טיסת המוות. ביניהם נמצא גם השחקן הזר היחיד של הקבוצה, החלוץ הארגנטיני אלחנדרו מרטינוצ'יו, שהיה פצוע והוחלט להשאירו בבית.

 

בינתיים, הצוות המקצועי החדש עסוק בהחתמת שחקנים חדשים. "התחלנו עם רשימה של 90 מועמדים, צימצמנו אותה ל-38 ולבסוף נחתים בין 18 ל-20 שחקנים".

 

כמעט כל השחקנים שיצטרפו לקבוצה הם כאלו שהוצעו ע"י קבוצות ברזילאיות אחרות ללא תמורה. בזמנים רגילים שאפקואנסה הייתה אמורה לשלם דמי השאלה עבורם, אולם הקבוצות היריבות הציעו מיוזמתן את השחקנים בחינם.

 

למרות הכותרות, רונאלדיניו לא יצטרף (צילום: AFP) (צילום: AFP)
למרות הכותרות, רונאלדיניו לא יצטרף(צילום: AFP)

 

מי שלא יצטרפו לקבוצה, למרות הרבה מאוד כותרות שהתפרסמו מייד לאחר האסון, הם רונאלדיניו, חואן רומן ריקלמה ואיידור גודיונסן. כל אחד משלושת כוכבי העבר הגדולים הללו הביע את ההזדהות שלו עם שאפקואנסה ונתן להבין שיהיה מוכן להצטרף לקבוצה כדי לסייע לה להתאושש.

 

למרות זאת, במועדון לא כל כך אהבו את הרעיון הזה, שכלל לא הבשיל לכדי משא ומתן. הנשיא איבן טוזו הסביר: "אף פעם לא שיחקו אצלנו שחקנים בסדר הגודל הזה. אנחנו מועדון צנוע ואין לנו את המשאבים לשלם סכומי עתק כמו בקבוצות אחרות. נחפש שחקנים צעירים ושאפתניים".

 

זיקו במשחק צדקה למען משפחות הקורבנות ()
זיקו במשחק צדקה למען משפחות הקורבנות

 

זה לא הדבר היחיד שהנהלת שאפקואנסה לא אהבה. מייד לאחר האסון הועלתה הצעה שבשלוש העונות הבאות הקבוצה לא תרד לליגה השנייה, גם אם תסיים מתחת לקו האדום. הרעיון היה לתת למועדון "רשת הגנה" בשנים הראשונות, כדי שיוכל להתאושש.

 

אבל בהנהלה החליטו שהם לא רוצים טובות ומעוניינים לקבל תנאים זהים לכולם. להיות ספורטיביים עד הסוף. טוזו: "ננסה לחזור ולהיות במקום בו היינו לפני האסון בכוחות עצמנו. אנחנו לא רוצים מתנות מאף אחד. אנחנו חייבים להתקדם, לחשוב על העתיד, ולא להיות הקבוצה שכולם יצביעו עליה".

 

אוהדי שאפקואנסה (צילום: AP) (צילום: AP)
אוהדי שאפקואנסה(צילום: AP)

 

ולא רק זאת, בשאפקואנסה מתכוננים ל-2017, השנה הכי עמוסה שהייתה להם בהיסטוריה. הם ישחקו בלא פחות משבעה מפעלים. ארבעה מקומיים: הליגה הברזילאית, אליפות מחוז סנטה קטרינה, ה"פרימרה ליגה" והגביע הברזילאי ושלושה בינלאומיים: גביע הליברטדורס, ה"רקופה" ו"גביע בנק סורוגה".

 

כבר בעוד שלושה שבועות, ב-21 בחודש, תארח שאפקואנסה את ג'וינביל במסגרת ה"פרימרה ליגה", שהוא טורניר קדם עונה שבו משתתפות 12 קבוצות מדרום ברזיל. לאחר מכן תפתח הליגה של מחוז סנטה קטרינה ובאפריל תצא לדרך הליגה הברזילאית, שתסתיים רק בסוף נובמבר.

 

הניצול אלן רושל חוזר לברזיל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הניצול אלן רושל חוזר לברזיל(צילום: רויטרס)

 

לאחר האסון הציעה הנהלת אתלטיקו נסיונל מדיין, שהייתה אמורה להתמודד עם שאפקואנסה בגמר הכפול של הסודאמריקנה, להעניק את הגביע לקבוצה הברזילאית. וההתאחדות של דרום אמריקה אימצה את ההצעה ואישרה אותה.

 

המשמעות היא ששאפקואנסה תשחק העונה בפעם הראשונה בתולדותיה בגביע הליברטדורס, המפעל היוקרתי והחשוב ביותר ביבשת. מדובר לא רק בכבוד גדול, אלא גם בהכנסה כספית לא קטנה. היריבות כבר נקבעו: נסיונאל מאורוגוואי, לאנוס מארגנטינה וסוליה מונצואלה.

 

כמחזיקת גביע הסודאמריקנה תשתתף שאפקואנסה בעוד שני מפעלים קטנים: "גביע בנק סורוגה" מול מחזיקת הגביע היפני, וה"רקופה" – הסופר קאפ של דרום אמריקה, בו תשחק מול אתלטיקונסיונאל מדיין, מחזיקת גביע הליברטדורס.

 

 

הסמל של המועדון ישאר לנצח (צילום: getty images) (צילום: getty images)
הסמל של המועדון ישאר לנצח(צילום: getty images)

 

עדיין לא נקבעו מועדי שני המשחקים, אולם אין ספק שהם יהיו משיאי העונה המרגשת הזו. בעקבות הטרגדיה נוצרו יחסים מיוחדים בין שני המועדונים.

אף אחד לא ישכח את ערב הזכרון

שנערך באיצטדיון במדיין לזכר הנספים, בערב בו אמור היה להתקיים המשחק. 130 אלף אוהדים של אתלטיקו נסיונאל הגיעו באותו ערב כדי הביע את הזדהותם עם היריבה הספורטיבית שלהם.

 

הנשיא איבן טוזו אמר כי למרות האסון הכבד הוא מאמין שהקבוצה תחזור מהר מאוד להיות תחרותית. "אין לי ספק שנצליח, כי המועדון שלנו ידע תמיד להעמיד קבוצות ראויות. אנחנו נהיה טובים בכל המפעלים בברזיל. לגבי הליברטדורס? נכון, זה יהיה קשה יותר, כי שם הרמה יותר גבוהה. אבל אנחנו לא נוותר, ונביא את השחקנים הכי טובים שאנחנו יכולים".

 

אסור לשכוח שחוץ מהקבוצה, יש גם את משפחות ההרוגים. וגם אותן כמובן לא שוכחים. במהלך פגרת חג המולד התקיים באיצטדיון ה"מרקאנה" בריו דה ז'ניירו משחק ראווה שבו השתתפו בין היתר ניימאר וזיקו, כוכב העבר, כאשר כל ההכנסות הועברו לטובת משפחות השחקנים שהלכו לעולמם.

 

בסוף החודש יתקיים גם משחק ידידות בין נבחרות ברזיל וקולומביה, כאשר גם ההכנסות ממנו יועברו למשפחות. אומרים שההצגה חייבת להימשך. ועובדה: למרות שאיבדה לפני שבועות ספורים כמעט את כל שחקניה, שאפקואנסה חיה ובועטת, משדרת אופטימיות ומוכיחה שאין דבר חזק ומרגש יותר מהרצון לחיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים