שתף קטע נבחר

דימום מהחניכיים: הסיבות וחשיבות הטיפול

כולנו סובלים מדי פעם מדימום מהחניכיים, אבל אם הדימום הוא קבוע כדאי לבדוק. מהן הסיבות שעלולות לגרום לדימום - ולמה חשוב לטפל בתופעה

צחצוח שיניים היא פעולה יומיומית שאנו עושים אותה ללא קשר למצב רוח או מצב בריאותי. לא פעם אנחנו מוצאים את עצמנו מביטים לעבר הכיור ומוצאים שם כתם אדום /ורוד בכיור כשאנחנו יורקים את המשחה.

 

לפעמים, אפשר להבחין בדימום כבר בצחצוח או כשמעבירים את החוט הדנטלי. לא כל דימום מהחניכיים הוא סיבה לדאגה. אבל דימום קבוע הוא כבר סימן שמחייב בירור.

 

קיראו עוד בערוץ בריאות השן

 

מטופלים רבים מדווחים על דימום שמופיע להם מדי פעם במהלך צחצוח שיניים, או חלילה, דימום שמופיע כבר על התפוח הנגוס. אולם, כאשר התופעה לא כואבת לא מייחסים לדבר חשיבות מיוחדת ולומדים לחיות איתה. הדבר יכול להימשך כך במשך שנים, כשבעצם הדימום מהחניכיים מהווה תמרור אזהרה ממנו אנחנו מתעלמים.

 

חניכיים מדממות הן סימן שמחייב בירור, שכן סימן זה ייתכן והוא קשור לבעיות רפואיות בעלות משמעות מרחיקת לכת על בריאותנו. דימום מהחניכיים יכול להצביע על מספר מחלות שהתוצאה שלהן עלולה להסתיים באבדן השיניים או באבדן השתלים (באם ישנם).

 

ג'ינג'יביטיס (gingivitis)

היא דלקת של החניכיים הבאה כתגובה להצטברות חיידקים בשולי החניכיים - בגבול שבין החניכיים לשיניים. הדלקת הזאת שכיחה בכל הגילאים והיא אחת המחלות הנפוצות ביותר. הדלקת מתבטאת בשינויים בצורת החניכיים.

 

במקום שהחניכיים יהיו ורודות הן הופכות להיות אדומות ובצקתיות יותר וכמובן, מדממות הרבה יותר. בנוסף, החניכיים רגישות יותר למגע, כואבות יותר בצחצוח ולעיתים החניכיים גם מוגדלות – במיוחד בין השיניים.

 

מחלת חניכיים periodontitis

דלקת בחניכיים שלא טופלה יכולה להפוך עם הזמן לדלקת של הרקמות התומכות- הנקראת מחלת חניכיים periodontitis. במחלת החניכיים יש הרס הרקמות התומכות כך שעם הזמן, ללא טיפול מתאים, מובילה לניידות השיניים ולאבדן שלהן.

 

וכך גם סביב שתלים. דלקת חניכיים סביב השתלים יכולה להוביל עם הזמן למחלת הרקמות התומכות סביב השתלים Peri-implantitis. במחלה זו, אשר מופיעה סביב שתלים הנגועים בזיהום חניכיים שלא טופל, יש הרס וספיגת העצם התומכת של השתל.

 

המחלה מתאפיינת בקצב התקדמות מהיר יחסית, עד אובדן השתל, וכתוצאה מכך גם באבדן הכתרים והגשרים שנסמכו על אותו השתל. מחלה זו אינה מגיבה טוב לטיפול כמו בטיפול במחלת החניכיים סביב שיניים. עם זאת, יש חשיבות לאבחון המוקדם, שכן טיפול נכון בה יכול לעכב את התקדמותה או להאט אותה.

 

שינויים הורמונליים

לעתים, החניכיים מדממות יותר ומודלקות יותר עקב שינויים הורמונליים. גיל ההתבגרות, גלולות למניעת הריון וכמובן הריון הם דוגמאות מובהקות למצבים בהם שינויים הורמונליים (לפעמים בלתי מודעים) גורמים לעלייה בתופעת הדימום מהחניכיים.

 

סוכרת

חניכיים מדממות יכולות להיות סימן גם לדלקת חניכיים הקשורה למחלות רקע כמו סוכרת. סוכרת היא מחלה מטבולית המתאפיינת בריכוז גבוה של סוכר בדם ולפעמים גם בשתן.

 

הסימנים להופעת סוכרת יכולים להיות ממתן עודף שתן, תחושת צימאון, תחושת רעב מופרזת, עייפות וירידה במשקל וגם דימום מהחניכיים. סוכרת על סוגיה השונים יכולה להוביל לסיבוכים היכולים להוביל לקטיעות גפיים, טיפולי דיאליזה, עיוורון ואף מוות. אבחון מוקדם של סוכרת וטיפול בה הם קריטיים במניעת סיבוכי המחלה.

 

סרטן הדם

דימום מהחניכיים יכול גם להיות סימן של סרטן הדם - לוקמיה. לוקמיה היא גידול ממאיר של תאי הדם הלבנים במח העצם ועם הזמן הגידול דוחק את תאי הדם הלבנים, האדומים ואת טסיות הדם.

 

 את המחלה מחלקים לשניים – לוקמיה בצורתה הכרונית ולוקמיה בצורתה החריפה - האקוטית. הביטויים של המחלה בחלל הפה קשורים בעיקר בלוקמיה מהסוג האקוטית. מחקרים הצביעו על כך שדימום מהחניכיים הינו הסימן הראשוני למחלה בכ-18% מהחולים בה.

 

אבחון מקצועי

דימום מהחניכיים כשהוא על בסיס קבוע, הוא סימן לתהליך פתולוגי שעובר על החניכיים. זה יכול להיות מדלקת חניכיים שמצריכה סה"כ היגיינה מונעת וטיפול שיננית, דרך מחלת חניכיים העלולה להוביל לנשירת שיניים ועד מחלת הרקמות התומכות סביב השתלים.

 

כל אלה מחייבים אבחון וטיפול חניכיים מקצועי על ידי מומחה למחלות חניכיים. דם על הכיור יכול להיות גם הסימן לשינויים הורמונליים בגוף או הסימן הראשון למחלות רקע שונות - מסוכרת ועד סרטן הדם.

 

דימום מהחניכיים לאורך זמן מחייב בדיקה מדוקדקת של סיבות הדימום, אבחון ושלילת מחלות רקע וטיפול מקצועי בעל אופי מניעתי כדי להבטיח חניכיים בריאות, שיניים ושתלים יציבים לאורך זמן וכמובן איכות חיים.

 

הכותב הינו מומחה במחלות חניכיים וחבר בפורום המומחים לרפואת שיניים


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הקשר בין דימום בחניכיים לבעיות בריאות
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים