שתף קטע נבחר

נרצחי הפיגוע בירושלים - קצינה ושלושה צוערים בבה"ד 1

שלוש מהנרצחות בפיגוע הדריסה בשכונת ארמון הנציב בירושלים הן קצינה ועוד שתי צוערות שהיו בקורס קצינים בבה"ד 1. הנרצח הרביעי גם צוער. אחד הצוערים שירה במחבל: "כשהבנו שזה פיגוע, רצנו - ויריתי". דובר צה"ל על הטענות שחיילים חששו לירות בגלל פרשת אזריה: "לא נכון לקשר בין הדברים"

 

שלוש מארבעת הנרצחים בפיגוע הדריסה בשכונת ארמון הנציב בירושלים הן קצינה ושתי צוערות שהיו בקורס קצינים בבה"ד 1. הנרצח הרביעי הוא גם צוער במגמה. כך מסר הערב (א') דובר צה"ל. בפיגוע נפצעו עוד 15 קצינות וצוערים בדרגות פציעה שונות.

 

לוחמי אש שהוזנקו למקום חילצו באמצעות מנוף עגורן שלושה לכודים מתחת למשאית. המחבל חוסל בירי של חיילים שהיו במקום. בעקבות הפיגוע יתכנס הערב הקבינט לדיון מיוחד.

  

לבית החולים הדסה עין כרם פונו חמישה פצועים, אחד קשה ומחוסר הכרה, שלושה בינוני בהכרה מלאה ועוד אחד במצב קל. בנוסף, פונו עוד שלושה נפגעי חרדה. לבית החולים הדסה הר הצופים פונו שניים במצב קל והם שוחררו הערב.

 

לבית החולים שערי צדק פונתה פצועה אחת במצב קשה מאוד שטרם הצליחו לייצב את מצבה. היא נותחה ובקרוב תעבור פעולה התערבותית צינתורית. ישנם עוד ארבעה פצועים קל וכ-12 נפגעי חרדה, כולם חיילי וחיילות צה"ל.  

 

אחד הצוערים שירה במחבל סיפר: "היינו בסיור של הצוות. עמדנו באיזושהי תצפית בירושלים. שמענו בום. כשהסתובננו ראינו משאית שעלתה על אבני שפה ופגעה בכמה צוערים. בהתחלה חשבנו שזו תאונה, אבל אחרי שראינו שהנהג לא עצר הבנו שזה פיגוע. רצנו לעבר המשאית, הכנסתי מחסנית, דרכתי את הנשק וביצעתי את הירי".

 

דובר צה"ל וראש אכ"א אלוף מוטי אלמוז אמר כי הנפגעים הם מגדוד ארז של בה"ד 1 שהיה בפעילות חינוך שהייתה אמורה להסתיים ביום חמישי ולהתחיל היום. בסה"כ 300 צוערים שהגיעו מחופשת הסופ"ש בבית. מדובר בפעילות חינוך שגרתית ואז התרחש הפיגוע. יש לנו עדויות של שני צוערים ששוחחו עם מפקד בה"ד 1 שהם ירו לעבר המחבל ברגע שהבינו שזה פיגוע ולא תאונה. אני לא יודע אם השניים ירו באיחור".

 

אלמוז הוסיף כי "יש קבוצה גדולה שהבינה שזה פיגוע וקבוצה אחרת שלא הבינה שזה פיגוע. השניים שירו דרכו הנשק וחתרו למגע. מדובר באירוע של שניות. הצוערים מעידים על אירוע קצר מאוד ולקח שניות להבין שזה פיגוע. האירוע מתוחקר. מצופה מחיילים שיחתרו למגע בפיגוע. נתחקר את החיילים שנראו רצים בסרטון, אבל אנו לא יודעים את כל הסיבות. זה שטח גדול יחסית. אנחנו לא צריכים ש-300 או 50 איש ייפתחו באש אלא אלא שקרובים לזירה. אני לא יודע להגיד האם חוליית אבטחה שאמורה לפעול במקום פעלה".

 

על הטענות כי חיילים נמנעו לירות בשל הרשעתו של אלאור אזריה אמר דובר צה"ל: "לא נכון עכשיו לקשר בין פרשת אזריה לדבר הזה וצריך קודם להשלים את הפרטים".

 

על פי מקורות פלסטיניים, המחבל הוא פאדי אל-קנבר מג'בל מוכבר שבמזרח ירושלים, בשנות ה-20 המאוחרות. הוא נהג במשאית מכיוון רחוב על"ר ופגע בקבוצה של הולכי רגל סמוך לטיילת. המשאית היא מסוג מרצדס בעלת לוחיות רישוי צהובות. זמן קצר לאחר מכן פשטו כוחות משטרה על ביתו. חמאס בירך על הפיגוע, ולאחר קבלת ההודעה חולקו סוכריות ברחוב ברצועת עזה.

זירת הפיגוע:

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן בזירת הפיגוע (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן בזירת הפיגוע(צילום: גיל יוחנן)

דוברת משטרת ירושלים גלית זיו מסרה: "מחבל הגיע עם משאית מכיוון רחוב עלר. הוא הבחין בקבוצת אנשים יורדים מאוטובוס שעצר לאורך הטיילת. ככל הידוע לנו הוא הגביר מהירות ופגע בהם".

 

המפכ"ל רוני אלשיך שהגיע לזירה אישר שהמפגע הוא תושב מזרח ירושלים: "לא הייתה התרעה. הוא לא צריך יותר משתיים-שלוש שניות של הזדמנות על מנת למצוא מטרה לפיגוע, וזה מה שקרה פה. חיילים שהיו בגזרה הגיבו מיד והרגו אותו".

 

איתן רונד, מדריך הקבוצה שנפגעה ששלף את נשקו וירה לעבר המחבל, טען שאלמלא החשש בגלל פרשת אלאור אזריה - החיילים בזירת הפיגוע היו מגיבים בירי מהיר ונחרץ יותר: "אין לי ספק שזה גורם חלקי. חיילים ישבו עכשיו שבועיים וחצי בצבא וכל מה שאומרים להם זה להיזהר, להיזהר, להיזהר. כואב לי להגיד את זה, אבל חלק מהפציעות היותר קשות פה נגרמו מהרוורס שהמשאית נסעה. כמה שניות פחות של התמהמהות, אולי המצב היה יותר טוב עכשיו".


פורסם לראשונה 08/01/2017 16:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים