שתף קטע נבחר

ישראל לשגרירויות בחו"ל: ועידת פריז - ועידה פלסטינית

בישראל מנהלים מאבק דיפלומטי על הנוסח הסופי של הוועידה ביום ראשון וטוענים כי מדובר במהלך שירחיק את המשא ומתן לשלום: "זו ועידת סרק שנועדה לבנאם את הסכסוך, אין תחליף למשא ומתן ישיר". מאות הפגינו נגד הוועידה בפריז

 

 

בישראל מחדדים את המסר המתנגד לוועידת פריז שאמורה להתקיים ביום ראשון והוציאו מסר ל-70 השגרירויות ולפיו מדובר בתרגיל סרק כדי לעקוף את המשא ומתן הישיר בין ישראל לרשות הפלסטינית. במסר שהוציא משרד החוץ מכונה הוועידה "ועידת סרק פלסטינית, שמנסה לבנאם את הסכסוך", ולכן ישראל מתנגדת לה ותחרים אותה. מזכיר המדינה היוצא של ארה"ב, ג'ון קרי, צפוי לקחת חלק בוועידה.

 

"ועידת פריז מהווה תרגיל סרק וניסיון לעקוף את מסלול המשא ומתן הישיר בין הצדדים ללא תנאים מוקדמים", נאמר בהודעת משרד החוץ. "זאת 'ועידה פלסטינית' שמספקת את רצון הפלסטינים להתחמק מהמו"מ הישיר ולבנאם את הסכסוך ולכן ישראל מתנגדת לקיום הועידה".

 

ישראל פועלת בימים האחרונים במלוא המרץ מאחורי הקלעים כדי לקעקע את ועידת פריז ואת המסמך שייצא בסופה. משרד החוץ בירושלים הפיץ לכל שגרירויות ישראל בעולם הנחיות לפעולה מול משרדי החוץ השונים. ישראל ביקשה מהנציגים שלה לנסות לשכנע את המדינות המשתתפות לשגר נציגים בדרג זוטר לוועידה.

 

נתניהו עם נשיא צרפת הולנד. מילים חריפות (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום לע
נתניהו עם נשיא צרפת הולנד. מילים חריפות(צילום: עמוס בן גרשום לע"מ)

 

ישראל מבקשת להדגיש כי מבחינתה החלטות 338 ו-442 הן ההחלטות המוסכמות היחידות, ומבחינתה יש להתייחס ספציפית לאחריות הפלסטינית לגבי טרור והסתה. "ישראל מתנגדת לכל מנגנון יישום חזק ולחיזוק מנגנונים קיימים, למשל כאלה הכלולים בהחלטת מועצת הביטחון 2334. מי ששוקל לשתף פעולה עם מכניזם כזה, חייב לקחת בחשבון את התנגדותה הנחרצת של ישראל", נכתב בהודעה הישראלית. "ישראל תתנגד לעידון ולהדהוד פרטני של המרכיבים הפרקטיים של החלטת מועצת הביטחון, בדגש על התייחסות לקווי 67, לסעיף האבחנה בין שטח ישראל לשטח שנכבש ב-67, ולדיווח התלת חודשי של מזכ"ל האו"ם".

 

מבחינת ישראל חשוב שהניסוח יתמקד בקריאה ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לחדש את המשא ומתן הישיר ללא תנאים מוקדמים, להכיר במדינה היהודית, להפסיק את הטרור ואת תרבות השנאה וההסתה וכן על הצורך בפירוז מדינה פלסטינית עתידית.

 

מוקדם יותר נפגש נתניהו עם שר החוץ הנורבגי רגה ברנדה והתייחס לוועידה: "ישנם מאמצים נוספים שהורסים את סיכויי השלום, אחד מהם הוא ועידת פריז. מדובר בוועידה שהיא הונאה פלסטינית בחסות צרפתית, שמטרתה להוביל לאימוץ עמדות אנטי-ישראליות נוספות".

 

ההפגנה נגד ועידת פריז, היום ()
ההפגנה נגד ועידת פריז, היום

 

המחאה נגד הוועידה עלתה מדרגה היום כשמאות מפגינים התכנסו מחוץ למשרדי השגרירות הצרפתית בניו יורק ויצאו נגד החלטת מועצת הביטחון. הם קראו לצרפת ולאו"ם "להתמקד בטרור האיסלאמי ולא בישראל", הניפו דגלי ישראל ושלטים שעליהם נכתב "SHAME ON THE UN" וסיימו את ההפגנה בשירת "עם ישראל חי".

 

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, התייחס לוועידה ואמר: "ועידת פריז היא ביטוי נוסף לאובססיה נגד מדינת ישראל ועצם קיומה בזמן שהמזרח התיכון ממשיך לבעור מעיד על הצביעות הגדולה שעומדת מאחוריה. הצעדים החד צדדיים האלו נגד ישראל לא מקדמים את השלום אלא מעודדים את הטרור והאירועים האחרונים מוכיחים זאת".

 

בישראל חוששים שהנוסח שיוחלט בוועידת פריז יובא למועצת הביטחון לדיון שאמור להתקיים בנושא המזרח התיכון ב-17 בינואר. לאחר שארה"ב הודיעה שתטיל וטו על כל הצעה נגד ישראל – נראה שכעת הצרפתים חותרים להצהרה נשיאותית שעליה יהיו חתומות כל חברות מועצת הביטחון.

 

על רקע חשש זה, המדינות המשתתפות בוועידה מנסחות בימים אלה את הודעת הסיכום שתתפרסם בסיום הוועידה ותכיל את המלצותיה. מטיוטה עדכנית של הודעת הסיכום עולה כי האמריקנים פועלים למתן את הנוסח המקורי, כפי שגובש על ידי הצרפתים, ולהכניס כמה שינויים בטיוטה ובראשם מחיקת הקריאה לשני הצדדים "להתכחש לגורמים הרשמיים מצדם שמתנגדים לפיתרון שתי המדינות".

 

בנוסף, האמריקנים דורשים למחוק מטיוטת הסיכום את אישור חברי הוועידה לסעיף החלטת מועצת הביטחון 2334, שלפיו ההתנחלויות אינן חוקיות, הקובע כי המדינות "לא יכירו בכל שינוי שנעשה בשטח מאז 1967 כולל ירושלים", ואת הסעיף שקורא למדינות "להבחין בין שטח מדינת ישראל לשטחים הכבושים". האמריקנים מבקשים להשמיט מהודעת הסיכום גם את הסעיף שחוזר על דרישת מועצת הביטחון להגיש לאו"ם דו"ח תקופתי על מצב יישום החלטה 2334 בשטח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה בניו יורק נגד הוועידה
מומלצים