שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  ישראל על שולחן השבת
  שחר עזאני מנכ"ל ארגון החינוך הפרו ישראלי סטנד ויד אס בניו יורק, יספר לנו מדי שבוע על הדרכים הפתלתלות בדרך להסברה ישראלית
  בסוף השבוע שעבר נדחתה הצעה לחרם אקדמי על אוניברסיטאות בישראל בכינוס האגודה האמריקאית לשפות (MLA )בפילדלפיה.

  ההצעה שעלתה הייתה חלק מפעילות מגוונת של תנועת החרם כנגד ישראל, אשר כוללת יוזמות שונות לבידוד המדינה היהודית במסלול האקדמי, בכלכלה (חרם על סחורות ישראליות וכן על עסקים וחברות הסוחרות עם מדינת ישראל), בתרבות (אמן המעז להצהיר על כוונה להופיע בישראל מהווה מטרה מיידית לחיציה הרעילים של תנועת החרם הדורשים כי יבטלו כל רעיון להופעה בארץ) ועוד כהנה וכהנה היד נטויה.

  לצערנו זו לא תהיה הפעם האחרונה בה אנו שומעים על יוזמות החרם או נאלצים להתמודד עימן.

   

  אין ספק כי אחד האתגרים המשמעותיים ביותר של מדינת ישראל כיום בדעת הקהל היא אותה התמודדות עם ״תעשיית השקרים״ (כהגדרתו של העיתונאי בן-דרור ימיני) וקמפיין ההשמצות הבלתי נלאה כנגדה.

   

  תנועת החרם מהווה היום עמוד תווך במאמצים הללו וטוב נעשה אם נזכור כי חרף המילים המתוקות מדבש בהן עושים ראשיה שימוש מחושב, היא אינה מבקשת

  למצוא את המסלול אל עבר השלום במזרח התיכון. ראשיה התבטאו יותר מפעם אחת בחתירתם לשתי מדינות: ״פלסטין לצד פלסטין״ ומקורות המימון שלה הם האופן מובהק ארגונים תומכי טרור. עוד נדגיש: הניסיון לפגוע בישראל אינו ניסיון של כאן ועכשיו. מטרת תנועת החרם הינה להרעיל את האווירה הציבורית כנגד ישראל באופן שבעוד כ-10-15 שנה, עת יחל הדור הנוכחי לצבור עמדות כוח והשפעה, תפיסתם את ישראל תהא שלילית, וזאת גם אם לא ידעו עליה הרבה.

   

  לפני למעלה מעשור, כשאך בצבצו זרעי הפורענות במוסדות אקדמיים בחוף המערבי, התחלנו לפעול בקמפוסים השונים, במטרה לחזק את הזהות הפרוישראלית ולעמוד אל מול קמפיין השקרים וההסתה. סטודנטים יהודים ולא יהודים מצאו - ולצערנו עדיין במקומות מסוימים מוצאים עצמם חושבים פעמיים, אפילו שלוש, בטרם הם מעזים להביע עמדה פרו ישראלית בסביבתם. במהלך השנים חלחלה ההכרה כי יש לעשות דבר גם בקרב ארגונים אחרים בקהילה היהודית וראשיה, וכיום ניתן לראות כי רבים הארגונים המנסים כל אחד מכיוונו ובדרכו, לתרום לביצור מעמדה של ישראל בדעת הקהל, וטוב שכך.

   

  יחד עם זאת, המאמצים להיאבק בישראל כבר מזמן אינם נחלת הקמפוסים בלבד. גם בתי ספר ברמות נמוכות יותר הפכו לזירה לגיטימית בעיני היריב במטרה להשמיץ את מדינת ישראל.

  לפני זמן לא רב אירח בית ספר יסודי ציבורי במדינת ניו יורק את הפעיל הפלסטיני האנטי-ישראלי באסם תמימי במסגרת ״סיבוב הרצאות״ שערך בארה״ב (בטרם נשללה אשרתו לביקור במדינה).

   

  במסגרת הרצאתו לתלמידים דחק בהם תמימי, בין היתר, להפוך ״ללוחמי חופש למען פלסטין״ (תמימי טען בעבר גם כי ישראל רוצחת ילדים פלסטינים בכדי למכור את איבריהם בשוק השחור …).

  איך הגיע תמימי לבית הספר, אתם שואלים? ובכן, הורה ״מודאג״, חבר בתנועה אנטי ישראלית דאג לחשיפה החמורה.

   

   

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

   

  בכדי להיאבק במאמצים אלו, עלינו לא רק להילחם בהשמצות ובשקרים, אלא גם לבנות מסד זהות ערכי חזק ויציב. הקשר עם ישראל, חשיבותה ההיסטורית והמעשית לעם היהודי באשר הוא ותרומתה לאומות העולם. מעבר לכך, אל לנו להמתין לרגע בו ילדנו יצעדו בשטח הקמפוס, חשופים לכל המסרים והפעילות מסביב. כהורים, כולנו יכולים וצריכים ליטול חלק בחינוך הערכי של ילדינו, גם אם נראה לנו שזה מובן מאליו. עלינו לדאוג לחשוף אותם לכמה שיותר אינפורמציה, ליזום, משיחות בשולחן השבת ועד עידוד מרצים ודוברים פרו ישראלים להגיע ולדבר מולם, לחשוף את מדינת ישראל כפי שאנחנו מכירים אותה לציבור הרחב.

   

  עלינו לדעת, ממש כשם שאנו מבקשים מילדינו לדעת, לא רק כיצד נתמודד עם השלילי, אלא כיצד נוכל להעצים את החיובי.

  במסגרת עבודתי ב- standwithus התחלנו בשנים האחרונות לעבוד בצורה אינטנסיבית בבתי ספר תיכוניים ופועלים להגיע גם מעבר, תוך הכשרת תלמידים בסדנאות העצמה למען ישראל והעברת סדנאות וסמינרים בנושא, בדומה לפעילות בקמפוסים, אולם כזו המותאמת לרמתם ותחומי עניינם של בתי הספר כמובן, ציבוריים כפרטיים, יהודיים ככלליים.

   

  בסופו של דבר, עתידנו בידינו. אם מחלחלת בתוכנו ההכרה כי ברי מזל אנו לחיות בעידן בה המדינה היהודית שבה ומשחקת תפקיד בעולם ואנו מכירים בטובה ותרומתה לחיינו (וגם אם איננה מושלמת), טוב נעשה אם נשא אותה לכל מסגרת, נדבר ונספר עליה עם ילדינו,נסייע בארגון תוכניות בבית הספר מניסיוננו והכרתנו ונשמור על היקר לנו ביותר: זהות, מורשת, משמעות.

   

  לו תהא זו החלטתנו לשנה האזרחית החדשה, ובהצלחה לכולנו

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים