שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דרמה לפני ההשבעה: אובמה נתן חנינה לצ'לסי מנינג
  המובילים כבר הגיעו לבית הלבן - אבל רגע לפני המעבר הטיל הנשיא היוצא פצצה וקיצר את עונשה של החיילת שהדליפה מאות אלפי מסמכים לוויקיליקס ושינתה את מינה בכלא. ויקיליקס: "ניצחון". 3,200 שוטרים, אבטחה ב-100 מיליון דולר: הכול לקראת ההשבעה

   

  אובמה וצ'לסי מנינג. דרמה ברגע האחרון (צילום: AFP, EPA)
  אובמה וצ'לסי מנינג. דרמה ברגע האחרון(צילום: AFP, EPA)

  שלושה ימים לפני סיום כהונתו, נשיא ארצות הברית ברק אובמה הטיל פצצה: במסגרת החנינות שהעניק לאסירים, הודיע אמש (יום ג') אובמה כי קיצר את עונשה של צ'לסי מנינג, החיילת האמריקנית שהואשמה בהדלפת מאות אלפי מסמכים דיפלומטיים חשאיים לוויקיליקס. לצד מנינג, שגדלה כברדלי ושינתה את מינה בכלא, העניק אובמה חנינה מיידית ל-64 אסירים.

   

  מנינג, שהוטלו עליה לפני שלוש שנים 35 שנות מאסר וניסתה לשים קץ לחייה פעמיים אשתקד, תשתחרר בעוד ארבעה חודשים. "ניצחון", צייצו וויקיליקס בטוויטר לאחר ההודעה על קיצור עונשה של מנינג.

  ברדלי מנינג בבית המשפט, לפני שינוי המין (צילום: AFP)
  ברדלי מנינג בבית המשפט, לפני שינוי המין(צילום: AFP)

  הפגנה לשחרור צ'לסי מנינג (צילום: רויטרס)
  הפגנה לשחרור צ'לסי מנינג(צילום: רויטרס)

   (צילום:EPA)
  (צילום:EPA)

  מלבד מנינג, רוב האסירים שקיבלו חנינות ושתקופת מאסרם קוצרה, נשלחו לכלא על עבירות סמים לא אלימות. פעולות אלו הפכו את אובמה לנשיא האמריקני שהעניק חנינה למספר האסירים הגבוה ביותר - 212 בסך הכול בשמונה שנות כהונה. בנוסף, קיצר הנשיא היוצא את תקופת המאסר של 209 מורשעים, ובסך הכול 1,385 במהלך שנותיו כנשיא.

   

  טראמפ חוזר לוושינגטון: "ברוך הבא הנשיא"

  בגשם סוחף, תחת שמיים קודרים וקור של כמעט אפס מעלות, נמשכה ביממה האחרונה הקמת הבמה והגדרות סביבה לקראת טקס ההשבעה של דונלד טראמפ לנשיא ה-45 של ארה"ב ביום שישי. מול מלונו בשדרות פנסילבניה נתלה שלט "ברוך הבא הנשיא". טראמפ עצמו, שכבר שבועות רבים לא היה בוושינגטון, יגיע היום לביקור בזק כדי לבחון מקרוב איך מתקדמות העבודות, אבל בעיקר כדי להשתתף בארוחת ערב לכבוד חברו העומד בראש ועדת ההכנות להשבעה. אחרי הארוחה יעלה טראמפ על מטוסו הפרטי וימריא לניו יורק. הוא יחזור לוושינגטון ביום חמישי וישהה ב"בלייר האוס", בית ההארחה הנשיאותי הרשמי הנמצא מול הבית הלבן. באותו ערב הוא ישתתף בקונצרט לכבודו ברחבת אתר ההנצחה לנשיא לינקולן.

     

  תובעת את טראמפ. זברוס

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בעיצומן של ההכנות מוקדם יותר אתמול, סאמר זרבוס, מתמודדת לשעבר בתוכנית הריאליטי בכיכובו של טראמפ "המתמחה", ערכה מסיבת עיתונאים בלוס אנג'לס והודיעה על הגשת תביעה נגד טראמפ, בטענה כי הטריד אותה מינית. זרבוס טענה כי טראמפ נישק אותה ונגע בה בניגוד לרצונה בחדר מלון לפני כעשר שנים.

   

  טראמפ מצידו מכחיש את הטענה ואת טענותיהן של נשים נוספות שהתלוננו נגדו בעבר באופן גורף, ולאור הכחשתו זרבוס תובעת אותו בגין לשון הרע. עורכת הדין שמייצגת את זרבוס מסרה כי היא מוכנה לוותר על התלונה אם טראמפ יחזור בו מהכחשותיו. "אף אחד הוא לא מעל החוק, כולל מי שיהפוך בקרוב לנשיא ארה"ב", אמרו השתיים.

   

  המובילים מעבירים ציוד של משפחת אובמה (צילום: AP)
  המובילים מעבירים ציוד של משפחת אובמה(צילום: AP)
   

  "ברוך הבא הנשיא". מול מלון טראמפ בוושינגטון (צילום: הווארד ארנשטיין)
  "ברוך הבא הנשיא". מול מלון טראמפ בוושינגטון(צילום: הווארד ארנשטיין)

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  טראמפ היה אמור להגיע לוושינגטון כבר שלשום, אז ציינה ארה"ב את יום מרטין לותר קינג, כדי לבקר לראשונה במוזיאון החדש להיסטוריה ותרבות אפרו-אמריקנית. זאת הייתה יכולה להיות הזדמנות עבורו להביע אמפתיה לקהילה השחורה שנעלבה עמוקות מהאופן שבו התבטא לאחרונה כלפי חבר בית הנבחרים הוותיק, ג'ון לואיס, פעיל של התנועה לזכויות האזרח שעבר לצדו של מרתין לותר קינג. טראמפ צייץ על לואיס: "מה הוא כבר עשה? הכול דיבורים". 

   

  לואיס, שנכח בהשבעות נשיאים קודמים, הודיע שיחרים את הטקס ביום שישי, וכמוהו גם כמה חברי בית נבחרים דמוקרטים. מצוות המעבר של טראמפ נמסר כי הביקור במוזיאון בוטל בשל "ענייני לוח זמנים", וכי הוא יבקר בו במועד אחר. בהנהלת המוזיאון אישרו שאמנם התקשרו אליהם בשם טראמפ, אבל לא נקבע מועד חדש.

   

  800 אלף משתתפים, 800 אלף מפגינים

  החל מאתמול הפכה וושינגטון לעיר פקוקה שהתנועה בה אפשרית כמעט רק ברכבת התחתית. כל מתחם הקונגרס נסגר, וכך גם המתחם שמסביב לבית הלבן. 3,200 שוטרים מרחבי ארה"ב יוצבו לאורך המסלול שבו יצעד הנשיא לאחר ההשבעה מגבעת הקפיטול לבית הלבן. על פי המסורת הנשיא הנבחר עושה את כל הדרך בהליכה, אולם טראמפ יצעד רק לאורך מקטע קצר של שדרות פנסילבניה, ויועציו הסבירו ש"אין לו סבלנות להליכה ממושכת".

   

  על פי הערכת המשרד לביטחון המולדת, בטקס ההשבעה של טראמפ ישתתפו בין 800 אלף ל-900 אלף איש, מספר קטן יחסית לעומת השבעתו של אובמה ב-2009, אז נכחו במקום 1.9 מיליון איש.

  ההכנות לטקס ההשבעה של טראמפ (צילום: AFP)
  ההכנות לטקס ההשבעה של טראמפ(צילום: AFP)
   
   (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  מצוות המעבר של טראמפ שולחים בימים האחרונים הודעות לתומכים ומזמינים אותם להשתתף בהגרלה שתאפשר להם לזכות בטיסה חינם ואירוח בוושינגטון.

   

  על פי הערכות המשטרה מספר דומה של אנשים יגיעו לצעדת "מיליון נשים נגד טראמפ" שצפויה להתקיים למחרת ההשבעה בדיוק באותו מקום: במול הלאומי. המפגינים יגיעו לעיר כבר ביום ההשבעה והמשטרה מעריכה כי יתפתחו עימותים בין תומכי טראמפ לבין מתנגדיו. על כן יוצב מערך אבטחה גדול יותר מאשר היה בעת השבעת אובמה. על פי הערכת המשטרה, אבטחת טקס ההשבעה תעלה 100 מיליון דולר.

   

  בעוד טראמפ מתכונן לכניסתו לבית הלבן, משפחתו של הנשיא ברק אובמה החלה לארוז: הנשיא היוצא הסביר בראיון שהם יקחו מהבית הלבן "ספרים, בגדים, חפצים אישיים וכמה רהיטים שהם קנו". משאיות של מובילים נצפו אתמול בבית הלבן ועליהן הועמסו ארגזי קרטון עם חפצי המשפחה.

   

  על פי המסורת, בתום טקס ההשבעה עולה הנשיא היוצא על מטוס האייר פורס 1 בפעם האחרונה וממריא לביתו. בעבר בתיהם של נשיאים היו מחוץ לוושינגטון, אולם הפעם תעבור משפחת אובמה לבית יוקרתי בשכונת קלורמה בעיר, לא רחוק מביתם של איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר, כך שבפועל לא מדובר במרחק טיסה אלא בנסיעה במכונית.

  פורסם לראשונה 17/01/2017 23:35

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "דרמה לפני ההשבעה: אובמה נתן חנינה לצ'לסי מנינג"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים