שתף קטע נבחר

ארדן: "האלימות והטרור לא ינצחו את החוק"

השר לביטחון הפנים: "מקווה שיום זה לא יהפוך ליום שמסמן תפנית ביחסים של הבדואים עם רשויות המדינה, אך אם כן, לח"כ עודה יש תרומה מאוד גדולה לעניין. אני קורא לחכ"ים מהרשימה המשותפת - עיצרו את ההסתה". ח"כ טיבי: "קורא לקהילה הבינלאומית לתת הגנה למיעוט". מרכז עדאלה: "מערכת המשפט והממשלה הן האחראיות להרג בכפר"

 

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הגיב הבוקר (יום ד') בתגובה לעימותים האלימים בכפר אום אלחיראן שבנגב שבמהלכם נרצח השוטר רב-סמל ארז לוי. המחבל הדורס נורה למוות. "האלימות והטרור לא ינצחו את החוק", אמר ארדן. "אני מקווה שיום זה לא יהפוך ליום שמסמן תפנית ביחסים של הבדואים עם רשויות המדינה אך אם כן, לח"כ איימן עודה יש תרומה מאוד גדולה לעניין".

 

ארדן הוסיף ואמר כי "מדובר באירוע קשה לכוחותינו ולמדינת ישראל בכלל. מחבל השייך לתנועה האיסלאמית דהר לעבר כוחותינו במטרה להרוג כמה שיותר שוטרים עוד לפני תחילת הפינוי. יש החלטת בג"ץ והיא תבוצע, גם באום אלחיראן. לכוחות המשטרה אין שום שיקול דעת בנוגע לביצוע המשימה, ככה זה במדינה דמוקרטית.

 

"התנהל משא ומתן שבועות ארוכים, מי שניהל את זה הן גורמי המדינה מול התושבים, עודה לא מנהל משא ומתן. הוא היה שם כדי ללבות יצרים ולהסית לאלימות. מה שקרה הלילה מחבל ביצע פיגוע דריסה כנגד כוחות המשטרה שהיו במקום, עודה היה בין אלה שליבו את היצרים. כרגע המשטרה הערכת מצב. האלימות והטרור לא ינצחו את החוק".

 

השר מהליכוד הוסיף ואמר: "מאז האירועים בבוקר אני שומע עוד ועוד קריאות מסיתות אשר מעוותות את תמונת המצב של מה שקרה בשטח. אני קורא לחכ"ים מהרשימה המשותפת - עיצרו את ההסתה. לכל אמירה עכשיו עלולות להיות תוצאות קשות בשטח. קחו אחריות על דבריכם ותפסיקו להסית וללבות אלימות".

ח"כ עודה נפגע בראשו ופונה לבית החולים סורוקה ()
ח"כ עודה נפגע בראשו ופונה לבית החולים סורוקה


"המחבל דהר כדי להרוג כמה שיותר שוטרים". השר ארדן ()
"המחבל דהר כדי להרוג כמה שיותר שוטרים". השר ארדן

ח"כ עודה, שנפצע בעימותים בראשו באורח קל ופונה לבית החולים סורוקה, אמר בראיון לניב רסקין בתוכנית "נכון להבוקר" בגל"צ כי "באו משהו כמו 1,000 שוטרים בצורה ברוטאלית, תקפו את האנשים שבאו לאום אלחיראן. היינו במשא ומתן עם גורמי השלטון עד חצות, אבל הם ממש ביצעו הוראה שבאה מנתניהו שרוצה להבהיר את השטח. הרסו בתים בקלנסווה ועכשיו הורסים כפר שלם".

 

עודה אמר עוד כי "צריך לכבד החלטות בית משפט, ובהחלטת בית המשפט נאמר שצריך לנהל איתם משא ומתן. אז בעמונה אין בית משפט? יש רק בית משפט נגד הערבים? זאת בושה וחרפה. שוטרים התנפלו עליי, נתנו לי מכות, ירו בי בצורה ברוטאלית. חבל שאנשים נהרגו, חבל שהורסים את הכול".

 

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה הערבית המשותפת) ניסה להיכנס לאום אלחיראן ואמר: "אין ספק שמדובר בעליית מדרגה בהתנהגות המשטרה נגד הערבים. גם כשהם מוחים על זכותם לקורת גג - המשטרה יורה ופוגעת בהם. אזרח נהרג, ח"כ נפצע. זה מחייב שהקהילה הבינלאומית תתייחס למיעוט הערבי בישראל. אני קורא לקהילה הבינלאומית לתת הגנה למיעוט לאחר היחס המפלה הברוטאלי והתוקפני הזה".

 

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) אמר בתגובה לעימותים כי "כעומק החקירה - עומק הגזענות והאלימות. נתניהו ידע שטרנספר אום אלחיראן זו חבית חומר נפץ ולא במקרה החליט לפוצץ אותה היום. ראש הממשלה מבין שהדרך היחידה להסיט את תשומת הלב מחקירותיו היא לפתוח במלחמה עם הציבור הערבי, ואחרי שבשבוע שעבר בקלנסווה היה קרב מקדים, היום הייתה הכרזת המלחמה הרשמית".

 

הוא אמר עוד כי "מדובר בממשלה גזענית ופושעת, ממשלה שמשחדת עברייני בנייה יהודים ומפנה באלימות ערבים מבתים שהם מתגוררים בהם כבר 40 שנה. אין הצדקה לאלימות, בטח שלא לדריסת שוטרים, אבל גם אין הצדקה לפינוי אלים וגזעני של ערבים רק כדי ליישב במקומם יהודים".

 (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
(צילום: אילנה קוריאל)

 (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
(צילום: אילנה קוריאל)

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט מסר בתגובה כי "האלימות הבדואית שהתעוררה הבוקר היא מהחמורות שנראו בדרום בשנים האחרונות ועליה להיענות ביד קשה ובלתי מתפשרת. מדינת ישראל היא מדינת חוק. אני קורא למשטרת ישראל ולשר לביטחון הפנים להגביר את האכיפה בנגב, ועוד היום להרוס את כל הבתים הבלתי חוקיים הנוספים באזור אום אלחיראן.

 

"האירוע שבו מחבל מנצל מהומות תוך כדי פינוי, כדי לבצע פיגוע, הוא אירוע חמור המשקף את פוטנציאל הטרור הנוצר לאור ההסתה של האוכלוסייה הבדואית כנגד המדינה והרשויות המוסמכות שלה. על כוחות הביטחון להשיב מיידית את הסדר בדרום. מדינת ישראל לא תאפשר התחזקות של תאי טרור בנגב".

 

הוא אמר עוד כי "השתלבותם של חברי כנסת ערבים באירועי הבוקר היא חציית גבול מסוכנת. חברי הכנסת לא יכולים להשתמש במעמדם ובחסינותם כדי להפריע לכוחות הביטחון במשימותיהם. השתתפות חברי כנסת מהרשימה המשותפת בהתנגדות לפינוי של בדואים, מעוררת תסיסה והסתה ומעודדת אלימות.  אל לנו לקבל את תוכנית הסיוע לאוכלוסייה הבדואית אשר השבוע לפני הממשלה ללא תהליך הסדרה כולל עם הבדואים בנגב".

 

ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) אמר: "‏נתניהו החליט, בגלל החקירות שלו, להבעיר את המדינה באמצעות הריסות בתים בחורפיש, בקלנסווה, והלילה באום אלחיראן, וכל יום זה יקרה בזירה אחרת. כל מי ששותק ידו במעל. כוחות הביטחון שפועלים במסירות הפכו בני ערובה בקמפיין מתוזמן ומתוכנן שלו להבערת השטח וליצירת מסך עשן מהחקירות".

 

סלים, שהיה עד לעימותים האלימים,סיפר: "אני, איימן עודה וקבוצה של אנשים מארגוני זכויות אדם ידענו שהשוטרים יבואו ושיהרסו את הבתים. הם השכיבו את אחיין שלי ואם לא היינו לידו הם היו הורגים אותו. כיסחו אותו עם הנשקים בראש וכבלו אותו. גם את הבן שלי השכיבו על הרצפה ואז מישהו בא וכיסח לו את הפנים. דקה אחר כך שמענו צרור. השוטרים ביצעו ירי מכוון".

 

מהמרכז המשפטי עדאלה, שייצג את תושבי אום אלחיראן בהליכים המשפטיים נגד הריסת הכפר, נמסר כי "המערכת המשפטית הישראלית וממשלת ישראל הן האחראיות להרג בכפר". מנגד, ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו אמר כי "דמם של הנפגעים בהתפרעויות ובפיגוע בנגב על ידיהם של המסיתים מבין חברי הכנסת ברשימה המשותפת".

 

מהמרכז המשפטי עדאלה נמסר עוד כי "פסק הדין של בית המשפט העליון, שמאפשר הריסת כפר שקיים כבר יותר מ-60 שנה על מנת להקים יישוב יהודי על חורבותיו, הינו אחד מפסקי הדין הגזעניים ביותר שהוציא בית המשפט העליון. ממשלת ישראל והעומד בראשה ניצלו את פסק הדין הזה על מנת להמשיך במדיניות ההריסות, תוך שנתניהו מהלל את השימוש של המדינה בכוח כלפי אזרחים ערבים, באום אלחיראן ובקלנסווה.

 

"משטרת ישראל, בתורה, מוכיחה שוב שהיא רואה בציבור הערבי כולו כאויב. האצבע של משטרת ישראל מאד קלה על ההדק כאשר מדובר באזרחים ערבים, והשוטרים היורים זוכים לחסינות מצד המחלקה לחקירות שוטרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים