שתף קטע נבחר

אלמנתו של השוטר שנרצח: "איך עוקרים נשמה?"

מאות ליוו למנוחות את רב-סמל בכיר ארז (עמדי) לוי, בן 34 מיבנה, שנדרס למוות במהומות בנגב. אלמנתו, קלרה, ספדה לו בקול חנוק מדמעות: "אמרו לי לדבר מהלב, איך אפשר אם לקחו לך את הלב? איך אפשר לדבר אם לקחו לך את הנשמה? איך העזת ללכת לי". שני ילדים קטנים נותרו יתומים

 

 

 

 

 

"אמרו לי לדבר מהלב, איך אפשר אם לקחו לך את הלב? איך אפשר לדבר אם לקחו לך את הנשמה? איך העזת ללכת לי". בקול חנוק מדמעות ספדה אחר הצהריים (יום ד') קלרה לוי לבעלה, רב-סמל בכיר ארז (עמדי) לוי (34) שנרצח הבוקר (יום ד') בפיגוע דריסה בכפר אום אלחיראן שבנגב. הוא נטמן בחלקה הצבאית של בית העלמין ביבנה.

 

"כל מה שיגידו עלייך לא מספיק לתאר אותך", הוסיפה לוי. "כל מילה טובה היא קטנה. בבוקר סימסתי לך שתשמור על עצמך וענית לי. מי היה מאמין שזה יהיה הדבר האחרון שלי ממך? אתה החיים שלי, בכל פעם אתה חיממת אותי כשהיה קר לי ואני לא הצלחתי לחמם לך את היד, לא הצלחתי".

 

האלמנה, קלרה לוי. "אתה החיים שלי" (צילום: אסף מגל) (צילום: אסף מגל)
האלמנה, קלרה לוי. "אתה החיים שלי"(צילום: אסף מגל)

בני המשפחה בהלוויה (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
בני המשפחה בהלוויה(צילום: צביקה טישלר)
אחותו של לוי, בתאל עמדי: "אני לא מאמינה שאני רואה את הקבר. אני עוד לא מבינה את זה. הדם שלנו, אהבה שלנו, עטרת ראשנו, לא היה בו טיפת רוע, כל כך טוב, אדם ששם את כולם לנגד עיניו, דאגת לאמא ואבא, לי ולאחים, לאשתך ולילדים. תמיד כשביקשנו שתשמור על עצמך אמרת תשמרו אתם על עצמכם, זה יותר חשוב. הלוואי ויכולתי לחבק אותך יותר כשראיתי אותך, לא הייתי נותנת לך ללכת".

 

אחות נוספת של לוי, לירון דקל, אמרה בהלוויה: "אחי האהוב והיקר, זה יום עצוב לכולנו, בן אדם שכולו טוב נרצח ברוע, זדון ודם קר. תמיד חשבתי שאתה טוב מידי לעולם שלנו ומתמודד עם ההיפך שלך. טוב שנלחם ברע. והנה הטוב והטוהר הזה, ההקרבה העצמית, נעקרו בטרם עת. מאחלת ומקווה שטוב לך עכשיו ושאתה שלו. תנוח על משכבך בשלום. יהי זכרך ברוך".

 

האח, אריאל עמדי: "אח יקר, אהוב ליבי , אהוב על כולנו. זה לא נתפס שאנחנו מדברים עליך בלשון עבר. רק ביום שישי היית אצלנו עם החיוך הקבוע על הפנים. כמה דברים טובים שנגיד עליך זה לא יספיק, נשמה טהורה, דאגת לאשתך ולילדים שלך הקטנים כל כך שצריכים את אבא שלהם. דאגת למשפחה, לאחים, לכולם. תמיד הצטיינת בלימודים, בצבא, במשטרה, בכל תפקיד שעשית, ועשית את הקשים ביותר".

 

אחותו של לוי, בתאל. "לא היה בו טיפת רוע" (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
אחותו של לוי, בתאל. "לא היה בו טיפת רוע"(צילום: צביקה טישלר)

 (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
(צילום: צביקה טישלר)

זיוה חלפון, גיסתו של לוי: "איך אפשר להספיד אדם גדול כמוך? אני יודעת שכולם אומרים שאחרי שבן אדם נפטר כולם מדברים עליו טוב, אבל כולם כאן עדים איזה בן אדם היית, איזה מן מלאך, עוזר לכולם ומחפש רק את הטוב. איך אני אגיד לילדים שלך? איך אני אגיד לילדים שלי? כמה הם אוהבים אותך. איך עזרת בטיפול באמא שלנו ואיך אהבת אותה. היית קם בלילה לראות שהכל בסדר, שלא חסר לה כלום.  ארז, אנחנו לא נשאיר לבד לא את אשתך, לא את הילדים ולא את המשפחה שלך. יהי זכרך ברוך, אנחנו אוהבים אותך". 

 

בני משפחתו של לוי מיררו בבכי עם הוצאת הארון שלו. בהלוויה השתתפו השר לביטחון פנים, גלעד ארדן ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, שאמר: "כולם יודעים שהמפגע היה מורה בבית ספר שבו נעצרו כבר שישה מורים".  אלשיך ספד ללוי: "ארז היקר, יצאת לקראת שחר למלא תפקידך ולבצע פעולת אכיפה של חוק. חיים קצרים, 34 שנים בלבד מתוכם 11 שנה בשירות משטרת ישראל. לצערי, יש מי שמנצלים כל סיטואציה על מנת לייצר טרור בתוכם מחבל בן עוולה שניצל שעת כושר, האיץ תוך שהוא מתעלם מהשוטרים שהיו פרושים משני צדי הציר וסימנו לו לעצור".

 

 

רב-סמל בכיר ארז (עמדי) לוי ()
רב-סמל בכיר ארז (עמדי) לוי

 

אלשיך שיבח את תפקוד השוטרים: "לי לא היה ספק מה יקרה מיד לאחר מכן. הסתערו וחיסלו ישר את המפגע ומיד יצאו להמשיך במשימתם עד להשלמתה המוחלטת. אכיפת החוק במגזר הערבי היא משימה קשה ורבת משאבים. לאחרונה, רוחות של אידיאולוגיה קיצוניות מכונות בפי ההמון בהכללה כדאעש. המגזר הערבי מבקש שיטור מבקש אכיפת חוק מבקש מעורבות משטרתית תוך שהוא יודע שיש לזה מחיר. אי אפשר לאכוף רק אלימות פנימית. מנהיגים מסוימים במגזר בחרו להסית לאלימות במקום לגנות את הפיגוע".  

 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן: "הבוקר נפל על משמרתו חברינו השוטר, הלוחם הגיבור והמצטיין רב סמל בכיר ארז עמדי לוי, השם ייקום דמו. אני מביט בקברך ארז ולבי נשבר בקרבי כמו לב כולנו. אנו מסתכלים בתמונתך, בחיוך הקורן השופע מעיניו טוב, שמחה ואהבה. יש אנשים שמחייכים עם הפה ויש אנשים כמו ארז, שמחייכים גם עם העיניים והלב".

 

בני משפחה, חברים ושוטרים הגיעו מוקדם יותר לבית משפחת לוי ביבנה כדי לנחם את קלרה, האלמנה. "הוא בחור כארז", סיפר ל-ynet דודה של האישה השכולה מוריס שושן. "אב נהדר, אין בו טיפת רוע. הוא עזר לחמותו שחולה - דאג וניקה, מה הוא לא עשה בבית הזה". שושן הוסיף וסיפר: "המשפחה פשוט הרוסה מבחינה נפשית, ילדים קטנים שואלים 'איפה אבא, איפה אבא'. מה אפשר להגיד להם. ארז היה מלח הארץ".

 

 (צילום: אסף מגל) (צילום: אסף מגל)
(צילום: אסף מגל)

 (צילום: אסף מגל) (צילום: אסף מגל)
(צילום: אסף מגל)

הלוויתו של רב סמל בכיר לוי ביבנה, היום (צילום: אסף מגל) (צילום: אסף מגל)
הלוויתו של רב סמל בכיר לוי ביבנה, היום(צילום: אסף מגל)

 

לוי השאיר אישה ושני ילדים בני חמש ושנתיים. הוא התגייס למשמר הגבול בשנת 2002. הוא הצטרף ב-2011 ליחידת מתפ"א (מנהלת תיאום פעולות אכיפה) של אגף המבצעים במשטרת ישראל. במהלך שירותו ביחידה הוכרז כמה פעמים כשוטר מצטיין וביצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר, תוך שהוא מתבלט ביכולתיו הניהוליות, המקצועיות והחברתיות ביחידה. 

 

פוריה ביטון, שכנה של המשפחה, אמרה: "רק דברים טובים יש לי לספר עליו. אנחנו בהלם. לא מגיע לו ולא אף אחד מוות כזה".

 

 

 

באים לנחם. ליד בית המשפחה (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
באים לנחם. ליד בית המשפחה(צילום: דנה קופל)

מודעת אבל ליד ביתו של השוטר שנרצח (צילום: אסף זגריזק) (צילום: אסף זגריזק)
מודעת אבל ליד ביתו של השוטר שנרצח(צילום: אסף זגריזק)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

תושבי הכפר ליד בתיהם שנהרסו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תושבי הכפר ליד בתיהם שנהרסו(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

כוחות המשטרה הגיעו לכפר כדי לאבטח פעולות של הריסת בתים שנבנו בניגוד לחוק. בשלב מסוים, כך לטענת המשטרה, רכב שבו נהג תושב הכפר מוסא אבו אלקיעאן דרס למוות את השוטר לוי. אבו אלקיען נורה ונהרג. לאחר פיגוע הדריסה פרצו עימותים בין תושבי הכפר לשוטרים. במהלך העימותים נפצעו תושבים, שוטרים ופעילים, בהם גם חבר הכנסת איימן עודה מהרשימה הערבית המשותפת.

 

בהודעת המשטרה נכתב: "480 לוחמי משטרה ומשמר הגבול הגיעו היום לפנות בוקר לישוב אום חיראן, הסמוך לחורה, לשם אבטחת פעילות מנהל מקרקעי ישראל במימוש צו הריסה וזאת לאחר הידברות מקדימה וממושכת בעניין עם דרי המקום. בתחילת הפעילות, מחבל שעט לעבר הלוחמים עם רכבו, על מנת לבצע פיגוע דריסה ופגע בשניים מהם. כתוצאה מכך לוחם אחד נהרג, ולוחם נוסף נפצע ופונה לבית החולים לקבלת טיפול רפואי. הלוחמים שהיו במקום נטרלו את המחבל, ומחקירה ראשונית עולה כי המחבל הוא פעיל התנועה האיסלאמית הפלג הדרומי. החקירה צפוייה להימשך כמו גם בחינת הקשר שלו לגורמי דאעש.

 

"מיד לאחר פינוי הזירה, התארגנו הכוחות יחד עם רשות מקרקעי ישראל וביצעו את צווי ההריסה כפי שתוכנן. משטרת ישראל קוראת להנהגת המגזר הבדואי לגנות את האירוע ולהקיא מתוכו אידיאולוגיות קיצוניות שכל עניינן טרור".

 

אחר כך הגיעו למקום חברי כנסת נוספים מהרשימה הערבית המשותפת, שהתעמתו עם השוטרים וביקשו להיכנס לכפר. השוטרים שעמדו בשרשרת אנושית, כולל פרשים, מנעו את הכניסה לכפר לאחר שהחלה ההריסה המתוכננת של בתים שנבנו בניגוד לחוק. הצדדים דחפו אלה את אלה, ולטענת חברי הכנסת – כמה מהשוטרים היכו אותם בפלג גופם התחתון. במקום נשמעו גם עימותים מילוליים. ח"כ אוסאמה סעדי התעלף במהלך העימותים ופונה לקבלת טיפול.

 

בין חברי הכנסת שהתעמתו עם השוטרים: חנין זועבי, ג'מאל זחאלקה, אחמד טיבי ועאידה תומא סלימאן. "אתם מפריעים לנו לבצע את תפקידנו כחברי כנסת", אמרו הח"כים לשוטרים. "לא ניתן לכם להרוס את אום אלחיראן. למה אתם לא נותנים לנו להיכנס?".

 

מנגד, קצין משטרה אמר לחברי הכנסת: "יש לנו חובה, לכם ולי, לשמור עליהם, ואנחנו לא עושים את זה בגלל ההתנהלות שלכם. תנו לי צ'אנס, אנחנו באותה סירה". חברי הכנסת השיבו: "אנחנו לא באותה סירה. אם לא תיתנו לנו להיכנס, ניכנס בכוח".


פורסם לראשונה 18/01/2017 14:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף מגל
האלמנה ספדה לבעלה בדמעות
צילום: אסף מגל
מומלצים