שתף קטע נבחר

ה-CIA בחן את אורי גלר: "יכולות מוכחות"

מיליוני מסמכים לא מסווגים של ה-CIA פורסמו ברשת. בין דיווחים על צלחות מעופפות ודרכים לייצר דיו בלתי נראה מופיע ניסוי מוצלח שנערך לאמן העל-חושי בשנות ה-70

ה-CIA פרסם לראשונה ברשת כ-13 מיליון עמודים של מסמכים בלתי מסווגים. המאגר עלה לרשת לאחר מאמצים ממושכים של פעילי חופש המידע, שהגישו תביעה נגד ה-CIA. הקבצים כוללים בין השאר סקירות מודיעיניות, דו"חות מחקר, תצפיות עב"מים וניסויים נפשיים.

 

בין המסמכים יש רשומות של הנרי קיסינג'ר, מזכיר המדינה תחת הנשיאים ריצ'רד ניקסון וג'רלד פורד, ומאות אלפי עמודים של ניתוחים מודיעניים ומחקרים מדעיים. בין המסמכים המשונים יותר נמצאים עמודים מתוכנית "סטאר-גייט", שעוסקת בכוחות נפשיים ותפישה על-חושית.

 (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
(צילום: דנה קופל)
 

לפי המסמכים מדענים ממכון המחקר סטנפורד בחנו ב-1973 את אורי גלר, שכבר היה מוכר בכל העולם. התזכירים מפרטים איך גלר הצליח לשכפל באופן חלקי ולפעמים אפילו במדויק ציורים שצוירו בחדר אחר, והובילו את החוקרים לכתוב שהוא "הראה שיכולת התפישה העל-טבעית שלו מוכחת באופן חד משמעי".

 

בסרט דוקומנטרי מ-2013 נטען כי בארגון ביקשו להסתייע בכוחות העל של גלר, אך הוא סירב לעשות זאת כשהתבקש לעצור את פעימות לבם של חזירים. הוא חשש כי יתבקש בהמשך לעשות זאת גם לבני אדם. גלר אמר כי סירב לבצע משימות מסוימות, "אפלות" כהגדרתו, והסכים להוציא לפועל רק משימות חיוביות. בסרט נטען כי שירת כאיש ביון בשלוש מדינות שונות.

למעלה: אשכול ענבים של הבוחנים (משמאל) וניסיון מוצלח של גלר מימין. למטה: מערכת השמש של הבוחנים, והגרסה של גלר ()
למעלה: אשכול ענבים של הבוחנים (משמאל) וניסיון מוצלח של גלר מימין. למטה: מערכת השמש של הבוחנים, והגרסה של גלר
 

תיעודים יוצאי דופן נוספים כוללים דיווחים על צלחות מעופפות, ודרך לייצר דיו בלתי נראה. לפי BBC למרות שחלק גדול מהמידע טכנית היה זמין לציבור מאמצע שנות ה-90 היה קשה מאוד להגיע אליו. המסמכים הבלתי מסווגים היו עד כה זמינים רק בארבעה מחשבים שממוקמים בספריה בארכיון הלאומי במרילנד, וניתן היה לגשת אליהם כל יום בין 09:00 ל-16:30.

 

ארגון MuckRock, שפועל למען חופש המידע, החליט להגיש תביעה נגד ה-CIA כדי שתעלה את כל המסמכים לרשת. התהליך נמשך במשך יותר משנתיים. בנובמבר הודיע ה-CIA כי יאפשר לפרסם את החומרים, וכעת המסמכים זמינים באתר ספריית ה-CIA.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים