שתף קטע נבחר

ארז הותיר שני יתומים קטנים: "המחבל רצה להרוג - ודרס במכוון"

במשטרה מבכים את מותו של רס"ב ארז (עמדי) לוי שנרצח לפי גרסת המשטרה בפיגוע הדריסה: "הלוחמים נשכו שפתיים והמשיכו בפעולתם". סגן מפקד המחוז הדרומי: "אדם ששועט עם רכב לכיוון שוטרים - המטרה שלו היא אך ורק להרוג". מורים שלימדו עם המחבל הועמדו לדין בגין תמיכה בדאעש ונידונו למאסר

 

פיגוע דריסה שבו נרצח שוטר במהלך מבצע הריסת הבתים  ()
פיגוע דריסה שבו נרצח שוטר במהלך מבצע הריסת הבתים

 

מפקדו של רב-סמל בכיר ארז (עמדי) לוי, שנרצח אתמול (יום ד') בפיגוע הדריסה בכפר אום אל-חיראן שבנגב, סיפר על הלוחמים מיחידת מתפ"א (מנהלת תיאום פעולות אכיפה) שהגיעו לאבטח משימת פינוי מבנים בלתי חוקיים, מצאו את עצמם בלב זירת פיגוע - ונאלצו להמשיך במשימתם גם לאחר שחברם ליחידה נרצח לעיניהם. "המחבל שעט לעבר הלוחמים ודרס במכוון את ארז", אמר. "הלוחמים נאלצו לנשוך שפתיים ולהמשיך במשימה". רס"ב לוי, בן 34 מיבנה, הותיר אחריו אישה ואת יאיר בן השנה וחצי ותאיר בת ה-4.

 

"יחד עם משרדי הממשלה, אנו פועלים לשמירה על קרקעות המדינה", הסביר ניצב-משנה אייל אזולאי, ראש מתפ"א. "אנשי היחידה סייעו למחוז הדרומי לאבטח את גופי האכיפה במקום. כשהגעתי לזירת האירוע הבחנתי בלוחם שלנו, בארז, שרוע על הרצפה, כשהוא סובל מפגיעות קשות. אחד מקציני היחידה היה פצוע אף הוא".

 

"אותו מחבל שעט לעבר הלוחמים שלנו ודרס במכוון את ארז", הוסיף אזולאי. בפיגוע נפצע בינוני שוטר נוסף. "זו תוצאה טרגית ליחידה. גם ברמה הלאומית. שוטר שיוצא לאכיפת החוק נהרג בעת הפעילות המבצעית. הלוחמים המשיכו במשימתם. מצד אחד נושכים שפתיים ומצד שני מתעקשים לבצע את משימתם. הם הבינו שהאירוע קשה אבל המשיכו בפעולתם".

המחבל אלקעיאן לצד הרכב שעמו דרס את השוטרים ()
המחבל אלקעיאן לצד הרכב שעמו דרס את השוטרים
 

 

המהומות אתמול בכפר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המהומות אתמול בכפר(צילום: AFP)

ח"כ איימן עודה שנפגע בראשו בעימותים ()
ח"כ איימן עודה שנפגע בראשו בעימותים
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)
 

במשטרה פירטו בשעות הערב את השתלשלות פיגוע הדריסה. מתחקיר המשטרה עולה כי המחבל, יעקוב מוסא אבו אלקיעאן, התעלם מירי האזהרה של השוטרים שהגיעו למקום כדי להשתתף במבצע הריסת מבנים בלתי חוקיים, דהר לעבר הלוחמים במקום - ודרס שניים מהם. הוא נורה למוות. במח"ש מסרו כי כל הטענות הנוגעות לאירוע באום אל-חיראן ייבדקו.

 

"בסך הכול מדובר על אירוע של כ-60 שניות, שהחל בשעה 5:56", נמסר מהמשטרה. "הרכב עמד עם אורות כבויים. כאשר הלוחמים הבחינו ברכב גולש לעברם, הם הבהבו לעברו עם פנס. כשלא נעצר, ירו השוטרים שלושה כדורי אזהרה באוויר. בשלב זה האיץ המחבל לעבר לוחמי מתפ"א. הנהג עקף את הלוחמים וכיוון לעבר קבוצה גדולה של שוטרים שעמדו לידם. יש לציין כי בניגוד לדברי תושבי המקום הוא היה לבדו ברכב ולא מלווה בבנו".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

במהלך הבוקר פרצו עימותים אלימים וקשים בין כוחות משטרה לתושבים בזמן פינוי המשפחות מבתיהן. כמה אנשים נפצעו בעימותים, ובהם גם יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה שנפגע קל בראשו ופונה לקבלת טיפול רפואי. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הגיב לעימותים האלימים: "האלימות והטרור לא ינצחו את החוק. אני מקווה שיום זה לא יהפוך ליום שמסמן תפנית ביחסים של הבדואים עם רשויות המדינה אך אם כן, לח"כ איימן עודה יש תרומה מאוד גדולה לעניין".

   

"אדם ששועט עם רכב לעבר שוטרים רוצה רק להרוג"

קודם לכן סיפר סגן מפקד המחוז הדרומי של המשטרה, תת-ניצב פרץ עמר, כי "עם הגעה של הכוח לזירה, הגיח ג'יפ בצורה מהירה שלא משתמעת לשתי פנים ופגע בשוטרים שהתהלכו על השביל. אדם ששועט עם רכב לכיוון שוטרים - המטרה שלו היא אך ורק להרוג אותם".

 

עמר שלל את האפשרות שהמחבל אל-קיעאן לא ראה את השוטרים. "לא היה מצב שבו לא ניתן היה להבחין בהם. ברור לחלוטין שרצה לפגוע בהם", אמר. עוד ציין סגן מפקד המחוז כי האירוע מהווה הקצנה נקודתית והוסיף כי המשטרה תבקש לזמן לעדות את ח"כ איימן עודה: "הוא היה כאן כדי לחכות לכוח. אנחנו עוד נברר איתו את הדברים".  

 

 

קלרה לוי בהלוויית בעלה (צילום: אסף מגל) (צילום: אסף מגל)
קלרה לוי בהלוויית בעלה(צילום: אסף מגל)
 (צילום: אסף מגל) (צילום: אסף מגל)
(צילום: אסף מגל)
 (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
(צילום: צביקה טישלר)
 

 (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
(צילום: דנה קופל)

רס"ב ארז (עמדי) לוי ז"ל התגייס למשמר הגבול בשנת 2002, והצטרף ב-2011 ליחידת מתפ"א של אגף המבצעים במשטרת ישראל. במהלך שירותו ביחידה הוכרז כמה פעמים כשוטר מצטיין וביצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר, תוך שהוא מתבלט ביכולותיו הניהוליות, המקצועיות והחברתיות ביחידה.

 

מאות ליוו את לוי אחר-הצהריים למנוחות בחלקה הצבאית של בית העלמין ביבנה. "אמרו לי לדבר מהלב, איך אפשר אם לקחו לך את הלב? איך אפשר לדבר אם לקחו לך את הנשמה? איך העזת ללכת לי", ספדה לו אלמנתו, קלרה, בקול חנוק מדמעות. "כל מה שיגידו עליך לא מספיק לתאר אותך. כל מילה טובה היא קטנה. בבוקר סימסתי לך שתשמור על עצמך וענית לי. מי היה מאמין שזה יהיה הדבר האחרון שלי ממך? אתה החיים שלי, בכל פעם אתה חיממת אותי כשהיה קר לי ואני לא הצלחתי לחמם לך את היד, לא הצלחתי".

 

אחותו, בת-אל עמדי ספדה לו: "תשמור עלינו מלמעלה. תשמור על אבא ואמא במיוחד. על הילדים שלך על כל המשפחה. מקווה שאתה נח וטוב לך שם". השר ארדן ספד: "נוכח הקבר הפעור לפנינו נוכח הצער הנורא האוחז בכל אחד ואחד מאיתנו למראה יגונם של קלרה, תאיר ויאיר, של אבא מאיר ואמא בת חן, האחיות, האחים, המשפחה כולה והחברים הרבים - לא יכולה שלא לקפוץ מהלב הזעקה - על מה ולמה? אותה זעקה שעולה ובוקעת זה מאה שנה ויותר".

 

העמיתים מבית הספר לימדו אידיאולוגיה של דאעש

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך ספד אף הוא בהלווייתו של לוי וסיפר על מה שהגדיר כהסתה שקדמה לרצח בכפר אום אל-חיראן שבנגב. "כולם יודעים שהמפגע היה מורה בבית ספר שבו נעצרו מורים שבחרו ללמד את האידיאולוגיה של דאעש במקום את תוכנית משרד החינוך", אמר.

התושב שנדרס, אותו הגדיר אלשיך כמפגע, יעקוב אבו אלקעיאן ()
התושב שנדרס, אותו הגדיר אלשיך כמפגע, יעקוב אבו אלקעיאן
 

אלשיך התייחס בדבריו למעצרם ביולי 2015 של שישה בדואים מהדרום, ארבעה מהם מורים - שחלקם גם לימדו בבית הספר שבו לימד המחבל אלקיעאן. באותה תקופה חשף שירות הביטחון הכללי כי נעצרו השישה, וכי מהחקירה עלה כי העצורים לקחו חלק במפגשים חשאיים שבהם עסקו במשנת דאעש, וחלקם גם פעלו להפיץ את רעיונות הארגון בקרב משפחותיהם, חבריהם ומכריהם. לפי החקירה, חלק מהעצורים אף התכוונו לצאת לחו"ל כדי להצטרף ללחימה בסוריה בשורות דאעש.

 

בשב"כ טענו כי המורים ניסו "לעשות נפשות" למען דאעש בקרב תלמידים ומורים בין כותלי בית הספר. בנוסף נחקרו בפרשה זו מורים נוספים וכן מנהל של אחד מבתי הספר, שנחשד כי ידע על תמיכתם של חלק מהמורים המעורבים בדאעש ולא נקט נגדם צעדים. בחקירתו טען המנהל כי לא ידע על כך.

 

על מעללי חוליית המורים שנחשפה ניתן ללמוד מכתב האישום שהוגש נגדם. אחד הנאשמים המרכזיים, בשיר אלקיעאן, הפיץ בפייסבוק ובמייל תכנים התומכים בדאעש ובאל קאעידה ליותר מ-1,500 אנשים. במהלך עבודתו כמורה בבית הספר היסודי בחורה בין השנים 2015-2014, העביר הנאשם, בכל הזדמנות, שיעורים לתלמידים על אודות דעאש, שכללו שרטוט מפת המדינה האיסלאמית והשמעת שירים בשבח ארגון הטרור. כמו כן, נהג הנאשם להיפגש עם תושבי חורה כשהיו מתאספים ליד חנויות או מכולות, ישב איתם וניסה לשכנע אותם בתפיסת העולם של דאעש ונכונות דרכו של הארגון.

 

עו"ד מסעד מסעד מפרקליטות מחוז דרום ביקש בשלב הטיעונים לעונש להחמיר עם הנאשמים ש"נוטשים את צלם האלוהים, ומבקשים למסור את נפשם לארגון הטרור דאעש - ארגון שהשיל מעליו את גלימת האנושיות ועטה מעליו את גלימת הרצחניות והבריונות". הנאשמים בפרשה נידונו לעונשי מאסר של כמה שנים, כאשר המורה מוחמד אבו אלקיעאן, שהקים את חוליית המורים, נידון לארבע שנות מאסר בפועל.

 


פורסם לראשונה 18/01/2017 23:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נרצח בפיגוע הדריסה. רס"ב ארז (עמדי) לוי
מומלצים