שתף קטע נבחר

"עסק הביש": התעמולה המצרית בספר נדיר

63 שנים אחרי מבצע הריגול הישראלי במצרים, נחשף ספר המגולל את המאורעות ומציג את הודאות המרגלים שנעצרו. ההיסטוריון ד"ר פלח שרכש את הספר מסוחר עתיקות: "העותק שאצלי הוא היחיד". המרצה ד"ר לרמן ראה קטעים ומעיד: "מדובר במסמך תעמולה שנועד להשחיר את פני ישראל"

 

 

 

במשך 63 שנים ניסו להעלים את פרטי פרשת "עסק הביש" (הידוע גם כ"מבצע סוזאנה" או "פרשת לבון") מעין הציבור, אירוע שטלטל את מדינת ישראל של שנות ה-50 עד כדי התפטרותו של ראש הממשלה דאז דוד בן גוריון. כעת נחשף ספר נדיר המתאר את המאורעות מהזווית המצרית, שכולל את הודאות החוליה הישראלית לכוחות הביטחון המצריים.

 

"הספר נמצא ללא פרטים מזהים של בית הדפוס ומקום ההדפסה", מספר ד"ר ברוך פלח, היסטוריון וחוקר רב-תחומי שרכש את הספר מסוחר עתיקות. "ככל הנראה הספרון הוצא לאור על ידי ארגון פרו-מצרי בשם 'מפלגת הרנסאנס הלאומי' במימון של המודיעין המצרי. החוברת חושפת פרטים חסויים על פרשת הריגול וככל הידוע העותק שאצלי הוא היחידי שקיים היום".

הספר שנחשף (באדיבות בית המכירות הפומביות ווינרס) (באדיבות בית המכירות הפומביות ווינרס)
הספר שנחשף(באדיבות בית המכירות הפומביות ווינרס)

אחת מהודאות המרגלים הישראליים (באדיבות בית המכירות הפומביות ווינרס) (באדיבות בית המכירות הפומביות ווינרס)
אחת מהודאות המרגלים הישראליים(באדיבות בית המכירות הפומביות ווינרס)

פרשת הריגול, שלעתים נראה כאילו נלקחה מספר מתח, טומנת בחובה תכנון מבצעי כושל, תככים, מזימות ובגידה. בראשית שנות ה-50 הפעיל המודיעין הישראלי חוליית ריגול במצרים שפעלה בשיתוף עם היהודים המקומיים במסגרת יחידה 131 - שנועדה לבצע משימות ריגול במדינות ערב. המטרה הייתה לגרום למפלת שלטונו של פארוק הראשון שהיה עוין כלפי ישראל, ולחבל ביחסי מצרים-בריטניה באמצעות פיגועים במתקנים בריטיים במצרים תוך יצירת מצג שהפיגועים נעשו בידי גורמים מצריים. חלק מאנשי החוליה נתפסו, נעצרו ונשפטו ואחד מהם התאבד בתאו.

 

"הספר ככל הנראה הודפס בניו יורק, ולמעשה מדובר בחשיפה היסטורית של פרטים רבים ולא ידועים אודות אותה פרשיה", מספר ד"ר פלח. "מופיעים בו שמות המרגלים 'הציונים', תצלומי מתקנים בריטיים שבהם הונחו הפצצות, תמונות ותיאורים אודות 'פשעי הציונים', תצלומי פצועים מצרים מלווים בתיאור 'קורבנות הטרור הציוני' ותצלומי אתרים בהם הונחו פצצות שנוטרלו בטרם התפוצצו.

הודאה נוספת (באדיבות בית המכירות הפומביות ווינרס) (באדיבות בית המכירות הפומביות ווינרס)
הודאה נוספת(באדיבות בית המכירות הפומביות ווינרס)
אחת המרגלות (באדיבות בית המכירות הפומביות ווינרס) (באדיבות בית המכירות הפומביות ווינרס)
אחת המרגלות(באדיבות בית המכירות הפומביות ווינרס)
"זה הפרסום הראשון שמוכר לי שמתאר את החתרנות והטרור הציוני כפי שהגדירו במצרים. יש שם צילומים שלא פורסמו מעולם. באחד מהם נראה בית גולדשמידט בירושלים, ששימש מועדון הקצינים הבריטים, שהופצץ - ושם הציגו את תמונת המבנה לאחר הפיגוע תחת הכותרת 'חתרנות ציונית' - למרות שזה פיגוע שביצע האצ"ל בשנות ה-40 לפני קום המדינה.

 

"הספר עורר בי עניין רב ולכן החלטתי להעביר אותו לבית המכירות הפומביות "ווינרס" בירושלים למכירה פומבית. אני מאמין שהרבה אספנים ומוזאונים יתחרו עליו ואני מקווה שהיא תוסיף לנו למחקר בנושא הזה", אמר ד"ר פלח.

 

ד"ר ערן לרמן, לשעבר סגן ראש המל"ל ומרצה במרכז האקדמי שלם ראה קטעים מהספר והעיד: "פעם ראשונה שאני נחשף לתמונות ולמסמכים הללו. אני למד שמדובר במסמך תעמולה מצרי אותנטי, שהוכן לבקשת השלטונות על ידי גורמי החקירה המצריים. נראה שההודאות של חברי החוליה הן אותנטיות. בהינתן נוהלי החקירה במצרים, כמובן שאין שום ערובה שמה שאנשים הודו בו זה בדיוק מה שהם עשו. המסמך נכתב בערבית ובאנגלית וכותרת השער באנגלית בלבד, מה שמעיד שהיה מיועד בעיקר כלפי חוץ, מעין מסמך תעמולה שנועד להשחיר את פניה של ישראל כמדינת טרור".

 

איתמר, נציג בית המכירות הפומביות ווינרס: "הממצאים בספר הזה חושפים בצורה חיה את מה שהיה שם, ואלו דברים שנחשפים כעת לראשונה. זה ממצא מעניין וחשוב לחוקרים, אוניברסיטאות וספריות. החוברת תוצג בתערוכה שתפתח אצלנו ב-24 בינואר והמכירה הפומבית תתקיים ב-31 בינואר בבית המכירות ווינרס בירושלים, כאשר הסכום ההתחלתי עומד על 200 דולרים. אנחנו מזמינים את הציבור להגיע ולהתרשם". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות בית המכירות הפומביות ווינרס
הספר נחשף
באדיבות בית המכירות הפומביות ווינרס
מומלצים