שתף קטע נבחר

טראמפ הושבע לנשיא: "נחסל את הטרור האיסלאמי"

הנשיא ה-45: דונלד טראמפ הגיע לגבעת הקפיטול, הניף בידו לאות ניצחון - והושבע כשלצדו אשתו וילדיו. בנאום ההשבעה ההיסטורי תקף את אובמה וקודמיו: "במשך שנים התעלמו מהאזרח הפשוט. עכשיו הכול משתנה. מעכשיו - אמריקה תחילה". על יחסי החוץ אמר: "לא נכפה את רצוננו על מדינות אחרות". לפני הטקס: מפגינים יידו אבנים וניפצו שמשות

על רקע מהומות בלב וושינגטון ועימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון, הושבע הערב (ו') דונלד טראמפ לנשיאה ה-45 של ארצות הברית מול מאות אלפי משתתפים בטקסים השונים, בעצרות ובצעדות בבירה. מעט לפני 19:00, שעון ישראל, הושבע מייק פנס לסגן הנשיא וזכה לתשואות, ואז נקרא טראמפ לבמה והושבע על-ידי נשיא בית המשפט העליון של ארה"ב, ג'ון רוברטס. כשלצדו משפחתו - הבטיח לקיים את חובותיו: "אני נשבע חגיגית כי אמלא בנאמנות את תפקיד נשיא ארצות הברית, וכי אפעל כמיטב יכולתי לשמור על חוקת ארצות הברית ולהגן עליה". רוברטס חתם את הליך ההשבעה הרשמי במילים: "ברכות, אדוני הנשיא", ועידן חדש החל באמריקה.

 

אלימות בהפגנות לפני ההשבעה

מלניה גנבה את הצגה עם השמלה

שלום אחרון של אובמה

נאום ההשבעה המלא 

 

השבעת טראמפ, הערב (צילום: AP) (צילום: AP)
השבעת טראמפ, הערב(צילום: AP)

 

את נאום ההשבעה שלו פתח טראמפ בתודה לנשיאים לשעבר, בהם הנשיא היוצא אובמה, אבל אחר כך הוא תקף את התנהלותם שוב ושוב. "במשך תקופה ארוכה וושינגטון שגשגה אבל אנשים לא זכו בחלק מהעושר", אמר טראמפ בנאומו. "הניצחונות שלהם לא היו הניצחונות שלכם, ההישגים שלהם לא היו ההישגים שלכם. כל הדבר הזה משתנה ממש כאן, ברגע זה. הרגע הזה הוא הרגע שלכם, הוא שייך לכם. 20 בינואר 2017 ייזכר כיום שבו העם הפך להיות המושל במדינה הזאת שוב. הגברים והנשים במדינה הזו שנשכחו - לא יישכחו עוד".

 

"במשך שנים סבסדנו צבאות של מדינות אחרות בעוד שהצבא שלנו התמודד עם חוסרים", אמר טראמפ. "הגנו על הגבולות של מדינות אחרות, אבל סירבנו להגן על שלנו, ובזבזנו טריליוני דולרים בחו"ל בעוד התשתיות האמריקניות הידרדרו למצב קשה. זה העבר, וכעת אנחנו מביטים רק לעבר העתיד. מעתה זה יהיה רק 'אמריקה תחילה'. כל החלטה על סחר, על מסים ועל ענייני חוץ תתבסס על האינטרסים של האמריקנים. לעולם לא אאכזב אתכם. אמריקה תחזור לנצח - היא תנצח כפי שלא ניצחה מעולם. נחזיר את העבודות שלנו, נחזיר את גבולותינו, נחזיר את העושר שלנו, ונחזיר את חלומותינו".

 

על יחסי החוץ אמר טראמפ בנאומו: "נחפש ידידות ורצון טוב עם ארצות העולם, אבל נכיר בכך שזו זכותן של כל המדינות לחשוב קודם על האינטרס שלהן. איננו רוצים לכפות את רצוננו על אותם אנשים". אחר כך הבטיח: "נמחה את הטרור האיסלאמי מעל לפני האדמה".

 

כחצי שעה לפני כן, בשעה 18:32 שעון ישראל, הוצג הנשיא הנבחר טראמפ ונכנס לאתר הטקס לקול מחיאות כפיים. הוא הרים את אגודלו לקהל לאות ניצחון. גם הנשיא היוצא ברק אובמה ורעייתו מישל מחאו לו כפיים בקהל. טראמפ נשק לרעייתו מלניה ולמישל אובמה ולחץ את ידו של הנשיא היוצא. "תודה", אמר לקהל על קבלת הפנים.

טראמפ נכנס לטקס ההשבעה, הערב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ נכנס לטקס ההשבעה, הערב(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

רעייתו של טראמפ מלניה ובנם המשותף בארון בטקס ההשבעה (צילום: AP) (צילום: AP)
רעייתו של טראמפ מלניה ובנם המשותף בארון בטקס ההשבעה(צילום: AP)
 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

נשיקת טראמפ לרעייתו מלניה. ברקע: בתו איוונקה (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיקת טראמפ לרעייתו מלניה. ברקע: בתו איוונקה(צילום: AP)

משמאל: 1.8 מיליון איש בהשבעת אובמה ב-2009. מימין: השבעת טראמפ הערב ()
משמאל: 1.8 מיליון איש בהשבעת אובמה ב-2009. מימין: השבעת טראמפ הערב

מקהלה שרה לכבוד הנשיא החדש, ואחר כך עלה לדבר מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר. "אני ניצב כאן היום בטוח בארץ הנהדרת הזו מסיבה אחת", אמר שומר, "אתם, העם האמריקני". במה שנשמע כמו עקיצה לטראמפ, אמר שומר כי הסיבה לכך שהאמריקנים חיים כיום בארץ חופשית כל כך היא מנהיגים שהאמינו ברעיון גדול יותר מאשר הם עצמם.

 

קלינטון נכנסה בפנים חתומות: "פה בשביל הדמוקרטיה"

מעט לפני טקס ההשבעה, שנערך בהשתתפות כל הצמרת הבכירה בשלטון האמריקני בעבר ובהווה, ניפצו מפגינים לבושים בשחור שמשות של חלונות וכלי רכב בוושינגטון. המפגינים - חלקם רעולי פנים - תקפו בין היתר סניפים של מקדונלד'ס ובנק אוף אמריקה. הם גם יידו אבנים. כוחות הביטחון האמריקניים הגיבו בשימוש בזרנוקי מים ובגז מדמיע ורדפו אחרי מאות רבות של מפגינים בבירת ארצות הברית. "לגרום לגזענים לפחד שוב", נכתב על אחד מהשלטים שנשאו המוחים. כוחות הביטחון נערכו שבועות לאפשרות של עימותים בין מתנגדי טראמפ לתומכיו. בסוף השבוע ייערכו בוושינגטון ובערים נוספות בארה"ב הפגנות נגד הנשיא טראמפ, והגדולה שבהן תהיה "צעדת הנשים" מחר בוושינגטון, שבה אמורים להשתתף 250 אלף איש.

הזוג אובמה והזוג טראמפ בפגישה המסורתית לפני ההשבעה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הזוג אובמה והזוג טראמפ בפגישה המסורתית לפני ההשבעה(צילום: AFP)
 

נשיקה קרה. מישל אובמה עם הנשיא הנכנס טראמפ (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיקה קרה. מישל אובמה עם הנשיא הנכנס טראמפ(צילום: AP)

לטקס בקפיטול הגיעה גם הילרי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית שהובסה על-ידי טראמפ בבחירות בנובמבר. קלינטון הגיעה עם בעלה, הנשיא לשעבר ביל קלינטון, ונשאלה על-ידי כתבים מה תחושתה ביום שכזה. היא נמנעה מלהשיב. זמן קצר לפני הטקס כתבה קלינטון בטוויטר כי תגיע לטקס כדי לכבד את הדמוקרטיה האמריקנית: "אני כאן היום כדי לכבד את הדמוקרטיה שלנו ואת ערכיה. לעולם לא אפסיק להאמין בארצנו ובעתידה". אחר כך, בארוחת הצהריים, לחצו טראמפ וקלינטון ידיים.

קלינטון. "באתי כדי לתמוך בערכים האמריקניים" (צילום: AP) (צילום: AP)
קלינטון. "באתי כדי לתמוך בערכים האמריקניים"(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מתכוננים לטקס ההשבעה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מתכוננים לטקס ההשבעה(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מפגן מחאה בלונדון: "פוטין רוכב על טראמפ" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפגן מחאה בלונדון: "פוטין רוכב על טראמפ"(צילום: EPA)

לקראת ההשבעה הציבו כוחות הביטחון מחסומים, גלאי מתכות וגלאי קרינה. המשטרה אסרה על הבאים להכניס כלי נשק, גז פלפל וכל נשק אחר. לרשימת האיסורים הוכנסו גם מקלות סלפי, בלונים, מטריות ותרמילי גב. כוחות משטרה והשירות החשאי בוושינגטון תוגברו ב-3,000 שוטרים נוספים מרחבי ארצות הברית ובחיילי המשמר הלאומי. בסך הכול מאבטחים את הקהל הרב כ-28 אלף שוטרים וחיילים. אבל כל זה לא עזר מול המפגינים הרבים, שניפצו שמשות.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

"הכול מתחיל היום! נתראה בטקס ההשבעה. התנועה ממשיכה - העבודה מתחילה!", צייץ הבוקר הנשיא הנבחר עם תחילת אירועי יום ההשבעה, שנפתחו בכנסייה שבה ביקר עם רעייתו מלניה. הזוג טראמפ נפגש עם הנשיא היוצא, ברק אובמה, ורעייתו מישל למרגלות הבית הלבן זמן קצר לפני הטקס. שני הזוגות שתו קפה בבית הלבן ויצאו יחדיו בשיירה לעבר גבעת הקפיטול, שבה נערך הטקס.

 

"זה היה כבוד חיי לשרת אתכם", צייץ הנשיא היוצא אובמה זמן קצר לפני הטקס. "הפכתם אותי למנהיג טוב יותר ולאדם טוב יותר. אני לא אפסיק; אני אשאר אתכם, כאזרח, ואשאב השראה מקולות האמת והצדק שלכם, מההומור הבריא ומהאהבה. אני עדיין מבקש מכם להאמין – לא ביכולת שלי להביא לשינוי, אלא ביכולת שלכם לעשות זאת. אני מאמין בשינוי כי אני מאמין בכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טראמפ בטקס ההשבעה, הערב
צילום: AP
מומלצים