שתף קטע נבחר

קריאות תמיכה ושריקות בוז: טראמפ נכנס לבית הלבן

בצל המהומות: אלפים השתתפו בתהלוכה המסורתית מהקפיטול לבית הלבן, טראמפ יצא במהלכה מרכבו וצעד בשדרות פנסילבניה לצד מלניה. יותר מ-200 מתנגדי טראמפ נעצרו בהתפרעויות. הנשיא החדש הוביל מחיאות כפיים לקלינטונים. הלילה: טראמפ בשלושה נשפים

 

 

בשדרות פנסילבניה בוושינגטון נערכה התהלוכה המסורתית לכבוד הנשיא החדש. דונלד ג'יי טראמפ ובני משפחתו נסעו לאורך השדרה מגבעת הקפיטול לבית הלבן, באירוע חגיגי עם אלפי משתתפים. בדרך הם יצאו מהלימוזינה כדי לברך את תומכיו של טראמפ - והתמודדו גם עם מפגני מחאה של מתנגדיו. לצד קריאות תמיכה "טראמפ, טראמפ" נשמעו גם שריקות בוז רמות בחלק מאזורי התהלוכה.

 

לאחר כניסתו לבית הלבן, בפעם הראשונה כנשיא ארצות הברית, חתם טראמפ בחדר הסגלגל על הצו הנשיאותי הראשון בכהונתו. הצו שעליו הוא חתם מורה להקל את הנטל של רפורמת הבריאות "אובמה-קר" על הרשויות.

 

לראשונה כנשיא ארה"ב. דונלד טראמפ ורעייתו מלניה מגיעים לבית הלבן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לראשונה כנשיא ארה"ב. דונלד טראמפ ורעייתו מלניה מגיעים לבית הלבן(צילום: EPA)

להקל את נטל רפורמת הבריאות. טראמפ חותם על הצו הראשון שלו (צילום: AP) (צילום: AP)
להקל את נטל רפורמת הבריאות. טראמפ חותם על הצו הראשון שלו(צילום: AP)

שעה קלה לפני תחילת התהלוכה התחדשו המהומות במרכז וושינגטון, ו-1,000 מתפרעים, מתנגדיו של טראמפ, התעמתו שם עם שוטרים. הם גלגלו פחים והשליכו חפצים. לפחות 217 איש נעצרו עד כה.

 

כשלוש שעות לאחר כניסתם לבית הלבן, הגיע הזוג הנשיאותי הטרי ל"נשף החופש" (The Liberty Ball), הנשף הראשון מבין שלושה נשפים שנערכים לכבודו הלילה ברחבי הבירה וושינגטון. דונלד ומלניה טראמפ רקדו בנשף את ריקודם הראשון כזוג נשיאותי, לצלילי שירו של פרנק סינטרה "My Way", בביצועה של זמרת הג'אז ארין בוהם. בכניסה לנשף התייחס טראמפ ליום ההשבעה ואמר כי "אנשים שלא היו נחמדים אליי אמרו שעשינו עבודה טובה היום". לבאי הנשף הבטיח: "אתם תראו כמה דברים מדהימים בשבועות הקרובים".

לצלילי פרנק סינטרה. דונלד ומלניה טראמפ בריקוד הנשיאותי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לצלילי פרנק סינטרה. דונלד ומלניה טראמפ בריקוד הנשיאותי(צילום: רויטרס)

שלושה נשפים לכבוד הנשיא החדש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שלושה נשפים לכבוד הנשיא החדש(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 
 
טראמפ בתהלוכה, הלילה בוושינגטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ בתהלוכה, הלילה בוושינגטון(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
התהלוכה לבית הלבן, אמש בוושינגטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
התהלוכה לבית הלבן, אמש בוושינגטון(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ההתפרעויות ברחובות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ההתפרעויות ברחובות(צילום: AFP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

טראמפ מבצע פעולות ראשונות כנשיא (צילום: EPA) (צילום: EPA)
טראמפ מבצע פעולות ראשונות כנשיא(צילום: EPA)
 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

אמש ב-19:00 בערב הושבע דונלד טראמפ לנשיא ה-45 של ארה"ב על-ידי נשיא בית המשפט העליון האמריקני ג'ון רוברטס. "אני נשבע חגיגית כי אמלא בנאמנות את תפקיד נשיא ארצות הברית, וכי אפעל כמיטב יכולתי כדי לשמור על חוקת ארצות הברית ולהגן עליה", אמר טראמפ כשלצדו אשתו וילדיו. רוברטס חתם את הליך ההשבעה הרשמי במילים: "ברכות, אדוני הנשיא", ועידן חדש החל באמריקה.

 

את הנאום הראשון שלו כנשיא פתח טראמפ בתודה לנשיאים לשעבר, בהם הנשיא היוצא אובמה שהיה בקהל, אבל אחר כך הוא תקף את התנהלותם שוב ושוב. "היום אנחנו מעבירים את השלטון מוושינגטון הבירה ומחזירים אותו אליכם, לעם", אמר. "במשך זמן רב מדי קבוצה קטנה בעיר הבירה שלנו קצרה את רווחי הממשל, בעוד העם שילם את המחיר. וושינגטון שגשגה, אבל העם לא זכה לחלק בעושר שלה. פוליטיקאים שגשגו, אבל המשרות אבדו ומפעלים נסגרו. הממסד הגן על עצמו אבל לא על אזרחי ארצנו".

הזוג אובמה והזוג טראמפ. חילופי השלטון הושלמו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הזוג אובמה והזוג טראמפ. חילופי השלטון הושלמו(צילום: AFP)

"אעשה כמיטב יכולתי". טראמפ נשבע (צילום: AP) (צילום: AP)
"אעשה כמיטב יכולתי". טראמפ נשבע(צילום: AP)

"אמריקה תחילה". טראמפ בנאום הבכורה שלו כנשיא (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"אמריקה תחילה". טראמפ בנאום הבכורה שלו כנשיא(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

משמאל: 1.8 מיליון איש בהשבעת אובמה ב-2009. מימין: השבעת טראמפ אמש ()
משמאל: 1.8 מיליון איש בהשבעת אובמה ב-2009. מימין: השבעת טראמפ אמש

טראמפ דיבר גם על מעשיה של ארה"ב מעבר לים: "במשך עשורים רבים העשרנו תעשייה זרה על חשבון התעשייה האמריקנית; סבסדנו את הצבאות של מדינות אחרות, בשעה שאפשרנו את התרוקנותו העצובה מאוד של הצבא שלנו; הגנו על גבולותיהן של מדינות אחרות בשעה שסירבנו להגן על גבולותינו. כספו של מעמד הביניים נקרע מבתיו ופוזר בכל רחבי העולם. אבל זה העבר. וכעת, אנחנו מביטים רק לעבר העתיד.

 

"מהיום הזה והלאה, זה יהיה 'אמריקה תחילה', 'אמריקה תחילה'. כל החלטה הנוגעת לסחר, למסים, להגירה וליחסי החוץ תתקבל מתוך מחשבה אם היא מועילה לעובדים האמריקנים ולמשפחות האמריקניות. עלינו להגן על גבולותינו מההרס של מדינות אחרות שמייצרות את המוצרים שלנו, גונבות את החברות שלנו ומחסלות את המשרות שלנו. ההגנה תוביל לשגשוג ולחוזק גדול. אלחם עבורכם בכל נשימה ולעולם לא אאכזב אתכם".

אבנים וגז מדמיע. עימותים ברחובות וושינגטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אבנים וגז מדמיע. עימותים ברחובות וושינגטון(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

חלונות שניפצו מפגינים נגד טראמפ בבירה האמריקנית (צילום: AP) (צילום: AP)
חלונות שניפצו מפגינים נגד טראמפ בבירה האמריקנית(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

טראמפ רמז לרצונו לשנות את היחסים עם מדינות אחרות: "נשאף לידידות ולרצון טוב עם כל מדינות העולם, אבל נעשה זאת מתוך הבנה שלכל מדינה יש זכות להציב את האינטרס שלה במקום הראשון. איננו רוצים לכפות את דרך חיינו על אף אחד, אלא לתת לה לזרוח כדוגמה. נחזק את הבריתות הוותיקות שלנו, ניצור בריתות חדשות ונאחד את העולם התרבותי נגד טרור האיסלאם הקיצוני – שאותו נמחה מעל פני האדמה".

 

לאחר הנאום, מתחה "הליגה נגד השמצה" ביקורת על השימוש בביטוי "אמריקה תחילה". כך דיווח ה"גרדיאן" הבריטי. על פי הדיווח, הביקורת היא משום שמקור הביטוי הוא בתנועה למניעת התערבות ארה"ב במלחמת העולם השנייה, שאותה הובילו אמריקנים שתמכו בנאצים ואף הואשמו באנטישמיות. בשנת 1941, דובר ה"וועד לאמריקה תחילה", צ'ארלס לינדברג, אמר בפני קהל באיווה כי "הגזעים היהודים והבריטים מנסים לגרור את ארה"ב למלחמת העולם השנייה מסיבות לא אמריקניות".

 

זמן קצר אחרי הטקס כבר נקט טראמפ צעדים ראשון כנשיא. באתר הבית הלבן החדש פורסם החזון שלו, ובאחד הסעיפים - תחת הכותרת "להפוך את הצבא שלנו לחזק שוב" - נכתב כי ממשל טראמפ יפתח מערכת טילי הגנה אווירית נגד מתקפות טילים ממדינות כמו איראן וצפון קוריאה. טראמפ גם חתם על ההחלטות הראשונות שלו כנשיא מכהן. הוא חתם על חקיקה המאפשרת לגנרל הפורש גנרל מאטיס לכהן כשר ההגנה. בנוסף חתם על כמה מינויים רשמית והכריז על הצעה לחוקק "יום פטריוטיות" כיום חג לאומי.

הנשיא הטרי זוכה לנשיקה מרעייתו מלניה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנשיא הטרי זוכה לנשיקה מרעייתו מלניה(צילום: AFP)

הילרי קלינטון. נכנסה בפנים חתומות: "פה בשביל הדמוקרטיה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הילרי קלינטון. נכנסה בפנים חתומות: "פה בשביל הדמוקרטיה"(צילום: AFP)

מסוק מעביר את בני הזוג אובמה מהטקס לבסיס חיל האוויר אנדרוז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מסוק מעביר את בני הזוג אובמה מהטקס לבסיס חיל האוויר אנדרוז(צילום: AFP)

 

מעט לפני טקס ההשבעה, שנערך בהשתתפות כל הצמרת הבכירה בשלטון האמריקני בעבר ובהווה, ניפצו מפגינים לבושים בשחור שמשות של חלונות וכלי רכב בוושינגטון. המפגינים - חלקם רעולי פנים - תקפו בין היתר סניפים של מקדונלד'ס ובנק אוף אמריקה. הם גם יידו אבנים. כוחות הביטחון האמריקניים הגיבו בשימוש בזרנוקי מים ובגז מדמיע ורדפו אחרי מאות רבות של מפגינים בבירת ארצות הברית. "לגרום לגזענים לפחד שוב", נכתב על אחד מהשלטים שנשאו המוחים. כוחות הביטחון נערכו שבועות לאפשרות של עימותים בין מתנגדי טראמפ לתומכיו. בסוף השבוע ייערכו בוושינגטון ובערים נוספות בארה"ב הפגנות נגד הנשיא טראמפ, והגדולה שבהן תהיה "צעדת הנשים" היום (שבת) בוושינגטון, שבה אמורים להשתתף 250 אלף איש.

 

לטקס בקפיטול הגיעה גם הילרי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית שהובסה על-ידי טראמפ בבחירות בנובמבר. קלינטון הגיעה עם בעלה, הנשיא לשעבר ביל קלינטון, ונשאלה על-ידי כתבים מה תחושתה ביום שכזה. היא נמנעה מלהשיב. זמן קצר לפני הטקס כתבה קלינטון בטוויטר כי תגיע לטקס כדי לכבד את הדמוקרטיה האמריקנית: "אני כאן היום כדי לכבד את הדמוקרטיה שלנו ואת ערכיה. לעולם לא אפסיק להאמין בארצנו ובעתידה". אחר כך, בארוחת הצהריים, לחצו טראמפ וקלינטון ידיים. טראמפ גם הוביל מחיאות כפיים לזוג קלינטון.


פורסם לראשונה 20/01/2017 22:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טראמפ בתהלוכה, הלילה
צילום: AP
מומלצים