שתף קטע נבחר

חצי מיליון בצעדת הנשים נגד טראמפ בוושינגטון

היענות חסרת תקדים לאירוע המחאה הגדול ביותר נגד הנשיא החדש: יותר מחצי מיליון הגיעו לצעדת הנשים, מילאו את הרחובות וגרמו לביטול התוכנית המקורית לצעוד לבית הלבן. המטרו בוושינגטון: יותר נסעו להפגנה מלטקס ההשבעה. שני מיליון מפגינים נגד טראמפ ביותר מ-20 מדינות בעולם

גל מחאה עולמי ביממה שלאחר השבעתו של דונלד טראמפ לנשיאה ה-45 של ארה"ב. מאות אלפים משתתפים הערב (שבת) ב"צעדת הנשים" בוושינגטון, ההפגנה המרכזית מתוך שורת עצרות בכמה מוקדים בערים גדולות בעולם. גורם בוושינגטון העריך כי יותר מחצי מיליון בני אדם משתתפים בהפגנת הענק נגד הנשיא, שהכעיס רבים בהתבטאויות פוגעניות נגד נשים. 

 

הנשיא טראמפ - עוד כתבות:

נשפים לצד מהומות: הזוג טראמפ חגג, מאות נעצרו בהפגנות

"טילים לעבר האיסלאם": העולם הערבי מקבל את הנשיא טראמפ

"מעכשיו הכול משתנה". נאום טראמפ במלואו

 

לפי סוכנות הידיעות AP, ההיענות למחאה גדולה כל כך שמארגניה ביטלו את התוכנית המקורית לצעוד לעבר הבית הלבן. הסיבה: אין מספיק מקום ברחובות להמוני המפגינים. ייתכן שמספר האנשים שהגיעו היום להפגין נגד טראמפ גדול ממי שהגיע אתמול לראות את השבעתו. מהנהלת הרכבת התחתית בוושינגטון דיווחו כי נכון לשעה 11:00 שעון מקומי נרשמו 275 אלף נסיעות – לעומת 193 אלף אתמול באותה שעה. ראש העיר, מוריאל באוזר, אמרה כי הרכבות בבירה "בתפוסה מלאה".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"אנחנו ביום השני של טרגדיית טראמפ", אמר הבמאי מייקל מור, אחד מהאומנים הרבים שנאמו בעצרת. "אנחנו כאן לסיים את שפיכות הדמים של טראמפ. אני רוצה שתתקשרו לקונגרס כל יום. כל יום", אמר מור והקריא לקהל את מספר הטלפון של הקונגרס. השחקנית אמריקה פררה אמרה לקהל בוושינגטון: "היום אנחנו צועדים למען ערכי הליבה של האומה הזו, שעליהם הכריז הנשיא החדש הכריז מלחמה. הכבוד והזכויות שלנו תחת מתקפה, אבל הנשיא הוא לא אמריקה. אנחנו אמריקה, וכאן כדי להישאר".

 

השחקנית סקרלט ג'והנסון אמרה לטראמפ בנאומה: "אני לא הצבעתי לך. אני מכבדת אותך ורוצה להיות מסוגלת לתמוך בך. קודם כל אני מבקשת שתתמוך בי, באחותי, באמי ובחברות שלי. תתמוך בבת שלי, שעלולה - כתוצאה מהמינויים שעשית - לגדול במדינה שהולכת אחורה ולא קדימה". הזמרת מדונה אמרה למפגינים: "הטוב לא ניצח בבחירות האלה, אך בסוף הוא ינצח". להפגנת הענק הגיע גם ג'ון קרי, עד אתמול מזכיר המדינה האמריקני. קרי, בטיול עם הכלב, לחץ את ידי המפגינים.

סקרלט ג'והנסון, הערב בוושינגטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סקרלט ג'והנסון, הערב בוושינגטון(צילום: רויטרס)

שר מגיעה לוושינגטון (צילום: AP) (צילום: AP)
שר מגיעה לוושינגטון(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

אורחים בהפגנה: ג'ון קרי, אתמול עוד מזכיר המדינה, והכלב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אורחים בהפגנה: ג'ון קרי, אתמול עוד מזכיר המדינה, והכלב(צילום: רויטרס)

הילרי קלינטון, שהפסידה לטראמפ בבחירות, הודתה לנשים שמשתתפות בצעדה בוושינגטון. "תודה על שאתן עומדות, מדברות וצועדות למען הערכים שלנו. זה חשוב כתמיד. אני באמת מאמינה שאנחנו תמיד חזקות יותר ביחד", כתבה בטוויטר. ברחבי ארה"ב וביותר מ-20 מדינות ברחבי העולם מפגינים היום נגד טראמפ. לפי ה"גרדיאן" כשני מיליון איש הגיעו למחאות ברחבי העולם.

 

במקביל ממשיך הנשיא הנבחר בלו"ז הנשיאותי. טראמפ הגיע עם סגנו מייק פנס ובני משפחותיהם לתפילה בקתדרלה הלאומית בוושינגטון. דוברו הודיע הערב כי בהמשך יבקר במטה ה-CIA. דובר הבית הלבן, שון ספייסר, אמר כי טראמפ "יודה לקהילת המודיעין" - שאותה תקף לאחרונה.

הזוג טראמפ הערב בקתדרלה הלאומית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הזוג טראמפ הערב בקתדרלה הלאומית(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בסמוך לשגרירות ארה"ב בלונדון התאספו משעות הצהריים אלפי בריטים ומחו נגד הנשיא האמריקני החדש. לפי הערכות, בהפגנה צפויים להשתתף כ-200 אלף בני אדם, בהם גם הזמרת לילי אלן שתופיע וראש העיר לונדון סאדיק קאן, שאמר: "כפמיניסט אני תומך לחלוטין בשוויון בין המגדרים וכאחד הצועדים אני נחוש לגמרי לעשות הכל כדי להבטיח שנשים צעירות בלונדון יזכו לאותן הזדמנויות כמו גברים".

 

ברשתות החברתיות הופצו תמונות של תחנות הרכבת ברחבי לונדון כשהן עמוסות עד אפס מקום. "רציתי להפגין סולדריות עם יתר הנשים בעולם", אמרה אלישה עלי-קאן, מורה במשרה חלקית. "אני מוסלמית ממוצא פקיסטני, וזה לא מצעד לנשים לבנות בלבד, אלא לנשים בכל העולם". שאומי חדראווי, עובדת בארגון זכויות האדם אמנסטי, הוסיפה: "בעוד 20 שנה אני רוצה להגיד לילדיי שיצאתי לרחוב וצעדתי ביום לאחר השבעתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב".

 

 

הפגנה בברלין נגד טראמפ (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הפגנה בברלין נגד טראמפ(צילום: MCT)
 

הפגנה נגד טראמפ בלונדון (צילום: GETTYIMAGES) (צילום: GETTYIMAGES)
הפגנה נגד טראמפ בלונדון(צילום: GETTYIMAGES)

 (צילום: GETTYIMAGES) (צילום: GETTYIMAGES)
(צילום: GETTYIMAGES)


אלפים התאספו גם ברחבי הולנד (צילום: MCT) (צילום: MCT)
אלפים התאספו גם ברחבי הולנד(צילום: MCT)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

תמונתו של טראמפ לצד זו של היטלר במכסיקו (צילום: MCT) (צילום: MCT)
תמונתו של טראמפ לצד זו של היטלר במכסיקו(צילום: MCT)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

רומא מתנגדת לנשיא החדש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רומא מתנגדת לנשיא החדש(צילום: AFP)
 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אלפי מפגינים פקדו גם את הייד פארק בסידני שבאוסטרליה ו-7,000 נוספים צעדו במלבורן. "שנאה, דברי שטנה, אפליה ומדיניות מפלה הן לא רק בעיות של הנשים בארה"ב, אלא של הנשים בכל העולם", אמרה אחת המפגינות. כ-5,000 מפגינים התקהלו בסמוך למתחם "מרטין פאלאס" שבסידני והניפו שלטים ועליהם הכיתוב: "נשים לעולם לא יובסו" ו"לזרוק את טראמפ".

 

גם בגרמניה נערכו שורה של הפגנות ענק, בין היתר בברלין, מינכן ופרנקפורט. הרחבה הסמוכה לשער ברנדנבורג שבברלין הייתה מלאה עד אפס מקום במפגינים שהניפו כרזות שבהן נראה דיוקן של אשה מוסלמית שעוטה חיג'אב הצבוע בדגלי ארה"ב.

נשים מוסלמיות בלוס אנג'לס נגד הנשיא החדש (צילום: GETTYIMAGES) (צילום: GETTYIMAGES)
נשים מוסלמיות בלוס אנג'לס נגד הנשיא החדש(צילום: GETTYIMAGES)

 (צילום: GETTYIMAGES) (צילום: GETTYIMAGES)
(צילום: GETTYIMAGES)

בהפגנה נוספת, שנערכה ברומא שבאיטליה, הגיעו אלפי בני אדם. מארגני ההפגנה הבהירו כי מטרתם היא להביר "מסר אמיץ לטראמפ", ולהראות ש"הקהילות המגוונות והתוססות שבקרבנו הן הכוח של החברות שלנו". גם בפינלנד, מכסיקו, מיאנמר ומדינות נוספות הפגינו נגד טראמפ. במכסיקו נצפו שלטים ועליהם דיוקנו של אדולף היטלר לצד זה של טראמפ.

 

כמו לאורך טקס ההשבעה בגבעת הקפיטול, גם לאורך הלילה נמשכו העימותים בין מפגינים לאנשי כוחות הביטחון בוושינגטון הבירה, במהלכם נעצרו לפחות 217 בני אדם ונפצעו שישה שוטרים. במסגרת המהומות השליכו המפגינים אבנים לעבר סניפים של מקדונלד'ס, סטארבקס ו"בנק אוף אמריקה", וניפצו את שמשותיהם. "גז פלפל ואמצעים אחרים שימשו להשיג שליטה על פורעי החוק ולהגן על בני אדם ורכוש", נמסר בהודעת המשטרה בוושינגטון.

 

בהתקוממות נוספת, השליכו מפגינים לבושים בשחור סלעים לעבר תחנות אוטובוס וניפצו שמשה של לימוזינה, שרוססה בכיתוב: "אנחנו האנשים". בתגובה השליכו השוטרים רימוני עשן ורימוני הלם כדי לפזר את המתפרעים. הפגנות מחאה נוספות נגד הנשיא הנכנס נערכו ברחבי ארה"ב, בין היתר בניו יורק, סיאטל, דאלאס, שיקגו ופורטלנד, והן בערים כמו לונדון, ברלין והונג קונג. 

 


פורסם לראשונה 21/01/2017 15:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מאות אלפים בצעדת הנשים בבירה
צילום: רויטרס
מומלצים