שתף קטע נבחר

הקבינט דחה את ההצבעה על החלת ריבונות במעלה אדומים

השרים החליטו שלא להעלות להצבעה את הצעת החוק להחלת ריבונות במעלה אדומים. גורמים פוליטיים מסרו כי ההצבעה נדחתה לפחות עד שנתניהו ישוחח עם נשיא ארצות הברית טראמפ

 

מעלה אדומים. נדחתה ההצבעה בוועדת השרים לחקיקה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מעלה אדומים. נדחתה ההצבעה בוועדת השרים לחקיקה(צילום: AFP)

הקבינט המדיני ביטחוני החליט אחר הצהריים (יום א') שלא להעלות היום להצבעה בוועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק להחלת ריבונות במעלה אדומים. גורמים פוליטיים מסרו כי ההצבעה נדחתה לפחות עד שנתניהו ישוחח עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, וכי בישיבת הקבינט גובשה מדיניות ברורה בנושא לשביעות רצונם של שרי הבית היהודי, שהודיעו כי לא יעלו את החוק להצבעה.

 

לפני הישיבה אמר יו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט בשיחות סגורות כי "המטרה האסטרטגית שלי היא להוריד את נתניהו מנאום בר-אילן. זה מבחן חייו של נתניהו. הוא יכול להירשם בהיסטוריה כמי שהציל את ישראל מחמאסטן על כביש 6. אם ילך על צעד כזה - הוא יקבל את התמיכה שלנו".

 

בנט איים כי אם נתניהו לא יתנער מנאום בר-אילן, הוא יעלה את חוק מעלה אדומים בישיבת ועדת השרים לחקיקה. "אני שומע מטראמפ מסרים אחרים. הם רוצים שנגיע להחלטה. הדבר הנכון זה להחליט עכשיו, כי יש חלון הזדמנויות מאוד קצר, לפני שמחלקת המדינה תיכנס לתמונה ותטרפד כל שינוי במדיניות".

 

בתוך כך, גורמים בסביבת ממשל טראמפ העבירו מסרים לישראל לא להפתיע בצעדים חד צדדיים אלא להיות בשיתוף פעולה.

אחר הצהריים, כאמור, הקבינט החליט לדחות את ההצעה.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "זכותו של עם ישראל על חבלי ארץ אלה הוכרה גם על ידי אומות העולם, בהצהרת בלפור ובהחלטת סן רמו, אשר נתנו תוקף בין-לאומי לקשר ההיסטורי שבין העם היהודי לבין ארץ-ישראל ולזכותו להקים בה מחדש את ביתו הלאומי".

 

עוד צוין בהצעת החוק כי "הכרה זו של האומות המאוחדות בזכות העם היהודי להקים את מדינתו בארצו, אינה ניתנת להפקעה - משפטים אלה, המובאים במגילת העצמאות של מדינת ישראל, ומגדירים את זכותו ההיסטורית והמשפטית של עם ישראל על ארצו, נכונים גם לגבי העיר מעלה אדומים. קיימת הסכמה רחבה בארץ ובעולם לגבי החלת הריבונות הישראלית על מעלה אדומים".

 

בהצעה נאמר כי החלת הריבונות לא תשנה באופן מהותי את המאזן הדמוגרפי בישראל, ולא תפגע באופייה הדמוקרטי של המדינה: "מוצע להחיל כבר עתה את המשפט, השיפוט והמנהל של מדינת ישראל על מעלה אדומים ולקבע את מעמדה כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים