שתף קטע נבחר

בג"ץ מעכב את מימוש מתווה עמונה

בעקבות עתירה של בעלי אדמות מסילוואד, לשם אמורים לעבור חלק ממפוני המאחז, הוציאו השופטים צו ארעי עד הדיון הבא. במקביל מאחדים תושבי עמונה ועפרה כוחות מחשש שפינוי היישובים יאוחד: "המטרה - להביא אלפים ביום פקודה"

בית המשפט מעכב את מתווה עמונה : בתגובה לעתירת בעלי קרקעות פלסטינים הוציא היום (ב') בג"ץ צו ארעי העוצר את מימוש התוכנית על אדמות הכפר סילוואד, לשם אמורים לעבור חלק מתושבי המאחז שיפונו. הצו אוסר על ביצוע כל עבודה על השטח המדובר - בנייה או תשתית. הצדדים נדרשו להשיב 72 שעות לפני הדיון הבא, שאמור להתקיים בקרוב.

 

מתווה עמונה ביקש להסדיר בנייה עבור חלק מהמפונים באמצעות פירוק שותפות בשלוש חלקות באדמות סילוואד. בהחלטת בג"ץ נכתב: "ניתן בזאת צו ביניים-ארעי המורה למשיבים להימנע מהוצאה לפועל של פירוק השיתוף בחלקות 30-29-28 בגוש 21 באדמות הכפר סילוואד, לרבות מימוש מלא או חלקי של ההודעה על נטילת חזקה מיום 9.1.2017, וכן להימנע מבנייה בחלקות העותרים, לרבות בניית תשתיות, הכשרות שטח וכן כל פעולה אשר משנה את מצב השטח הקיים – כל זאת, עד למתן החלטה אחרת".

 

מדובר בעתירה שהוגשה על ידי ארגון "יש דין" בשם ראש מועצת הכפר סילוואד וכמה בעלי אדמות הסמוכות לעמונה. מנכ"לית יש דין, עו"ד נטע פטריק: "בעלי האדמות הפלסטינים עתרו לבג"ץ כדי למנוע השתלטות בלתי חוקית על אדמותיהם ולמנוע את העסקה המושחתת בין המדינה לאנשי עמונה. אנו מברכים על הצו שניתן ומאמינים שבית המשפט לא ייתן יד לפתרון עוול אחד באמצעות עוול שני".

 

במקביל, בעקבות קריסת המתווה מרכזים התושבים מאמץ כעת בהכנות להתנגדות. למרות ההתחייבות לבג"ץ, שלפיה יפונו ללא התנגדות ומרצון, עסוקים התושבים דווקא בתדלוק המאבק. כחלק מהניסיון להגדלת כוח המאבק החליטו אנשי עמונה לאחד כוחות עם מטה המאבק של עפרה מתוך הבנה כי הפינויים יתרחשו באותו יום.

 

לפני חודשיים פורסם לראשונה ב-ynet כי בקרב המתנחלים חוששים שפינוי עמונה יאוחד עם זה של פינוי תשעה בתים בהתנחלות, גם כן לפי החלטת בג"ץ. נציגי מטות המאבק נפגשו ובכוונתם, כך לפי טענתם, להציף את האזור במתנגדים. "המטרה שלנו היא להביא אלפים ביום פקודה".

 

הרצון לאחד כוחות מגיע לאחר כמה מחלוקות בין הצדדים במהלך החודשים האחרונים. אנשי עפרה טענו לא פעם כי אנשי עמונה תקיפים מדי בהתנהלותם ואינם נותנים קרדיט לממשלה העומד בראשה בנימין נתניהו. כעת מבינים שני הצדדים שהם חייבים להתאחד כדי להביא למחאה גדולה ככל שניתן.

 

יש לציין כי כרגע, ובעיקר בעקבות סיבוב המחאה הקודם שנגמר בחתימה על ההסכם, צפויים אנשי עמונה ועפרה להיתקל בקשיים בגיוס אנשים להגיע ולכן הם מתחילים בניסיונות ובקריאה לכולם כבר עכשיו.

 

לפי החלטת בג"ץ, תשעת הבתים בעפרה מיועדים להיהרס עד 8 בפברואר ועמונה עד 7 בפברואר, שקיבלה דחייה של 45 יום לאחר החתימה על המתווה. בראיון לאולפן ynet הבוקר אמר ראש מטה המאבק בעמונה, אביחי בוארון, כי ללא חקיקה מלאה של חוק ההסדרה, יהיה פינוי כפוי. הוא תקף את ראש הממשלה נתניהו ושר החינוך בנט. "הולכתם אותנו שולל והוניתם אותנו", אמר בוארון. "ההסכם אמר שבונים בתים חלופיים למשפחות. זה לא קרה וזה לא מתחיל לקרות. אנחנו לא מתכוונים לעמוד בהסכם של התפנות מרצון מכיוון שאתם לא עמדתם בהסכם. הסכמים צריך לכבד".

 

בתוך כך, ראש מועצת הכפר סילוואד ובעלי אדמות בחלקות 28, 29 ו-30 הסמוכות לעמונה עתרו היום לבג"ץ, בדרישה שבית המשפט יבטל את מתווה עמונה על ידי ביטול הצו המורה על העתקת המאחז עמונה וביטול ההחלטה לאפשר לבצע הליך של פירוק שיתוף בשלוש החלקות. בנוסף, העותרים מבקשים מבית המשפט למנוע את ביצוע ההליך ותחילת הבנייה בחלקות עד לבירור העתירה.


פורסם לראשונה 23/01/2017 14:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים