שתף קטע נבחר

טראמפ בונה חומה: "מהיום נחזיר את גבולותינו"

במסלול התנגשות: נשיא ארה"ב חתם על הצו המוציא לדרך את פרויקט בניית החומה נגד מהגרים בגבול מכסיקו, והדגיש כי הוא עומד על כך שמכסיקו תממן את כל עבודות ההקמה. "מדינה ללא גבולות אינה מדינה", אמר, והודיע שהבנייה תצא לדרך בתוך כמה חודשים

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, חתם הערב (יום ד') על הצו המוציא לדרך את פרויקט החומה בגבול מכסיקו - כפי שהבטיח לאורך כל הקמפיין שלו שיעשה כדי למנוע כניסת מהגרים בלתי חוקיים לארה"ב. שעה קלה אחרי שחתם על הצו כינס טראמפ מסיבת עיתונאים במחלקה לביטחון המולדת. "מדינה ללא גבולות אינה מדינה", אמר שם, "ארה"ב תשיב לעצמה את השליטה בגבולותיה החל מהיום".

 

הנשיא האמריקני אמר כי ארה"ב נמצאת בעיצומו של משבר בגבולה הדרומי, וכי בכוונתו לשתף פעולה עם מכסיקו כדי לשפר את הביטחון והכלכלה בשני הצדדים. הוא אומר כי כלכלה מכסיקנית חזקה היא דבר טוב לארה"ב "ואנחנו רוצים שזה יקרה".

טראמפ הערב במחלקה לביטחון לאומי (צילום: MCT) (צילום: MCT)
טראמפ הערב במחלקה לביטחון לאומי(צילום: MCT)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

במסיבת העיתונאים אמר טראמפ כי תמו הימים שבהם ראשים של קרטלי סמים ממכסיקו הסתובבו בארה"ב, וכי הסתיימה המדיניות שבמסגרתה ארה"ב תופסת מסתננים ומשחררת אותם. "הארצות יקחו בחזרה את הפושעים", התחייב. הוא הודיע כי יוכפל מספרם של אנשי משמר הגבול. "שנים התעלמה התקשורת מהסכנות הטמונות בגבול פרוץ. פגשתי אמהות שאיבדו ילדים בגלל פשעי מהגרים. עד כה התעלמו מהם. לא עוד". טראמפ הודיע על הקמת משרד מיוחד שיטפל בנפגעי פשעיהם של מהגרים בלתי חוקיים.

 

הערב חתם הנשיא האמריקני הטרי גם על צו השולל כספים פדרליים מ"ערי מקלט", קרי ערים המגנות על מהגרים. מדובר בערים שאינן משתפות פעולה עם שירותי ההגירה. עם זאת הממשל עלול להיתקל בבעיות משפטיות בניסיונו ליישם את הצעד הזה.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

שעות אחדות לפני כן הבהיר טראמפ בראיון לרשת ABC כי אין בכוונתו לסגת מהבטחת הבחירות הגדולה שלו או לרכך את הטון שלו בנושא: הוא מתכוון לחייב את מכסיקו לשלם על כל הבנייה של החומה. בראיון ל-ABC אמר טראמפ כי הוא מצפה להתחיל את בניית החומה "ברגע שהדבר יתאפשר מבחינה פיזית, אולי בתוך כמה חודשים", וכי תכנון הבנייה שלה מתחיל כבר כעת.

 

בראיון ל-ABC אמר טראמפ כי בתחילת התהליך יצטרכו משלמי המסים האמריקנים לממן את הקמת החומה, אולם בסופו של דבר מכסיקו היא שתשלם עליה. הוא אמר כי המשא ומתן עם מכסיקו על החזר ההוצאות יחל "יחסית בקרוב".

דונלד טראמפ. "בסוף מכסיקו תשלם" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דונלד טראמפ. "בסוף מכסיקו תשלם"(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

טראמפ הרבה להתבטא במהלך קמפיין הבחירות שלו נגד מהגרים מכסיקנים שהסתננו לארה"ב בניגוד לחוק ולא גורשו ממנה, וטען כי הם מביאים פשע ואלימות למדינה. הוא הבטיח לסלקם. עוד טען שכדי לעצור את תופעת ההסתוננות וכדי למנוע סחר בסמים יש לבנות חומה בגבול - ולאלץ את מכסיקו לשלם עליה.

 

מכסיקו, שכנתה של ארה"ב מדרום, מתנגדת נחרצות לבניית החומה, ונשיאה אנריקה פניה נייטו טען כי טראמפ מדבר כמו היטלר. בקיץ האחרון אירח פניה נייטו את טראמפ במכסיקו סיטי - צעד שהקים עליו ביקורת רבה בארצו - ואחרי ניצחונו של טראמפ הוא ניסה להבהיר שפניו לשלום, אך הדגיש כי האינטרס המכסיקני וביטחונם של המכסיקנים הם הדבר החשוב ביותר מבחינת ממשלתו.

המחאה ליד הבית הלבן, הערב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המחאה ליד הבית הלבן, הערב(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

הערב, יום אחרי שטראמפ הורה להשעות חוקים ותקנות הנוגעים לאיכות הסביבה ולחדש פרויקטים שבמרכזם בניית צינורות נפט, מחו פעילי "גרינפיס": שבעה מהם טיפסו על מנוף שגובהו כ-80 באתר בנייה כמה מאות מטרים מהבית הלבן ותלו שלט ענקי שעליו הכתובת "התקוממו!". ג'ון אוואנס, נגר בן 46 העובד באתר הבנייה, אמר כי הפועלים באו למקום בחמש בבוקר וכי אין ספק שהמפגינים באו לפניהם. "לא ראינו אותם מטפסים", סיפר. הוא ציין כי ברור שהמפגינים מנוסים, וכי ניכר שהם מזיזים את רגליהם ומשנים תנוחות כדי לשמר זרימת דם תקינה.

 

אתמול חתם טראמפ על צווים שמטרתם לחדש את בנייתם של שני צינורות נפט שהופסקה בימי אובמה. אתמול החל ממשל טראמפ לפעול גם לעיכוב היישום של לפחות 30 תקנות הנוגעות לאיכות הסביבה.


פורסם לראשונה 25/01/2017 20:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
טראמפ. "נתחיל ברגע שיהיה אפשר"
צילום: AFP
מומלצים