שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בקרוב: מחשב הרכב ילשין במקרה של תאונה

  המשטרה רכשה מערכת המסוגלת לשאוב מידע שנאגר במחשב הרכב במשך 6 הדקות שקדמו לתאונה, כדי לחשוף את פעולות הנהג גם בשניות שקדמו לה

  קופסה שחורה, אצלכם במכונית. המכונית שלכם עשויה להיות העדה החזקה ביותר נגדכם אחרי תאונת דרכים, ולגלות לשוטרים בדיוק איך נהגתם רגע לפני הפגיעה. יכולות שהיו עד היום רק לחוקרי תאונות מטוסים שמצאו את הקופסה השחורה לאחר תאונה אווירית, יגיעו בקרוב לכל חוקר תאונות.

   

  המשטרה תחקור את הנהג דרך מחשב הרכב (צילום: דוברות משטרה) (צילום: דוברות משטרה)
  המשטרה תחקור את הנהג דרך מחשב הרכב(צילום: דוברות משטרה)

   

  בשבועות האחרונים רכש אגף התנועה במשטרה מערכת המסוגלת להתחבר למחשב הרכב ולספק לחוקרי התאונות, בתוך שניות מידע קריטי שעד היום התקשו להשיגו, ובוודאי באופן כה מהיר ומדויק. המערכת, CDR מתוצרת חברת בוש הגרמנית, מסוגלת לשלוף את המידע הנאגר במחשב המכונית לגבי פעולותיה, שש דקות לפני התאונה ושש דקות לאחריה.

   

  בין השאר כולל המידע המנוטר את מהירות הנסיעה באותם רגעים קריטיים, את זווית וכיוון הפניית ההגה, מצב דוושות התאוצה והבלימה, שימוש (או אי-שימוש) בחגורות הבטיחות, הפעלת תאורה, תקלות טכניות קיימות ברכב שתיעד המחשב ואת מצב כריות האוויר. את המידע אפשר לשאוב מהמחשב גם אם הרכב עבר תאונה קשה במיוחד, כל עוד מחשב הרכב עצמו לא ניזוק.

   

  יש לציין כי כרגע מחויבים מחשבי רכב לתעד ולשמור לפרק הזמן האמור נתונים שכאלה רק במכוניות שנמכרות בארה"ב, קנדה ומקסיקו, אך מאחר שבמדינות אלה יש נוכחות חזקה גם למכוניות לא-אמריקאיות, הוא קיים כבר ב-25% מדגמי המכוניות החדשים שנמכרים בישראל. לצד רבים מדגמי שברולט, פורד וקרייזלר-ג'יפ, הוא קיים בחלק מדגמי טויוטה, לקסוס ואינפיניטי, בקיה אופטימה וסורנטו, וביונדאי סנטה-פה - כולם דגמים פופולאריים בצפון אמריקה. בכל שנה מצטרפים דגמים ויצרנים נוספים להסדר, כך שבתוך שנתיים אמורים כבר כ-50% מדגמי המכוניות להציע את האפשרות הזאת.

   

  נתונים כאלה יוכלו לבדוק גם כיצד הגיב הנהג למצב החירום, ולאשר או להפריך חשד שדעתו הייתה מוסחת, אולי עקב גלישה בסלולארי, ולכן למשל לא בלם או לא הפנה את ההגה מול מכשול ברור. התנהגותו תוכל גם להראות אם נרדם על ההגה.

   

  את מכשיר איסוף המידע, שעלותו כ-20 אלף שקלים, מוכרת בארץ חברת לדיקו, יבואנית בוש, שמציעה אותו גם לחברות תחבורה ציבורית גדולות, לצה"ל, וגם לשמאים וחוקרי תאונות עצמאיים. המשטרה רכשה כבר שתי מערכות וכעת בוחנת כיצד לבצע פיילוט שיבחן את יעילותן ותרומתן למלחמה בתאונות, לפני שיוחלט על הצטיידות בקנה מידה נרחב.

   

  "בזכות מכשיר ה־CDR אנחנו יודעים לאבחן את הסיבות שגרמו לתאונות ובמקביל לסייע במניעת התאונות הבאות", אומר בני בכר, מנכ"ל לדיקו מערכות וחלפים לרכב. "בחודשים האחרונים חלה התעניינות גוברת במכשיר וביכולותיו בשל ההבנה שבעזרתו ניתן להציל חיי אדם".

   

  הכתבה מתפרסמת ב"ידיעות אחרונות"


  פורסם לראשונה 25/01/2017 22:37

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביהו שפירא
  תאונת דרכים - המשטרה תוכל לחקור את מחשב הרכב
  צילום: אביהו שפירא
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים