שתף קטע נבחר

ארדן הציג מדיניות קנאביס חדשה: "קנס - ללא רישום פלילי"

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הודיע על השינוי במדיניות במסיבת עיתונאים והעריך כי ייקח כשלושה חודשים ליישם אותה בכפוף לאישור ממשלה. בשני השלבים הראשונים יינתנו קנסות למשתמשים עד 15 גרם ללא רישום פלילי. בפעם השלישית תישקל שלילת רישינות נהיגה או נשק. מהעבירה הרביעית: המלצה להעמיד לדין

 
 
השר לביטחון פנים גלעד ארדן קיים הבוקר (ה') מסיבת עיתונאים מיוחדת שבה הציג שינוי מקיף במדיניות האכיפה נגד משתמשי קנאביס. תחת הכותרת "עוברים לאי-הפללה באחריות" הציג ארדן את השינוי שיביא בשורה למשתמשי קנאביס בכמויות של עד 15 גרם. "מצד אחד אנו לא מוותרים על מרכיב האכיפה הפלילית, אבל מצד שני מעבירים את מרכז המדיניות והכובד לחינוך, להסברה וטיפול", אמר ארדן. 
 

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה יינתן קנס, שגובהו טרם נקבע, למשתמש הקנאביס וללא רישום פלילי. במקרה של עבירה שנייה יינתן קנס כפול וגם כאן לא יהיה רישום פלילי. במקרה של עבירה שלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה, חוק חדש שהתחיל להיות מיושם בחודשים האחרונים שלפיו לא על כל עבירה ינוהל תיק פלילי ואם האזרח מסכים, הנושא מועבר למסלול שבו למשטרה יש אופציות לסגור את התיק ולמחוק את הרישום הפלילי. במקרה הזה, תישקל שלילת רישיון נהיגה או רישיון כלי ירייה במקרה של משתמש קבוע. במקרה של עבירה רביעית, יוגש כתב אישום בהתאם להמלצת המשטרה.  

 

בכל הנוגע לקטינים שייתפסו משתמשים בקנאביס, במקרה של עבירה ראשונה, יופנה הקטין לטיפול. בפעם השנייה ייסגר התיק בהסדר מותנה ומעבירה שלישית ויותר יתקיים הליך פלילי רגיל בהתאם לשיקול דעתה של המשטרה. ומה צריך כדי ליישם זאת? לדברי ארדן, בכוונתו להביא את היוזמה למדיניות החדשה בפני הממשלה והיא צריכה לאשר אותה - הליך שלטענתו יימשך כשלושה חודשים.

 

  


בנוסף, ארדן ציין כי נדרשים תיקוני חקיקה והחלת מנגנון של סגירת תיק בהסדר מותנה על עבירות שימוש עצמי בקנאביס. בנוסף, יוקם מנגנון לגביית קנסות באמצעות המשטרה, כך שכספי הגבייה יועברו להסברה, חינוך וטיפול. בנוסף, יבוצע חיפוש אחר פיתרון טכנולוגי והקניית סמכויות בחוק לעריכת בדיקות סמים מיידיות לנהגים על-ידי המשטרה. כמו כן, השר הבהיר כי הוא מתנגד באופן חד משמעי לגידול עצמי של קנאביס, והבהיר כי במקרה זה האכיפה תישאר כפי שהייתה עד כה.

 

"אנחנו רוצים להמשיך ולחנך את הנוער ששימוש בסמים הוא דבר מזיק", אמר ארדן וסייג: "מצד שני, המשטרה - אין לה היום את הכלים להתמודד עם נזקים של שימוש בסמים. אין למשטרה מענה, למשל, לנהגים שנוהגים תחת השפעת סמים ולכן כל שינוי מדיניות חייב לעשות באופן רחב ומקיף. אם הנתונים מראים שלמרות האכיפה הפלילית - אין הפחתה בכמות המשתמשים, אז צריך לבחון איך והאם ניתן להוריד את התיוג הפלילי באופן מלא או חלקי".

 

השר ארדן במסיבת העיתונאים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השר ארדן במסיבת העיתונאים(צילום: מוטי קמחי)

"הנושא הזה, תמיד, היה כזה שאני לא מוכן להקל בו ראש ולא מוכן לקבל בו החלטות לא אחראיות, מבלי להבין מה שינוי המדיניות הקיימת יכול לגרום", הוסיף השר ארדן. "הלגיטימציה לשימוש בסמים רק הלכה וגברה, ומספר המשתמשים עלה. מדובר גם בנושא שצבר תאוצה בשנים האחרונות. נעשה שימוש בקנאביס כחומר משכך כאבים ואני מייחס חשיבות ותומך בדרך שבה ניתן להקל על סבלו של חולה".

 

ארדן הדגיש כי "למרות עמדתי התקיפה, במהלך השנים בהחלט פגשתי אנשים נורמטיבים שאין להם שום עבר פלילי, שלמעשה משום שנפתח להם תיק פלילי בגין שימוש עצמי אז הסיכויים שלהם להצליח בחיים נפגעו, ואפילו מאוד. כל זה הוביל אותי למסקנה שאני צריך לבחון מחדש את עמדתי ואת המדיניות הנוהגת בישראל".  

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

את מסיבת העיתונאים פתח מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, רותם פלג, שהתייחס למסקנות הוועדה שהקים השר ארדן. "הצוות השתכנע באופן חד משמעי שלשימוש בקנאביס יש תופעות מסוכנות - גם ברמה החברתית וגם ברמה הנפשית. כלל האנשים שהציגו בפני הוועדה העידו כי השימוש בחומר הוא מסוכן", אמר פלג ולאחר מכן הוסיף: "יחד עם זאת, ראינו שבתקופה האחרונה גדל השימוש בקנאביס בעולם והגענו למסקנה שנכון לבחון מחדש את המדיניות".

 

ח"כ תמר זנדברג, יו"ר ועדת הסמים והאלכוהול של הכנסת, בירכה על המדיניות החדשה: "החלטה נכונה ואמיצה של ארדן, שהגיע זמנה. ישראל מיישרת קו עם ההיגיון, הצדק ועם מדינות רבות בעולם. שינוי הכיוון של ארדן, שהיה מגדולי המתנגדים, מוכיחה שמאבק ציבורי נחוש וצודק גם מנצח. השר היה קשוב לשיח שהתחולל בדיוני הוועדה בראשותי ובשיח הציבורי מזה שנים, ועשה את הדבר המתבקש. זה צעד גדול קדימה, והוועדה בראשותי תמשיך לעקוב וללוות את שינוי החקיקה והמדיניות ולהוביל שיח מתקדם בתחום".

 

 

הוועדה כללה בין היתר נציגים מהמשרד לביטחון פנים, ממשרד המשפטים, מהרשות למלחמה בסמים ואלכוהול וגורמי מקצוע. הם גיבשו את מסקנותיהם בחודשים האחרונים והגיש אותם בימים האחרונים לשר ארדן ולמנכ"ל המשרד רותם פלג.

 

הוועדה הוקמה על ידי השר לבחינה מחדש של מדיניות האכיפה, בין היתר לאחר שהוגשה הצעת חוק של ח"כ שרן השכל (ליכוד) ליישום מדיניות של אי הפללה.

הצוות בחן כמה מודלים למדיניות אכיפה כלפי משתמשי קנאביס ברחבי העולם. בדיון שנערך בוועדת הסמים של הכנסת בראשות ח"כ תמר זנדברג (מרצ), הביע נציג הרשות למלחמה בסמים תמיכה במודל הפורטוגלי, שבמסגרתו שימוש ב-25 גרם של סם ומטה לא מטופל כלל בפן הפלילי אלא מופנה לטיפול משרד הבריאות. בין גורמי המקצוע בוועדה שררה הסכמה להחיל מדיניות של אי הפללה למחזיקים בכמות של מספר גרמים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים