שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הטיפ שהפך ילד אחד לגדול סופרי ישראל

  לפני 52 שנה הציע המשורר אברהם שלונסקי לילד נרגש שראיין אותו להמשיך לכתוב. הילד, שאתמול מלאו לו 63, שמע לעצתו והפך לאחד מבכירי הסופרים בישראל. תצליחו לזהות?

  ואולי כאן הכל התחיל. השנה: 1965. הילד הממושקף בתצלום, שניצב לצד אחד מגדולי המשוררים העבריים, אברהם שלונסקי, ומראיין אותו לעיתון "משמר לילדים", הוא לא אחר מאשר דויד גרוסמן, אז בן 11, תלמיד כיתה ו' בבית הכרם בירושלים.

   

  "האם לכל משורר יש יצירה אהובה, שרק אותה הוא אוהב? או שמא אוהב המשורר את כל יצירותיו במידה שווה?" שאל אז גרוסמן הילד את שלונסקי.

   

  דויד גרוסמן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  דויד גרוסמן(צילום: מוטי קמחי)
   

  "לא, אין סופר או משורר אוהב את כל יצירותיו במידה שווה", השיב המשורר. "בדרך כלל קשור המשורר ביצירתו האחרונה יותר מכל יצירותיו. אך בייחוד אוהב המשורר והוגה בספר או בשיר שעדיין לא נכתב. הוא שקוע ביצירה הזאת שעדיין לא נכתבה, עד שהוא שוכח את כל שאר יצירותיו".

   

  "אני וילדים רבים אחרים כותבים לפעמים שירים", המשיך גרוסמן הקטן. "כיצד היית מייעץ לנו לכתוב, ובעיקר — כיצד להמשיך?"

   

  "הרבה ילדים כותבים שירים, ויש אפילו שכותבים יפה", ענה שלונסקי. "אולם אין זו הוכחה שבחייהם, לכשיתבגרו, יהיו באמת משוררים. עצתי: מלאו את רצונותיכם. כתבו, עשו כל העולה על רוחכם. ולעתיד פתרונים".

   

  אברהם שלונסקי וגרוסמן הצעיר ()
  אברהם שלונסקי וגרוסמן הצעיר
   

  "כולם ניבאו לי עתיד גדול על מגרש הכדורגל", סיפר שלונסקי לגרוסמן, "ואתה רואה — היום אני משורר. עצתי, על כן: הוסיפו לכתוב, ועשו כרצונכם. כשתגדלו, תחליטו אם להמשיך בכתיבה או לא".

   

  אתמול חגג גרוסמן יום הולדת 63, והכתבה שעלתה בדף הפייסבוק של הספרייה הלאומית, שבה נמצא גם הארכיון של הסופר האהוב, היא ההוכחה לכך שיישם את העצה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אברהם שלונסקי ודויד גרוסמן הצעיר
  לאתר ההטבות
  מומלצים