שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   מגיע לכם החזר מס? תצטרכו הרבה סבלנות
   כמה זמן לוקח לקבל החזר ממס הכנסה? מיליארדי שקלים שנגבו כמס עודף אמורים לחזור למאות אלפי שכירים שעושים תיאום מס. אך במקרים רבים יכולה לחלוף שנה ועדיין לא יועבר שקל אחד. רבים פשוט מתייאשים ומוותרים

   כמה זמן לוקח לקבל את הכסף שלכם? א' הוא שכיר העובד באזור המרכז. כמו שכירים רבים במשק, עקב מעבר בין עבודות וכן סיבות נוספות, התברר לו כי הוא זכאי להחזרי מס של אלפי שקלים ששילם בייתר במהלך השנים האחרונות.

    

   כתבות נוספות בערוץ הכסף שלי

    

   בעזרת יועץ מס הוא הגיש את כל הטפסים הנדרשים למשרדי מס הכנסה בנתניה. א', שזקוק לכסף הזה כאוויר לנשימה לדבריו, קיווה כי תוך מספר שבועות ההחזר יגיע, אלא שתקוות לחוד ומציאות לחוד.

    

   מעל שנה עברה מאז הגיש א' את כל הניירת, ועד היום הכסף לא הגיע. יתרה מכך, מתברר כי אין כל דרך לתקשר עם פקידי רשות המסים בנתניה, למרות שלל ניסיונותיו של א', כך שאין לו אפילו מושג היכן הדברים עומדים.

    

   "אין עם מי לדבר שם", אומר א' בשיחה עם ynet. "ניסתי להתקשר כמה פעמים, אף אחד לא עונה שם. אין אפשרות לפנות במייל, אין בכלל נגישות אליהם. הם כאילו לא קיימים".

    

   א' מספר כי "לפני חצי שנה הייתי במס הכנסה בתל אביב. הם אמרו שאצלם לוקח שלושה חודשים בממוצע על מנת לקבל את הכסף. אז ביקשתי מהפקיד שם שרק יבדוק במחשב אם הפרטים נכונים והמסמכים בסדר, אולי יש איזו טעות. התשובה שקיבלתי, שאני חייב להגיע פיזית לפקיד מס הכנסה בנתניה רק כדי לבדוק איפה זה עומד". א' התקומם, "מה זו הבירוקרטיה המטורפת הזו? אני צריך לקחת יום חופש מהעבודה כדי להגיע לשם ולראות איפה זה עומד? אבל אין לי ברירה זה מה שאעשה. אני צריך את הכסף שלי".

    

   כמו א', גם ר' נתקלה בסיפור דומה. גם לה הגיע החזרי מס של אלפי שקלים שגבה ממנה מס הכנסה. היא הגישה את בקשת ההחזר לפקיד השומה בפתח תקווה, אולם גילתה בדיעבד כי "נפלה" על נציגי רשות המסים "העצלים ביותר בארץ", כלשונה, ולא פחות משנה וחצי שהיא ממתינה להחזר הכסף המגיע לה.

    

   מוותרים מראש על ההחזר

   לדברי אבי בבאי, יועץ מס בעל משרד פרטי, מתברר שהסיפור המקומם של א' ו-ר' ממש לא נדיר. במקרים שלהם, כמו במקרים רבים נוספים, אין שום טעות בפרטים שמילאו או במסמכים שהגישו - הכל הוגש כמו שצריך. מתברר כי קיימים מספר פקידי שומה ברחבי הארץ ה"ידועים לשמצה" בזמן הטיפול שלהם בבקשות להחזרי מס - מציאות שגורמת נזק לעשרות אלפי נישומים המשוייכים למשרדי שומה אלו במקום מגוריהם. לדבריו, לקוחות רבים הגרים בישובים בהם זמן הטיפול ארוך במיוחד, מתייאשים מזמני ההמתנה הצפויים ומוותרים מראש על ההחזר המגיע להם.

    

   דו"ח חמור שפרסם מבקר המדינה לפני כשנה חשף כי במשך שנים גבתה רשות המסים מיליארדי שקלים בגביית יתר, אך היא אינה עושה מאמצים להשיב את הכספים לציבור. על פי ממצאי הדו"ח, קיימים ליקויים חמורים בכל הקשור למיצוי זכויות הציבור בתחום המס, וכן בשירות שמעניקה רשות המסים לאזרחים.

    

   הבדיקה העלתה כי במהלך השנים 2010-2013, הרשות גבתה יתר מס בהיקף המוערך בכמה מיליארדי שקלים, אולם זו האחרונה לא יזמה כל פעולה על מנת להחזיר סכומים אלו, ולא הודיעה על כך לאזרחים.

    

   כמו כן, לאורך השנים הרשות גבתה יתר מס משכירים שעבדו רק חלק משנת המס או שעבדו אצל יותר ממעסיק אחד ולא ערכו תיאום מס בהיקף כספי המוערך בכמה מיליארדי שקלים. רק בשנת 2012 לבדה עמד סכום הגבייה משכירים שעבדו בחלק משנת המס על כ-563 מיליון שקל, ובמקביל, אלה שעבדו אצל יותר ממעסיק אחד נגבו בהיקף של כ-74 מיליון שקל.

    

   הדו"ח חשף עוד כי בעוד הציבור הרחב אינו מודע לזכויותיו ומפסיד כסף רב, עובדי רשות המסים, "הבקיאים בחומר", דווקא מקפידים לנצל את הזכויות ולמעשה הם כמעט היחידים שעשו זאת.

    

   "כשאני חייב להם - הם לא נותנים מנוחה"

   בדיקה עם יועצי מס רבים מעלה כי תופעת העיכוב החמור בהחזרים ידועה כבר זמן רב, אך למרות פניות חוזרות ונשנות לא ניתן לה מענה.

    

   המציאות הזו הביאה גם לסכסוכים רבים בין השכירים שנעזרו ביועצי מס לקבלת ההחזר לבין יועצי המס שלהם שעומדים חסרי אונים לנוכח האטימות בחלק ממשרדי רשות המסים. "במקרה אחד שהתרחש לפני מספר שבועות בפתח תקווה, הסכסוך בין נישום למייצג הגיע לצעקות ואיומים", מספר ל-ynet יועץ מס שביקש להישאר בעילום שם. "הנישום, שכיר שהגיע לו לא מעט כסף, האשים את יועץ המס שלו בעיכוב. במקרה זה הבקשה להחזרים הוגשה בפברואר 2015, כלומר הוא המתין שנה ותשעה חודשים ועדיין לא קיבל את הכסף".

    

   נציין כי על פי חוק חלה חובה להשיב את הכסף תוך שנה - תקופה ארוכה מאוד גם כך, שלא ברור על בסיס מה היא נקבעה. אולם לדברי בבאי, "בפרקטיקה מקובל שההחזר נעשה תוך מספר שבועות או חודשים בודדים.

    

   "בפועל, רוב פקידי השומה עומדים בלוחות זמנים סבירים פחות או יותר. חלק גם עושים זאת ממש מהר, אבל יש כאלו שהטיפול שלהם הוא בלתי נסבל. כך בעיקר פקידי השומה בפתח תקווה ונתניה".

    

   ט' שעדיין ממתין לכסף שמגיע לו באמצעות פקיד שומה בנתניה, כבר יותר משנה, מרגיש מתוסכל. "זה ממש מכעיס. אני אזרח שומר חוק ומשלם כל מה שנדרש ממני בזמן. אם זה היה הפוך והייתי חייב כסף למס הכנסה - הם היו רודפים אחרי, לא היו נותנים לי רגע מנוחה, עם עיקולים וקנסות. אבל כשהם צריכים להחזיר לי את הכסף שלי - יש להם הרבה זמן".

    

   מרשות המסים נמסר בתגובה: פרק הזמן הממוצע הארצי לטיפול בבקשות להחזרי מס הוא חודשיים-שלושה, למרות שעל פי החוק, ניתן לבצע החזר מס בפרק זמן של שנה.

    

   הרשות מודעת לעיכוב בטיפול בבקשות להחזרים במשרדי מס הכנסה פתח תקווה ונתניה, וכדי לאפשר לאזרחים לקבל בהקדם את החזרי המס שלהם, היא העבירה חלק מהבקשות למשרדים אחרים.

    

   ירון גינדי נשיא, לשכת יועצי המס מסר בתגובה: "אנחנו מכירים את הנושא מקרוב, במיוחד אצל שני פקידי השומה האזוריים שציינתם, שם הבעיה חמורה. לפני כשבועיים הדבר עלה שוב בשיחה עם מנהל רשות המסים, שהחל לנקוט בצעדים לשביעות רצוננו, כדי לפתור את העניין. המטרה שלו זהה לשלנו – וידוא מתן מענה מהיר ויעיל, ואני מאמין ביכולת שלו לעשות זאת".

    

    

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים