שתף קטע נבחר

מבוכה לטראמפ: הודעה ליום השואה בלי זכר ליהודים

בניגוד לאובמה ולבוש לא הזכיר טראמפ את היהודים והאנטישמיות בהודעה לרגל יום השואה הבינלאומי, וכתב רק ש"אנשים תמימים נרצחו". הדוברת רמזה: "גם אחרים נהרגו". זעם בליגה נגד השמצה: "הניסיון לגמד את היותם של היהודים מטרה לרצח עם מתאים יותר לתנועות לאומניות"

הממשל החדש של דונלד טראמפ נאלץ להסביר הלילה (א') מדוע לא הזכיר את היהודים והאנטישמיות בהצהרה הרשמית שפרסם הבית הלבן לרגל יום השואה הבינלאומי, שצוין ביום שישי. ההסבר שלו גורם הבוקר להרמת גבות: דוברת הממשל הופ היקס הסבירה ל-CNN: "על אף דיווחי התקשורת אנחנו מכילים את כולם והבאנו בחשבון את כל מי שסבלו".

טראמפ. "הבאנו בחשבון את כל מי שסבלו" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טראמפ. "הבאנו בחשבון את כל מי שסבלו"(צילום: רויטרס)

הדוברת היקס צירפה קישור לדיווח ב"הפינגטון פוסט", שבו נכתב כי לא רק שישה מיליון יהודים נרצחו בשואה, אלא גם חמישה מיליון בני קבוצות אחרות, בכלל זה כמרים, צוענים, בעלי מוגבלויות פיזיות ונפשיות ועוד.

אובמה. הדגיש במיוחד את סבל היהודים (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה. הדגיש במיוחד את סבל היהודים(צילום: AP)

כש-CNN שאלה את היקס אם הבית הלבן רוצה לומר שהנשיא טראמפ לא הזכיר את הקורבנות היהודים כדי לא לפגוע בבני הקבוצות האחרות שהיו יעד למתקפות הנאצים השיבה היקס: "היה לנו הכבוד לפרסם הודעה לרגל היום החשוב הזה".

צועדים באושוויץ ביום השואה הבינלאומי, שלשום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צועדים באושוויץ ביום השואה הבינלאומי, שלשום(צילום: רויטרס)

ב-CNN ציינו כי העובדה שבהודעת טראמפ נכתב רק שקורבנות הנאצים היו "אנשים תמימים" עומדת בניגוד בולט להצהרות שפרסמו הנשיאים ברק אובמה וג'ורג' בוש הבן. ראש הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלט, כתב בתגובה בטוויטר: "הצהרת הבית הלבן לרגל יום השואה מחמיצה את העובדה ששישה מיליון יהודים נרצחו, לא רק 'אנשים תמימים'". הוא כתב שמטרידה העובדה שהבית הלבן לא הזכיר בהודעתו את היהודים כפי שעשו נשיאים בעבר.

 

רשת CNN שאלה את גרינבלט על תגובת הבית הלבן, והוא השיב שהאו"ם קבע את יום השואה הבינלאומי לא רק בגלל הכחשת השואה אלא גם בשל סירובן של מדינות רבות להכיר בניסיון של היטלר להשמיד את היהודים, וניסיונן להפנות את תשומת הלב לסבל הכללי שהשואה גרמה. "ניסיון להמעיט במידת היותם של היהודים מטרה להשמדה במהלך השואה הוא רעיון שכיח בקרב תנועות לאומניות כמו ברוסיה ובמזרח אירופה", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ניגוד בולט. אובמה וטראמפ
צילום: רויטרס
מומלצים