שתף קטע נבחר

נראה אתכם פלורליסטים

במולדת חופש הביטוי וחירות הפרט נכון שיהיה מקום לכולם: לבעלי התפיסה הלאומית כמו טראמפ ובאנון, ולבעלי התפיסה הליברלית כמו אובמה וסורוס. אלה וגם אלה נכון שיפעלו לכינונה של חברה בריאה ומאושרת. הרב ד"ר מיכאל לייטמן מסביר איך לשמור על מרקם חברתי אחיד במדינה מפולגת ומשוסעת כל כך, ומזהיר מפני הסכנה האורבת לנו אם התהליך ייכשל

בשיתוף קבלה לעם

 

פלורליזם היא מילה שמצלצלת יפה באוזן. ערך שמאגד בתוכו דעות ודרכי חשיבה שונות, לעתים קיצוניות, ורואה בהן דבר רצוי וחיובי. בבית המשותף הזה לכל עדה, קהילה או מגזר יש חדרים ייחודיים משלהם, והחיים מתבססים על ערכים של שוויון, סובלנות ונכונות לחיות יחד מתוך כבוד, הכרה הדדית והסכמה בין כולם.

 

ארה"ב הצליחה להתנהל כך במידה מסוימת בעשרות השנים האחרונות, ומהווה אחת מחלוצות החברה הפלורליסטית, שאפשרה ואף שמרה בהצלחה על זהותן העצמית של הקבוצות האתניות השונות בתוך המדינה. אולם מאז עלייתו המטאורית של טראמפ לשלטון, הרוחות סוערות.

 

גלים של מורדים הדורשים ייצוג הולם לעמדה הייחודית שלהם שוטפים את הרחובות, ובאוניברסיטאות אלפי סטודנטים מביעים את מחאתם. אם בתחילה נדמה היה כי הסערה תחלוף בתום מספר ימים, המציאות מוכיחה אחרת. מדד הקיטוב בעלייה, הקונפליקטים מתחזקים וכל מחנה מתבצר בעמדותיו ויורה חצים לעבר המחנה שמנגד.

מאז עלייתו המטאורית של טראמפ לשלטון, הרוחות סוערות (צילום: AP) (צילום: AP)
מאז עלייתו המטאורית של טראמפ לשלטון, הרוחות סוערות(צילום: AP)

קצב השתלשלות האירועים המהיר עלול להכניס את המעצמה היציבה בדרך כלל לסחרור, חוסר יציבות ובמקרה קיצוני אף למלחמת עולם. ארצות הברית ממוקמת על צומת ראשי, ופיצוץ שעלול להתרחש בה, ישלח גלי הדף למדינות נוספות בעולם. איך אפשר למנוע התנגשות חזיתית? האם ניתן לגשר בין המחנות השונים ולהשיב את יסודות הפלורליזם השפוי אל מרכז החיים, תוך מתן ביטוי הולם לכל אחת מהדעות?

 

פלורליזם הוא טבעי

עקרונות הפלורליזם טבועים במערכת הטבע. אם נתבונן היטב ברמות הקיום השונות של עולם הדומם, הצומח והחי, נמצא תמיד לפחות שני ניגודים המשלימים זה את זה: באטום אלה הם אלקטרונים ופרוטונים, בחשמל פלוס ומינוס, במערכת האקלימית חום וקור, בעולם הצומח ספיגה ופליטה, בבעלי החיים זכר ונקבה וכך הלאה. גם ברמה האנושית ניתן למצוא אינספור ניגודים שמתקיימים בשלום ומשלימים זה את זה באדם אחד, וכך גם בין בני האדם, כמו שאמרו חז"ל: "כשם שפרצופיהם שונים כך דעותיהם שונות" (ברכות נח, ע"ב).

 

הטבע הוא מארג אינסופי של ניגודים, אולם בין כולם מתקיים חוק מאזן אחד אשר קושר ביניהם בעזרת התחשבות הדדית וחתירה להרמוניה. אם נבין את העיקרון הפלורליסטי שטבוע ביסודות מערכת הטבע, שהאנושות היא חלק אינטגרלי ממנו, נשכיל לבנות חברה מגוונת ומרובת דעות שמתנהלת בשלמות ובהדדיות. פלורליזם כזה יוכל להעניק חופש ביטוי וייחודיות לכל אחד מחלקי החברה, וזה בדיוק המעמד שנדרש מטראמפ בימים אלה: "להחזיר את אמריקה לגדולתה".

 

"בעל הסולם", הרב יהודה אשלג, כותב במאמר "החירות" כי "האחדות החברתית עשויה להיות מקור לכל אושר ולכל הצלחה בין בני האדם, ואילו הפירוד הוא המקור לכל הפורענות והמקרים הרעים. אולם איחוד ללא ביקורת הוא מקור כל הכישלונות. כפי ריבוי המחלוקת, הניגוד והפירוד בין הדעות וגודל כוח הביקורת - כך מתרבה הדעת והתבונה, והעניינים נעשים מוכשרים להתברר ולהתלבן יותר. ואילו כל כישלונה והתנוונותה של התבונה אינה באה אלא רק ממיעוט הביקורת ומיעוט המחלוקת".

 

הצדק במרכז המעגל

לפי חכמת הקבלה, הטבע האגואיסטי של האדם מעצים בכל אחד מאיתנו את התכונות הייחודית שלו. לאיש אין זכות לבטל דעה השונה משלו, אלא שלצד חופש הדעה המוחלט חשוב ליצור סביבה שתדע לאזן בין הדעות השונות ולנתב אותן להשלמה הדדית. "כל דבר שישנו במציאות", כותב "בעל הסולם", "הן טוב והן רע, ואפילו היותר רע ומזיק שבעולם - יש לו זכות קיום, ואסור להשחיתו ולבערו כליל מן העולם, אלא שמוטל עלינו רק להביאו לשימוש הנכון" (מאמר "השלום בעולם").

בעזרת הידברות, שיח ופעולות חיבור משותפות - כך יעוררו את כוח האהבה שיכול לקשור ביניהם לאחד (צילום: ענבל מרמרי) (צילום: ענבל מרמרי)
בעזרת הידברות, שיח ופעולות חיבור משותפות - כך יעוררו את כוח האהבה שיכול לקשור ביניהם לאחד(צילום: ענבל מרמרי)

לכן בארצות הברית של ימינו יש מקום גם לאלה האוחזים בתפיסה לאומית-בדלנית כמו טראמפ ובאנון, וגם לאוחזים בתפיסה ליברלית-פלורליסטית חובקת עולם כמו אובמה וסורוס, בתנאי אחד: שהם פועלים לכינונה של חברה בריאה ומאושרת.

 

אם ישלימו זה את זה, הם יסללו את שביל הזהב בין דעותיהם המנוגדות. אם ישבו סביב שולחן עגול עם מספר אנשים בעלי עמדות נוספות: קפיטליסטית, קומוניסטית, שמרנית או ליברלית – ויאפשרו ביטוי לכל אחד מהזרמים, יוכלו לכונן חברה פלורליסטית ראויה. רק חברה כזאת ראויה לכינוי הכבוד "דמוקרטיה" - שלטון העם, שלטון הרוב, כי רוב העם אכן לוקח חלק בהחלטה משותפת.

 

זה אולי נשמע כמו אידאל אוטופי, אבל בדיוק לשם כך מתגלה בימינו חכמת הקבלה, המבוססת על החוקים השזורים בטבע. שיטת החיבור מלמדת אותנו כיצד לעורר את הכוח החיובי ולאזן אותו עם הכוח השלילי שמתגלה ביחסים בינינו.

 

ככל שהאמריקאים יואילו להקדים ולהשקיע מאמצים בבניית מערכות קשר נכונות - בעזרת הידברות, שיח ופעולות חיבור משותפות - כך יעוררו את כוח האהבה שיכול לקשור ביניהם לאחד. מעל לפשעים ולשנאה, מעל הבדלי ההשקפה או התיוג לדמוקרטים ורפובליקנים, תוך שילוב בין שמאל לבין ימין, יכול להתגלות כוח חדש במערכת היחסים האנושית. על פני ההבדלים והמאבק בין הדעות השונות תוכל להיפרש מטרייה של אהבה שתגשר בין כולם, כמו שכתוב "על כל פשעים תכסה אהבה".

 

סוד ההתקשרות שמלמדת חכמת הקבלה ייחודי בכך שהוא שומר על הניגודים תוך שהוא בונה מעליהם מקום חדש ומשותף. עוצמת החיבור בין בני האדם מוכפלת, והתוצרת הרגשית והשכלית שמתגלה בכל פרט ופרט מורגשת פי עשרות מונים. אז נוצר בכל אדם מיני חברה פלורליסטית מאוזנת, בית חם שיודע להתחשב בכל דעה ולחבק לתוכו את כולם.

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש תנועת קבלה לעם העולמית, ומדי יום מעניק שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66 ב-HOT ובאתר האינטרנט.

 

כנס "קבלה לעם" העולמי 2017 ייערך בתאריכים 21-23.2 בגני התערוכה-תל אביב. בואו לפגוש את הרב לייטמן ולחוות את הרגשת החיבור במלוא העוצמה. לפרטים נוספים חייגו: 1-700-509-209 או לחצו כאן .

 

 

בשיתוף קבלה לעם

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טים נוקס
הרב ד"ר מיכאל לייטמן
צילום: טים נוקס
מומלצים