שתף קטע נבחר

פרס ישראל בחינוך לפרופ' מרגלית החוקרת ליקויי למידה

לפעילותה של פרופ' מלכה מרגלית מהמרכז האקדמי פרס ברחובות "נודעה השפעה רבה על החינוך המותאם לבעלי מוגבלויות. היא הניעה שינויים תפיסתיים וניהוליים רבי חשיבות", נמסר לאחר שהוכרזה כזוכה. היא הודתה ואמרה: "התרגשתי, התקשתי להאמין"

 

פרופ' מלכה מרגלית ()
פרופ' מלכה מרגלית

כלת פרס ישראל בתחום חקר החינוך היא פרופסור מלכה מרגלית, כך הודיע היום (ב') שר החינוך נפתלי בנט, שאישר את המלצת ועדת הפרס בראשותו של פרופסור יחזקאל טלר, לצד חברי הוועדה: פרופסור עלית אולשטיין ופרופסור אלישע באב"ד.

 

מרגלית, דיקנית בית הספר למדעי ההתנהגות במרכז האקדמי פרס, היא פרופסור אמריטוס ולשעבר ראש בית הספר לחינוך באוניברסיטת תל-אביב.

 

"אני נורא מתרגשת", אמרה ל-ynet, "כששר החינוך טלפן אליי התקשתי להאמין. כשהוא הקריא לי את מסקנות הוועדה התרגשתי ומאוד שמחתי, זו הכרה בחשיבות של ילדים עם צרכים מיוחדים ובמחקר שיש לו השלכה לא רק אקדמית ותיאורטית, אלא על חיים של הרבה משפחות וילדים. כל הפעילות שלי בנושא לאורך השנים היא שילוב של מחקר שמוערך בעולם ותרומה למערכת החינוך, אבל החלק הכי חשוב זו התרומה למשפחות והילדים שמתמודדים עם קשיים יומיומיים".

 

בנימוקי ועדת הפרס נכתב כי מרגלית היא חוקרת בעלת שם בינלאומי בתחום החינוך המיוחד וחקר ליקויי הלמידה. "מחקריה הטביעו חותם משמעותי על פיתוח החינוך המיוחד בישראל לאורך השנים. לפעילותה נודעה השפעה רבה על החינוך המותאם לצרכים אינדיבידואלים והחינוך לבעלי מוגבלויות שונות. בתחומים אלה היא הניעה שינויים תפיסתיים, ניהוליים ומערכתיים רבי חשיבות. בשנים האחרונות מתמקדים מחקריה של פרופ' מרגלית גם בתיאוריה המכונה 'תיאוריית התקווה', היכולת הנחזית לכבוש נתיבים להשגת מטרות רצויות ולהניע אדם לפסוע בנתיבים אלו".

 

עוד נכתב: "מחקריה מוכיחים כיצד תקווה משרה הישגים גבוהים אצל תלמידים בכלל ותלמידים לקויי למידה בפרט וכיצד שיפור כח הרצון המנטלי מהווה כלי לחולל שינוי אישי מרחיק לכת".

 

השר בנט בירך את הזוכה ואמר: "אני מתרגש בשבילך ומתרגש בשביל החינוך בישראל. תרומתך לחינוך המיוחד בישראל מעוררת השראה ומחקרייך מאפשרים למערכת החינוך להתאים את עצמה לילדים בעלי צרכים מיוחדים בצורה טובה יותר. בשמי ובשם ממשלת ומדינת ישראל, כל הכבוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים