שתף קטע נבחר

נגן "הברירה הטבעית" הורשע ברצח פרודתו: "הלם בראשה בפטיש, להטיל מאסר עולם"

בית המשפט קבע כי נגן להקת "הברירה הטבעית" אילן בן עמי רצח את פרודתו, המסעדנית והזמרת דפנה בר ציון ז"ל. השופט גלעד נויטל: "גמלה בלבו החלטה לגרום בכוונה תחילה למותה. לא צודק להפחית מעונש מאסר עולם". קרוביה של בר ציון קראו: "רוצח. חלאה מתועבת. שאלוהים ייקח אותך"

 

אילן בן עמי ודפנה בר ציון ז"ל (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אילן בן עמי ודפנה בר ציון ז"ל(צילום: מוטי קמחי)

רצח בכוונה תחילה, איומים ושיבוש מהלכי משפט: שופטי בית משפט המחוזי בתל אביב הכריעו הבוקר (יום ג') את דינו של אילן בן עמי, נגן להקת "הברירה הטבעית", וקבעו פה אחד כי רצח את פרודתו, המסעדנית והזמרת דפנה בר ציון ז"ל, בשנת 2014. "הנאשם התנהג באופן אובססיבי שכלל פרצי קנאה, איומים, שבירת חפצים, גידופים והשפלות. במהלך השהייה בדירתו פרץ ויכוח ביניהם, הוא חש קיפוח, תסכול וזעם רב וגמלה בלבו החלטה לגרום בכוונה תחילה למותה", קבע השופט גלעד נויטל העומד בראש ההרכב.

 

עוד אמר השופט: "אני מקבל את גרסת התביעה ודוחה את טענות ההגנה. הנאשם לא עורר ספק סביר. אין אינדיקציה שהיה תחת השפעת חומר משכר בעת שרצח את המנוחה. הנאשם נראה בלתי אמין ומניפולטיבי, עדותו בחלקים מהותיים בלתי מהימנה". לפני הכרעת הדין קראו חבריה של בר ציון לעברו: "רוצח. חלאה מתועבת. שאלוהים ייקח אותך". עוד אמרו: "הרסת כמה משפחות. לא ביקשת אפילו סליחה?".

 

השופט תיאר את שהתרחש בדירה: "הוא לקח פטיש ברזל והלם בחוזקה בראשה פעמיים עד שנפלה. כשהיא שרועה על הרצפה הוא כיסה את ראשה בבגד והמשיך להלום בראשה. הוא גרם למותה בכוונה תחילה. הנאשם כתב במחברת שלו, 'עם הפטיש אנחנו יכולים לפסל את יופי הפסל או לרוצץ גולגלות', וכך עשה". הוא הדגיש כי "בשום שלב הנאשם לא היה פסיכוטי" והוסיף: "הנאשם יכול היה להפסיק כשרצה. מדבריו עלה בבירור חיבורו המדויק למציאות. המנוחה נחושה להיפרד ממנו והוא חש תסכול, זעמו התגבר והוא לא הסכים לכך.

 

"בחקירה הראשונה הוא לא נראה במצב רוח ירוד ולא בדיכאון. הוא נשמע רגיל וברור, דיבר בשטף, הביע כעס כלפי המנוחה, נתן הסברים מפורטים והדגים בידיו", קבע השופט וציין כי אילן בן עמי "בכה, התעשת במהרה, השיב לגופו של עניין כשתיאר את ההתרחשות בדירה".

 

אילן בן עמי בבית המשפט הבוקר (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
אילן בן עמי בבית המשפט הבוקר(צילום: ירון ברנר)
 

עוד פירט: "הוא רצח אותה, הלם בראשה. הוא וידא שהיא תמות. הוא ניצל את העובדה שלא ראתה את הפטיש. לא הזעיק עזרה, השאיר אותה שרועה, עזב את הבית, העלים ראיות שונות. הוא לא הסגיר עצמו לאחר שלושה ימים. גם איומים הוכחו".

 

לדברי השופט, "לא התמלאו התנאים גם לא לעונש מופחת, וגם לו התמלאו - לא צודק להפחית מעונש מאסר עולם. אסור לנו לסטות מכך".

 

מהפרקליטות נמסר לאחר מכן: "נלמד את הכרעת הדין ונשקול אם לבקש עונש חמור ממאסר עולם".

 

"נישאר עם הגעגועים"

דן בן ארי, גיסה של בר ציון, הודה בשם המשפחה לתובעת יעל הראל: "מהיום הראשון אמרו לי בפרקליטות שיעשו הכול כדי שיקבל עונש מרבי. קצת מוזר - עברו שנתיים וחצי שבהן לוקחים לך את היקר מכול ואתה לא יכול לעשות עם זה כלום. זה החוק, המדינה לוקחת את זה לידיה.

 

"אתה חי אם תחושת נקם, רוצה לנקום ולא יכול. אני שמח שההרכב ראה את כל השקרים של הנאשם, לאחר שבמשך שנתיים וחצי סיפר סיפורים כדי לצאת מזה. אנחנו מקווים שיקבל מאסר עולם. אנחנו מאוד מתגעגעים לדפי, זו התחושה שנישאר איתה. הוא יילך לכלא ואנחנו נישאר עם הגעגועים".

 

התובעת הראל הוסיפה: "בית המשפט קיבל את עמדתנו והרשיע ברצח. כולי תקווה שהמשפחה ולו במעט תקבל מזור מהרשעה זו". 

 

צו ההרחקה נותר ריק מתוכן

בכתב האישום נגדו תוארה ההכרות בין השניים והקרע שנוצר ביניהם לאחר שהפכו לזוג. בר ציון ובן עמי נישאו בשנת 2012, וגרו יחדיו בתל אביב. אחרי חצי שנת נישואים החל בן עמי להתנהג כלפיה באופן אובססיבי. הוא סבל מהתפרצויות קנאה, התבטא באלימות מילולית חריפה, סבל מהתקפי זעם, שבר חפצים ואיים לפגוע בה ובשמה הטוב. בין היתר שלח לה מסרונים מאיימים שבהם קילל אותה, השפיל ואיים עליה.

 

בר ציון חששה מפניו והוציאה צו הרחקה נגדו, שהוארך מעת לעת. היא נותרה בדירתם והוא עבר להתגורר ברחוב בן עטר בתל אביב. ב-14 באוגוסט 2014 הגיעה בר ציון לדירתו של בן עמי לבקשתו. בין השניים פרץ ויכוח על רקע רצונה לסיים את הקשר בניהם. היא סירבה להצטרף אליו לבילוי משותף בצפת ואז הוא החליט לרצוח אותה.

בר ציון ובן עמי. התכתבויות שהעידו על אלימות קשה  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בר ציון ובן עמי. התכתבויות שהעידו על אלימות קשה (צילום: מוטי קמחי)
 

הוא לקח פטיש ברזל במשקל קילו וכשהיא פנתה לדלת הכניסה - הלם בראשה בחוזקה פעמיים, עד שנפלה. כשהיא על הרצפה הוא כיסה את ראשה בבגד והלם בה שוב עד שמתה.

 

אז החל לפי האישום בפעילות השיבוש. הוא ניקה את הפטיש והסתיר אותו. מהמכשיר הנייד שלו נפטר, ואת המכשיר הנייד שלה השליך בספארי ברמת גן. את דלת דירתו נעל. במשך כמה ימים נמלט מהמשטרה, ואף התמקם בקומה 10 בבניין מעל מחלף ההלכה בתל אביב, שם רשם על הקירות מכתבי פרידה שונים.

 

במהלך המשפט ובמשטרה הוא טען שביצע את המעשה בגלל מצבו הנפשי, עקב "התקף פסיכוטי" ואף אמר, "היד עם הפטיש הניפה את עצמה".

 

כך העיד במשטרה: "היא אמרה לי שאני כמו זר אליה, ושזהו, האהבה נגמרה לגמרי. אני לא זוכר כלום מהרגע שלקחתי את הפטיש. פשוט ייאוש גדול תפס אותי. אמרתי ששנינו מסתלקים מהעולם הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
דפנה בר ציון. נרצחה בפטיש
צילום: מוטי קמחי
מומלצים