שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  להיכנס להריון: המכשולים שעלולים לקרות בדרך

  אי פריון מוגדר כשנה ויותר של ניסיונות בלתי מוגנים להריון ללא הצלחה. איזה מכשולים עלולים לעמוד בדרכם של זוגות בדרך להפוך להורים?

  בשיתוף סופר-פארם

   

  האגודה האמריקאית לפריון חידשה החודש מסמך המסכם את ההנחיות על כיצד להגביר הסיכוי להריון באופן טבעי, זאת לאחר שנשים רבות מגיעות עם שאלות לגבי העובדה איך לדעת האם הן מתקשות להיכנס להריון ומה ניתן לעשות בקשר לזה.

   

  קראו עוד כתבות במדור פארם נט

   

  מדובר בהנחיות שמבוססות על המלצות של קונצנזוס שנערך בין מומחי פריון בארה"ב:

   

  1. אפקט הגיל

  קרוב ל-80% מהזוגות יהרו תוך 6 חודשים של ניסיונות לא מוגנים להשיג הריון. כאשר מרבית הזוגות יהרו בטווח של עד שנה. הסיכוי להריון יורד בחצי בשנות ה-30 המאוחרות לעומת נשים בשנות העשרים המוקדמות.

   

  אפקט הגיל על הפריון משפיע על נשים וגברים כאחד. אולם בעוד שאצל נשים הפריון יורד משמעותית לאחר גיל 35, בגברים אפקט הגיל אינו משמעותי לפני גיל 50.

   

  אי פריון מוגדר כשנה ויותר של ניסיונות בלתי מוגנים להריון ללא הצלחה, בירור מוקדם יותר מוצדק בהתאם להסטוריה רפואית רלוונטית, או בשל ממצאים גופניים. כאשר מעל גיל 35 מספיק 6 חודשים של אי פריון להצדיק בירור נוסף.

   

  2. הימנעות מקיום יחסי מין

  הימנעות מקיום יחסי מין מעל 5 ימים פוגעת בספירת הזרע. הימנעות של יומיים לא.

   

  מיתוס ידוע הוא שאוננות בתדירות גבוהה פוגעת בפריון הגבר, אולם מחקר רטרוספקטיבי שבדק קרוב לל-10 אלפים בדיקות זרע מצא שבגברים עם ספירת זרע תקינה, ריכוז ותנועתיות הזרע נותרו תקינות גם באוננות יומית. מה שהפתיע היה כי בגברים עם מיעוט תאי זרע, ריכוז ותנועה בחלק מהמקרים דוקא היו גבוהים יותר באלו שאוננו מדי יום.

   

  צריך לקחת בחשבון כי בדיקות זרע נותנות מידע כמותי אך אין בכוחן להעריך את התפקוד, שלמות והיכולת של הזרע.

   

  3. תדירות יחסי מין

  מחקר על כ-220 זוגות פוריים העריך את הסיכוי החודשי להריון לפי תדירות יחסי מין. הסיכוי הגבוה ביותר עמד על 37% לחודש, בזוגות שקיימו יחסי מין מדי יום. זוגות שקיימו מדי יומיים עמד הסיכוי על 33%, פעם בשבוע סיכוי ירד ל-15%.

   

  מכאן ההמלצה על קיום יחסי מין מדי יום-יומיים ועל מיקסום התדירות לזמן "חלון הפוריות".

   

  4. "חלון הפוריות"

  חלון זמן של 6 ימים אשר מסתיים ביום הביוץ. זהו הזמן בו לפחות בתיאוריה גם הביצית וגם הזרע במצב היעיל ביותר לפריון. יחסי מין שמתקיימים במהלך 3 הימים שסיומם ביום הביוץ הם אלו עם הסיכוי הרב ביותר להריון.

   

  5. אופן ביצוע יחסי מין

  נשים רבות מאמינות כי הישארות במצב שכוב לאחר קיום יחסי מין משפר סיכוי להריון אולם אין לכך עדויות בספרות הרפואית. בנוסף, אין עדות כלל כי לתנוחת קיום יחסי המין יש השפעה על הסיכוי להריון.

   

  אין גם קשר ידוע בין אורגזמה נשית לסיכוי להריון. מה שכן ידוע הוא כי אורגזמה נשים מעצימה את תנועת הזרע אך לא נמצא כי יש לכך קשר לפריון.

    

  הכותב הוא רופא מומחה בפריון גניקולוגיה ומיילדות, מיחידת IVF בבית החולים ע"ש אדית וולפסון

   

  בשיתוף סופר-פארם
   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מכשולים בדרך להריון
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים