שתף קטע נבחר

תיקון היסטורי: בריטניה חננה רבבות הומואים

עד 1967 אסר החוק יחסי מין הומוסקסואליים - גם אם הם בהסכמה. גברים איבדו את עבודתם ועברו סירוס כימי. בצעד היסטורי טוהר כעת שמם של 65 אלף מורשעים, בהם 15 אלף שעדיין בחיים

בריטניה העניקה היום (ג') חנינה לאלפי גברים הומוסקסואלים וביסקסואלים שהורשעו בעבירות מין בגלל החוקים שהיו קיימים בממלכה לפני עשרות שנים. כך הודיעה הערב ממשלת בריטניה. לונדון הכריזה על המהלך לפני חודשים אחדים, והיום הוא הפך לרשמי.

 

הצעד זכה לכינוי "חוק טיורינג" על שם המתמטיקאי הנודע אלן טיורינג שפיצח את הצופן הנאצי במלחמת העולם השנייה. ב-1952 הוא נושל מעבודה ועבר סירוס כימי בגין עבירה על חוקי הצניעות רק משום שקיים יחסי מין עם גברים. טיוריג התאבד שנתיים אחר כך, בגיל 41.

אלן טיורינג. עוול שתוקן - חלקית - אחרי כמעט 60 שנה (צילום: AFP,  SHERBORNE SCHOOL) (צילום: AFP,  SHERBORNE SCHOOL)
אלן טיורינג. עוול שתוקן - חלקית - אחרי כמעט 60 שנה(צילום: AFP, SHERBORNE SCHOOL)

מעשים הומוסקסואליים הפכו לחוקיים באנגליה רק ב-1967, ורק בשנת 2001 הורד גיל ההסכמה ליחסי מין הומוסקסואליים ל-16 – גיל זהה לגיל ההסכמה של הטרוסקסואלים.

 

לורד ג'ון שרקי, אחד ממובילי הקמפיין למען הענקת חנינה למורשעים, אמר היום ש-65 אלף גברים הורשעו לפי החוקים שהיו קיימים אז ובוטלו בינתיים. כ-15 אלף מהם עדיין חיים.

 

החוק החדש קובע שכל גבר שהורשע ביחסים הומוסקסואליים שנעשו בהסכמה יזכה לניקוי שמו, ומי מהם שעדיין בחיים – העבירות יוסרו מהרישום הפלילי שלו.

 

כבר ב-2009 התנצלה ממשלת בריטניה לפני טיורינג, אולם רק ב-2013, כמעט 60 שנה אחרי מותו, הגיעה החנינה המלכותית הרשמית. "טיורינג היה בן אדם יוצא דופן עם מוח מבריק", אמר שר המשפטים דאז כריס גריילינד בהצהרה הרשמית על החנינה. הוא הגדיר את ה"טיפול" שנאלץ המתמטיקאי לעבור חוסר צדק, והדגיש שטיורינג ראוי להיזכר ולזכות בהכרה על תרומתו הגדולה למאמץ המלחמתי ולמורשתו בתחום המדעי.

 

"הוא ככל הנראה הביא לקיצור מלחמת העולם, וייתכן שלולא טיורינג בעלות הברית לא היו מנצחות במלחמה", אמר הסופר האמריקני דיוויד ליביט, שחיבר ספר על חייו ופועלו של טיורינג. "אי אפשר להמעיט בערך התרומה שלו לכך, היא הייתה עצומה". טיורינג מעולם לא הסתיר את העדפתו המינית, אף שבבריטניה של לפני ואחרי המלחמה עלול היה הדבר להביא – ובדיעבד אכן הביא אותו – להאשמה פלילית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP,  SHERBORNE SCHOOL
קירב את הניצחון - ונשלח לסירוס. טיורינג
צילום: AFP, SHERBORNE SCHOOL
מומלצים