שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פריצת דרך: הקסדה שמאפשרת לקרוא מחשבות של חולי ALS

  מדענים בשוויץ הצליחו לפתח מתקן ממוחשב המאפשר לחולים משותקים ה"כלואים בגופם" להביע רגשות, דעות, להשיב על שאלות ולתקשר עם הסביבה. כשהחולים נשאלו "האם אתה מאושר" – הם הפתיעו בתשובתם

  יוצאים מהגוף הכלוא: לראשונה בעולם פותח מתקן המאפשר לקרוא את מחשבותיהם של משותקים שאינם יכולים להניע גם את עיניהם וכלואים בתוך גופם. המתקן מודד את הפעילות החשמלית במוח ואת רמת החמצן, ומאפשר לחולים להביע את עצמם מבלי שהם זזים.

   

  צפו: כך פועל הפיתוח המהפכני

   

   

  מדובר בתסמונת Locked in syndrome, שמותירה את החולים נעולים בתוך גופם. הם אינם יכולים להניע לא רק את הגפיים שלהם, אלא אף לא למצמץ בעוד מוחם ממשיך לעבוד. הם אינם מסוגלים לתקשר כלל עם הסביבה, וממשיכים לחיות בטרגדיה נוראית להם ולסובבים אותם.  בתסמונת זו לוקים חולים שמוחם נפגע, ובהם חולי ALS בשלב מתקדם, שבץ מוחי נרחב, נפגעי עמוד שדרה וחבלות ראש.

   

  עכשיו מדענים בז'נווה מצאו דרך שתאפשר להם להתבטא ולסביבתם לפענח את המחשבות שלהם. במשך 15 שנים חקרו המדענים את החולים הללו, ניטרו את רמת החמצן במוחם לצד מדידת הפעילות החשמלית במוחם, והצליחו לפענח על פי הממצאים – את מחשבותיהם של החולים.

   

  המערכת החדשה הכוללת מעין קסדה גמישה ובה אלקטרודות רבות, מודדת בכל עת את הפעילות החשמלית המוחית בדומה למכשירי EEG המשמשים לאיתור אפילפסיה, ואלקטרודות המודדות את רמת החמצן הזורמת במוח. תוך כדי הניטור, נשאלים החולים שאלות קצרות, כמו שאלות של "כן" או "לא. המערכת מחשבת את תשובתם בהתאם לרמת החמצן בדם הזורם במוחם ומדידת הפעילות החשמלית ומפענחת האם תשובתם חיובית או שלילית.

   

  המדענים החלו לשאול את החולים שאלות פשוטות, כמו "האם ברלין היא בירת גרמניה". על פי תשובותיהם, נבנתה תבנית של "תשובת כן" ו"תשובת לא". החוקרים המשיכו לשאול את החולים שאלות ברורות שוב ושוב, עד שהצליחו לבנות ממשק הנותן תמונה דומה של פעילות מוחית כתשובה חיובית ופעילות מוחית כתשובה שלילית.

   

  תוך כדי המחקר, המדענים הופתעו כששאלו את כל ארבעת המטופלים שנבדקו, "האם אתה מאושר". תשובתם של החולים, פעם אחר פעם, היתה "כן".

   

  צוות החוקרים מקווה שיום אחד ניתן יהיה לסייע לכלל החולים המשותקים הסובלים ממחלות כמו ALS, שבץ מוחי או פגיעות עמוד שדרה – להביע רגשות, דעות ולתקשר עם הסביבה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ALS
  הקסדה. ניטור פעילות המוח
  ALS
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים