שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ההסבר הפסיכולוגי: למה גברים משלמים על סקס
  מין בתשלום הוא תופעה מחרידה שמשום מה מסרבת לעבור מהעולם. הניצול המיני של גוף הנשים הנאלצות להתפרנס מזנות כרוך במקרים רבים באלימות. למה זה קורה ואיך מתמודדים

  השיעור הגבוה של גברים שצורכים מין בתשלום (המספרים נעים בין 7% ל־40% במחקרים שונים) מחזק את ההנחה שגם גברים שאינם פנויים נמנים עם לקוחות שירותי הזנות לסוגיהם. יש מי שעושים את זה באופן קבוע ואחרים שיסתפקו בהרבה פחות. רובם ככולם, יש להניח, מעלימים עין מהקושי האתי הכרוך בקיום יחסי מין תמורת תשלום, עוד לפני שהם משכנעים את עצמם שזה לגיטימי מבחינה זוגית.

   

  הניצול המיני של גוף הנשים הנאלצות להתפרנס מזנות כרוך במקרים רבים באלימות, ולפי מחקרים רבות מהעוסקות בזנות נופלות קורבן על בסיס קבוע לאונס אלים ולמעשי שוד ונחשפות למחלות מין. עליונות הלקוחות, גם אם הם אנשים נורמטיביים, מעניקה להם לגיטימציה מעוותת להשפיל את הזונות, המשלמות על עיסוקן מחיר נפשי כבד.

   

  "ברור שלא כל הגברים קונים סקס", אומרת המטפלת הזוגית והמשפחתית אריאל שער־מנדל, "ועם כל הפתיחות החברתית האופיינית לימינו, זה עדיין לא ממש בנורמה וההתייחסות לזה תלוית תרבות ומסרים חברתיים סביב מיניות וזנות. בכל מקרה, כשזה נעשה על ידי גברים בקשר זוגי מחייב, זה לרוב מוסתר ואם וכאשר זה מתגלה מתחוללת בדרך כלל רעידת אדמה. זאת משום שעדיין החוזה הזוגי המקובל והנפוץ כולל בלעדיות ושיתוף פעולה גם בתחום המיני, וחיפוש אחר פורקן מיני במקום אחר עומד בניגוד לחוזה כזה".

   

  הקדושה והפרוצה

  למרבה הצער, לא חסרות סיבות לבחירה בשירותי מין בתשלום. "לפעמים קיים עולם יצרי שלם שמשום מה לא בא לידי ביטוי בבית", מסבירה שער־מנדל. "גברים שעושים פיצול בין האישה שהיא האמא, הרעיה, החברה והשותפה לחיים, ובין מי שאמורה לדידם לספק מיניות ולשדר יצריות ותשוקתיות. במקרים אחרים, העובדה שעם זונה מדובר בסקס נטו, ללא כל מחויבות והשקעה, מקלה על ההפרדה בין הסקס לרגש, מה שמאפשר לגברים ליהנות יותר ולרוב גם לראות בזה סיפוק צורך פיזיולוגי ותו לא.

   

  רבות מהעוסקות בזנות נופלות קורבן לאונס אלים ומעשי שוד (צילום: shutterstock)
  רבות מהעוסקות בזנות נופלות קורבן לאונס אלים ומעשי שוד(צילום: shutterstock)

   

  "ישנם מקרים שבהם דווקא מין בתשלום מחזק לגברים את תחושת הערך העצמי והגבריות, כיוון שבקשר הזוגי שלהם הם חשים שוויוניים ודומים מדי לנשותיהם, ורק בקניית השירות הם ירשו לעצמם להתנהג ללא עכבות. אחרים רואים בקניית השירות הזה פתיחת אופציה למימוש פנטזיות, גם האפלות שבהן, תוך החזקה מתמדת של הגירוי".

   

  לעיתים מבטיח הסקס בתשלום עליונות וחופש מוחלט מהחשש להתאהבות מחד ומהשפעת ההתנהגות מאידך, בניגוד למתרחש בנישואים או ברומן מהצד. עבור אחרים הסקס עם זונות הוא דרך למימוש הפנטזיה להתנסות עם נשים בעלות מאפיינים חיצוניים מגוונים (צבע עור, מבנה, גזע ועוד), ויש מי שרק במגע עם זונה מצליחים להרגיע את חרדת הביצוע שלהם, שכן בתפיסתם "היא המומחית לסקס, לכן היא האחראית" וממילא האינטראקציה איתה מנוטרלת מציפיות וחוסכת את המונולוג הפנימי המאיים לפירוש מבטה של בת הזוג.

   

  העיר התחתית

  אז מה קורה אם מעטה ההסתרה של המין בתשלום נשבר? "גילוי של סיטואציה כזאת בהכרח יוצר בלבול וסערת רגשות", אומרת שער־מנדל, "והשאלה הגדולה שמוצפת לרוב היא אם זה עדיף על רומן מהצד או לא. מדובר בכניסה לעולם לא מוכר, שנתפס על ידי רובנו כמזוהם, מלוכלך ולא שייך לחיינו, וכל זה עוד לפני שצצות המחשבות על ניצול הנשים הללו ועל מצבן.

   

  גילוי כזה מכניס הביתה את מה שפעם נתפס כעיר התחתית, את הצד האפל של בן הזוג, ולכן השאלות שונות מאלה שצצות כשמתגלה רומן – האם זה נורמלי? האם כל הגברים עושים את זה? מה זה אומר עליי ועל המיניות שלי? מה זה אומר על המיניות שלנו? על הזוגיות? מה משמעות היצרים האלה שלו? נשים חוות את זה כזיהום של המרחב הזוגי האינטימי ולצד תחושות הגועל והחרדה הגדולות מתעוררת לרוב גם בושה".

   

  התגובות לגילוי המזעזע שונות ומגוונות. "חלק מהנשים מתנחמות בהבנה שזה עניין של דחף מיני. אצל אחרות גילוי כזה מעצים את הקושי דווקא משום שלתחושתן, רומן זה משהו שמאפשר להן 'תחרות הוגנת' בעוד הליכה לזונות זה עולם שלם של יצרים ודחפים, שמתחדש ומחדש כל הזמן, והתחרות מולו, לכאורה לפחות, חסרת סיכוי".

   

  גם במקרים הללו, בעוצמה מוגברת בהשוואה לבגידה קלאסית, הפגיעה הנרקיסיסטית קשה – לא קל להבין שמי שחולק איתך מיטה וחיים משלם עבור דבר שיכול היה לחוות איתך חינם. "כשמתגלה דבר כזה נדרשת בדיקה מעמיקה כדי להבין על מה זה יושב, לאיזה ערכים זה מנוגד, באיזו תדירות זה קרה או קורה, אם זה נועד למימוש סוג מסוים מאוד של פנטזיה וכמובן, אם אפשר יהיה להמשיך יחד", אומרת שער־מנדל. "זה אמנם יכול להיות מושפע מאופי הזוגיות, אבל לרוב זה נובע בראש ובראשונה מדחפים, לכן זה עלול לחסל את הקשר הזוגי".

   

  אז מה עושים?

  "משבר כזה מחייב הסתכלות על המכלול ובחינה מחודשת של החוזה הזוגי, כולל הצפת שאלות כמו מה אני רוצה באמת, אם אני יכולה לחיות עם זה ואם הפרטנר יהיה מוכן לוותר על זה. צריך לזכור שכל קשר זוגי כולל פערים בתחומים שונים, גם בתחום המיני. תמיד. אבל הפער הזה מצדיק דיאלוג, לא סקס עם זונה".

   

  הכתבה מתפרסמת במוסף "זמנים בריאים" של "ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ההסבר הפסיכולוגי: למה גברים משלמים על סקס"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים