שתף קטע נבחר

שובו של חוק המואזין: הגבלה על רעש בלילה

על פי הצעת החוק החדשה, לא יהיו קריאות מבתי תפילה בשעות הלילה ובשעות היום לא תופעל מערכת כריזה אם תחרוג מהרעש המותר. במגזר הערבי כבר מגנים: "נתקין רמקולים בבית שלנו ונהפוך כולנו למואזין"

חוק המואזין חוזר לוועדת השרים לענייני חקיקה: חברי הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי) ודוד ביטן (הליכוד) ערכו בימים האחרונים שיחות עם גורמים שונים בקואליציה ובציבור החרדי, כדי לגבש נוסח מוסכם לחוק תחת הכותרת "הגבלת רעש מבתי תפילה". הנוסח החדש יאסור רעש בשעות הלילה בלבד, אך במגזר הערבי מתנגדים גם להצעה זו: "זה לא מקובל ולא ניתן לוויכוח".

 

בהצעת החוק נכתב כי "מאות אלפי אזרחים בישראל, באזורי הגליל, הנגב, ירושלים ומקומות אחרים במרכז הארץ, סובלים באופן שגרתי ויומיומי מרעש שנגרם ממערכות כריזה בבתי תפילה, המטרידות את מנוחתם מספר פעמים ביום, לרבות בשעות הבוקר המוקדמות והלילה. החוק המוצע מביא תפיסת עולם ולפיה חופש הדת לא צריך להוות גורם בפגיעה בשנתם של אזרחים".

 

המסגד בלוד (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
המסגד בלוד(צילום: אבי מועלם)

 

עוד מציע החוק כי בבתי תפילה יוגבל השימוש במערכות כריזה בשעות הלילה. מוצע גם כי ביתר שעות היום לא תופעל מערכת כריזה בבית תפילה אם היא חורגת מהוראות סעיף 2 לחוק הנוגעות לרעש בלתי סביר וכן מהוראות שנקבעו לפי סעיפים 5, 6 ו-7 לחוק. העובר על הוראות כאמור, דינו קנס בסך 10 אלפים שקל.

 

במגזר הערבי, שם מייחסים לחוק ניסיון להצר את צעדי המואזינים, אומרים כי הוא לא מקובל עליהם."לבטל את המואזין בשעות הלילה זה דבר שלא מקובל בכלל. אין מצב להציב את המואזין בשוק המשא והמתן", אמר השייח כמאל כטיב. "קריאת המואזין היא חלק מהדת ועל הממשלה הישראלית להפסיק את הפגיעה בנו באמצעות מלחמה דת נגד מוסלמים. אני חושב שהממשלה הזאת הולכת נגד הרוח וזה יעלה לה הרבה. אין מצב להפסיק את קריאת המואזין, אפילו אם יאשרו את החוק".


הפגנות שנערכו נגד החוק במתכונתו הקודמת ()
הפגנות שנערכו נגד החוק במתכונתו הקודמת

 

סעיד מסארוה מוואדי ערה אמר כי אין בכוונת המוסלמים לכבד את חוק, גם אם יכניסו אותם לכלא: "על ממשלת ישראל הגזענית להפסיק את הפעולות שלה נגד המוסלמים. אנו אזרחי המדינה, יש לנו זכויות וצריכים לכבד אותן כמו שאר הדתות. אנחנו להפגין ולשבות נגד כל חוק שמנסה לבטל את קריאת המואזין. אם יפסיקו אותו במסגדים אז נתקין רמקולים בבתים שלנו וכולנו נהפוך למואזין".

 

סאמר מחאג'נה מאום אל פחם היה חריף יותר: "הממשלה הזאת מנסה לפגוע בנו בכל מחיר. קריאת המואזין זה דבר חשוב מאוד ולא נסכים לבטל אותה, גם בשעות הלילה. כל מי שמפריע לו המואזין יכול לעזוב את הארץ ולחפש מקום אחר. כולנו נלחם בכדי שהמואזין יישאר ולא משנה מה המחיר שנשלם אותו".

 

החוק בנוסח המרוכך יגיע ביום ראשון הקרוב לוועדת שרים לענייני חקיקה  ולאחר מכן יעלה לקריאה טרומית במליאת הכנסת. החוק רוכך לאחר שהשר יעקב ליצמן הגיש ערר מחשש לפגיעה בצופרי השבת. כעת האיסור בהצעת החוק יתייחס לקריאות בין 23:00 ל-07:00 בבוקר עם קנס מוגדל של 10,000 שקל. החוק זוכה כעת לתמיכת ראש הממשלה נתניהו וצפוי לעבור.

 

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב: "כבר קרוב לשש שנים שהסיעה מקדמת את חוק המואזין, בנחישות ובהתמדה, למרות כל הקשיים, הביקורות ורעשי הרקע מסביב. התחלנו את המאבק ב-2011 ואני מקווה שבקרוב מאוד נגיע גם לסיומו ונפתור אחת ולתמיד את סוגיית מערכות הכריזה במסגדים, אשר גורמות לרעש בלתי נסבל ופוגעות באיכות חייהם של מאות אלפי אזרחים בישראל". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל לרנר
מסגד בכפר קאסם
צילום: גיל לרנר
מומלצים