שתף קטע נבחר

הסתיים מבצע פינוי עמונה: יותר מ-60 שוטרים נפצעו

מפקד מחוז ש"י סיכם את מבצע "גן נעול" במהלכו פונו מהמאחז 42 משפחות ויותר מאלף פעילי ימין, ו-13 צעירים נעצרו. על אלימות המתבצרים בבית הכנסת אמר: "יידו מטפים ומוטות ברזל לעבר השוטרים. יש לנו תיעוד של כל האירוע ובמידת הצורך נבוא חשבון כלפי מי שצריך"

 

 

מבצע "גן נעול" שהחל אתמול בבוקר הגיע בצהריים לסיומו עם פינויו של בית הכנסת במאחז עמונה אל מול התנגדות אלימה של עשרות מתבצרים במקום. מפקד מחוז ש"י ניצב משה ברקת אמר בצהריים (יום ה') כי "במהלך הפעילות פונו 42 משפחות ומעל אלף איש. במהלך הפעילות נפגעו יותר מ-60 שוטרים". מהמשטרה נמסר כי במהלך הפינוי נעצרו 13 צעירים לאחר שהפרו את הסדר במקום והשתמשו באלימות כנגד השוטרים.

 

קצין המשטרה הבכיר הוסיף והתייחס לקשיים בפינוי בית הכנסת. "כבר בדקות הראשונות נפצעו לנו בבית הכנסת חמישה שוטרים", אמר. "הופעלו נגדם מטפי כיבוי שגם יודו לעברם. השתמשו נגדם במוטות ברזל ובבזנ"טים. הקו שבו נקטנו היה נכון".

 

 

פינוי המתבצרים מבית הכנסת בעמונה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פינוי המתבצרים מבית הכנסת בעמונה(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

המתבצרים האחרונים. הסתיים מבצע הפינוי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המתבצרים האחרונים. הסתיים מבצע הפינוי(צילום: AFP)
 

"יש לנו תיעוד של כל האירוע ובמידת הצורך נבוא חשבון כלפי מי שצריך", הוסיף ניצב ברקת. "החשיבה שליוותה אותנו לאורך כל ההכנה הייתה שאנו נגיע עם אורך רוח וסבלנות וזה הוכיח עצמו. יש לנו כמה עצורים שכעת בחקירה. המבצע תוכנן במשך כמה חודשים עם לקחים מפינויים קודמים תוך שני דגשים: שימור ההידברות עם ראשי ההתיישבות ורבנים והכנה מנטלית לשוטרים.

 

"השוטרים נכנסו ללא אמצעים מתוך כוונה ברורה", ציין ניצב ברקת. "לצערי, במקום קדוש כמו בית כנסת התגלו מראות אלימות קשים מאוד". ברקת עדכן כי המשטרה עצרה כמה פעילי ימין שברחו מהאוטובוס לאחר שנעצרו. "נמצה איתם הדין ומי שצריך לבוא עמו חשבון בבית המשפט נעשה זאת", סיכם.

 

ממשטרת ישראל נמסר לאחר סיום הפינוי של עמונה: "המשטרה השלימה את המשימה שהוטלה עליה לפינוי הישוב מתושבים ומאנשים נוספים, בהתאם להחלטת בית המשפט ולהנחיית הדרג המדיני, ועל מנת לאפשר לצה"ל ולמשרד הביטחון לפנות את הבתים והתשתיות. המשטרה פינתה את כלל תושבי הישוב למדרשה ביישוב עופרה. בנוסף, הרחיקה המשטרה יותר מ- 1,000 אנשים שהגיעו למקום, חלקם כדי להזדהות עם המתיישבים, חלקם כדי למחות וחלקם כדי לנסות למנוע את פינוי הישוב בכוח. בכך השלימה המשטרה את המשימה שהוטלה עליה וסיימה את תפקידה במבצע הכולל".

 

עוד נמסר מהמשטרה: "כ-13 צעירים נעצרו לאחר שהפרו את הסדר במקום והשתמשו באלימות נגד השוטרים. במהלך המבצע, שהחל אתמול בשעות הבוקר, נפצעו כ-60 שוטרים, חלקם טופלו במקום וחלקם פונו לקבלת טיפול בבתי החולים באזור. כל השוטרים שנפצעו מוגדרים כעת במצב קל, וחלקם אף חזרו כבר לפעילות מבצעית".

 

המפונים באוטובוסים שהובילו אותם מחוץ לעמונה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המפונים באוטובוסים שהובילו אותם מחוץ לעמונה(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

השוטרים שמאבטחים את הבתים בעמונה מתחממים ()
השוטרים שמאבטחים את הבתים בעמונה מתחממים

מכולות הגיעו לעמונה כדי להעביר את רכוש התושבים (צילום: מתי עמר, TPS) (צילום: מתי עמר, TPS)
מכולות הגיעו לעמונה כדי להעביר את רכוש התושבים(צילום: מתי עמר, TPS)

 

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך: "משטרת ישראל נערכה באופן מסודר מבעוד מועד, במדרג יכולות זמין, כדי לאפשר פינוי שקט ומכובד ולהימנע ככל האפשר מפגיעה במפונים או בכוחות הביטחון. השוטרים הונחו ותורגלו לפעול ברגישות ובסובלנות, תוך איפוק מקסימלי מול תושבי המקום, מתוך התחשבות ברגשות הכאב של התושבים ומתוך ההבנה כי מדובר במשימה רגשית מורכבת מאוד.

 

"משטרת ישראל הייתה ערה לגורמים אחרים שהגיעו ליישוב ולא היו בשליטה כלשהי של הנהגה ציבורית ו/או חינוכית מכל סוג, ולכן נערכה לאופציה שבה תידרש להתמודד עימם", הוסיף המפכ"ל. "כנגד כל גילויי אלימות, בוודאי זו הקיצונית, משטרת ישראל תפעל למצות את הדין עם פורעי החוק, כפי שהיא נוהגת דרך קבע ועל סמך כלל הראיות שנצברו על ידה במהלך המבצע".

 

בשעות אחר הצהריים עשרות משאיות של משרד הביטחון עשו את דרכן בטור לכיוון עמונה, במטרה לארוז את הציוד של התושבים. במהלך הגעת האוטובוסים מעמונה לעפרה הייתה התפרעות שלוותה בבריחה של אחד המפונים מהאוטובוס. נגרם נזק קל לכלי רכב של אחד התושבים. כמה אבנים הונחו על הכביש לשיבוש תנועת האוטובוסים והוסרו.

 

17 שוטרים נפצעו בפינוי בית הכנסת

במהלך כל הלילה והבוקר התנהלו שיחות עם עשרות נערים שמתבצרים בתוך בית הכנסת. גורמים במשטרה ציינו כי המשא ומתן הארוך שהתנהל מול הנערים המתבצרים נבע מרצון להימנע מתמונות של חילול הקודש בדמות גרירת אנשים עם ספרי תורה ודגלי ישראל. זו הסיבה שעל אף שמבצע הפינוי של בית הכנסת החל, בפועל הפינוי הפיזי התעכב כדי להימנע מאותן תמונות.

 

 

כוחות הביטחון שפעלו להסרת הביצורים וההשתלטות על בית הכנסת, נתקלו בהתנגדות עזה ואלימה. שוטרים הגיעו לבית הכנסת עם פטיש 5 ק"ג כדי לפרוץ את הדלת והסתייעו בכבאים שמצוידים בכלי ריתוך, כדי לפרוץ את לוחות הברזל שהוצבו במטרה למנוע את הכניסה פנימה. 

 

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

בית הכנסת בעמונה, לאחר הפינוי (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
בית הכנסת בעמונה, לאחר הפינוי(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

השוטרים השתמשו בזרנוק מים כדי להדוף את עשרות הנערים המתבצרים בבית הכנסת. קודם לכן היתמר עשן במקום. בכל חדר בבית הכנסת הניחו הנערים חסימה בדמות כיסאות ושולחנות אחד על השני. במקביל, השוטרים פינו תשמישי קדושה מבית הכנסת. במשטרה ציינו כי המתבצרים ריססו גז פלפל לעבר שוטרים, וכמה מהם נפגעו מהגז באורח קל. כשעה וחצי אחרי שהחלו לפרוץ את הביצורים שהקימו צעירים בפתח בית הכנסת בעמונה, הצליחו השוטרים לפנות בצהריים את אחרון המתבצרים במקום ולסיים את מבצע הפינוי של המאחז שהחל לפני יותר מ-24 שעות.

 

לפחות 17 שוטרים נפגעו בעימות עם המתבצרים בבית הכנסת, וחלקם דיממו כתוצאה מאבנים, מטפי כיבוי, קרשים וצבע שהושלכו לעברם. לאחר פינוי בית הכנסת הוצאו כ-100 מתבצרים באוטובוסים אל מחוץ ליישוב, בודדים ניפצו שמשות והצליחו לברוח.

 

עוד לפני כן, ראש מטה המאבק בעמונה, אביחי בוארון, עמד בפתח בית הכנסת ודיבר עם הנערים שיוצאים ונכנסים דרך החלון. בוארון העביר מסרים מהקצין המפקד על כוח הפינוי ומנסה להיכנס פנימה כחלק מהמאמץ להמשיך בהידברות כדי שפינוי בית הכנסת יעבור ללא אלימות והמשיך להעביר את המסרים גם לאחר ההחלטה להתחיל בפינוי.

 

לנערים המתבצרים השמיעו הקלטה של הרב דב ליאור, כדי שיתנו להנהגה של עמונה להיכנס ולראות אם אפשר להרגיע את הרוחות. רב היישוב, יאיר פרנק, ניסה משעות הבוקר להרגיע את המבוצרים בבית הכנסת. במהלך הלילה נכנס ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) לבית הכנסת, העביר מסרים של רגיעה ועשה הפרדה כדי לנסות להקטין את החיכוך.

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן גינה את התנהגות הנערים בבית הכנסת. "‏המתבצרים הם חוליגנים הראויים לכל גנאי. הם מבזים את היהדות ואין להם שום כבוד לדת, בית כנסת ורבנים. אני מצפה מהמשטרה לפעול בנחרצות לפנותם", אמר ארדן.

 

.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מתבצר מפונה מעמונה
צילום: AFP
מומלצים