שתף קטע נבחר

לראשונה בעידן טראמפ: סנקציות אמריקניות על איראן

נשיא ארה"ב הבטיח שהניסוי שעשתה טהרן בטיל בליסטי לא יעבור בשתיקה, והלילה חושפים גורמים בוושינגטון שסנקציות חדשות על איראן ייתכנו כבר מחר. על הכוונת: 25 גורמים איראניים. קודם לכן נשאל טראמפ אם ישקול הפעלת כוח צבאי נגד איראן והשיב: "כל האופציות על השולחן"

צעד ראשון של ארה"ב תחת ממשל טראמפ נגד איראן: סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה הלילה (יום ה') כי ארצות הברית עומדת להטיל סנקציות חדשות על גורמים איראניים – ועשויה לעשות זאת כבר מחר, יום שישי. הצעד צפוי להחריף את המתיחות בין שתי המדינות, שהולכת וגוברת בימים האחרונים ומלווה בהצהרות חריפות של הבית הלבן נגד טהרן ולהפך.

טראמפ. "איראן צריכה להגיד תודה על ההסכם" (צילום: AP) (צילום: AP)
טראמפ. "איראן צריכה להגיד תודה על ההסכם"(צילום: AP)

מקורות בוושינגטון אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הסנקציות שיוטלו יהיו כאלה שאינן מפרות את הסכם הגרעין שנחתם עם איראן לפני שנתיים. במסגרת הסכם הגרעין ההוא שגיבשו איראן והמעצמות – בהן ארה"ב של אובמה – הוסרו רוב הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על איראן בתמורה לכך שהיא תעצור ותצמצם את תוכנית הגרעין שלה, אך לא תחסלה לגמרי.

 

המקורות האמריקניים אמרו הלילה לסוכנות רויטרס כי האפשרות להטיל סנקציות חדשות על איראן נשקלה במשך זמן מה, וכי אחת הסיבות לכך שהוחלט להטיל אותן כעת היא הניסוי שעשתה איראן בטיל בליסטי ביום ראשון השבוע. עוד אמרו המקורות כי הסנקציות צפויות להיות מוטלות על שמונה ישויות איראניות הנכללות בצו המנהלי הקיים הנוגע למלחמה בטרור ועל 17 גורמים נוספים הנכללים בצו קיים הנוגע למלחמה בנשק להשמדה המונית.

"טהרן עמדה לקרוס, ארה"ב הצילה אותה". הנשיא האמריקני, הערב (צילום: AP) (צילום: AP)
"טהרן עמדה לקרוס, ארה"ב הצילה אותה". הנשיא האמריקני, הערב(צילום: AP)

מוקדם יותר הערב החריף נשיא ארה"ב טראמפ את התבטאויותיו נגד איראן. כשנשאל על-ידי כתבים אם הוא עשוי לשקול פעולה צבאית נגד איראן בעקבות הניסוי שביצעה השבוע בטיל בליסטי הוא השיב: "איננו מורידים שום אופציה מהשולחן".

 

במהלך היום העמיקה המתיחות בין ממשל טראמפ לאיראן. יועצו הבכיר של המנהיג העליון של איראן אייתוללה עלי חמינאי אמר בצהריים כי איראן לא תיכנע ל"איומים אמריקניים חסרי תועלת" המושמעים על ידי "אדם חסר ניסיון" בעקבות השיגור הניסיוני של טיל בליסטי שעשתה הרפובליקה האיסלאמית ביום ראשון. מייקל פלין, היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, אמר אתמול כי וושינגטון מזהירה את איראן בעקבות השיגור, המערער את היציבות במזרח התיכון.

מנהיג ערבי ראשון נפגש עם טראמפ: עבדאללה מלך ירדן בוושינגטון (צילום: AFP, YOUSEF ALLAN) (צילום: AFP, YOUSEF ALLAN)
מנהיג ערבי ראשון נפגש עם טראמפ: עבדאללה מלך ירדן בוושינגטון(צילום: AFP, YOUSEF ALLAN)

הערב אמר דובר הבית הלבן, שון ספייסר, כי הבית הלבן לא יעבור בשתיקה על הניסוי שעשתה איראן בטיל בליסטי ועל פעולות עוינות נוספות. הוא הבהיר כי תבוא תגובה.

 

טראמפ עצמו כתב היום בצהריים בטוויטר כי "איראן הוזהרה רשמית" בעקבות שיגור הטיל הבליסטי. "איראן צריכה להיות אסירת תודה על ההסכם הנוראי שארה"ב עשתה איתה" כתב טראמפ – כשכוונתו להסכם הגרעין שגיבשו ממשל אובמה והמעצמות עם טהרן. ההסכם ההוא הביא להסרת רוב הסנקציות על איראן בתמורה לעצירת תוכנית הגרעין ולצמצום מסוים שלה, אך לא לחיסולה המוחלט. "איראן הייתה על הברכיים ועמדה לקרוס, אבל אז באה ארה"ב ונתנה לה חבל הצלה בדמות הסכם הגרעין: 150 מיליארד דולר", כתב טראמפ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניסוי בטיל בליסטי באיראן (ארכיון)
מומלצים