שתף קטע נבחר

יצחק אברג'יל לשופטת: "את עושה לי עוול"

שלב ההוכחות בפרשה 512, העוסקת בחיסולים בעולם התחתון, הגיע לדיון ראשון בבית המשפט המחוזי בתל אביב. השופטת אמרה כי על אף שהנאשם המרכזי בתיק, יצחק אברג'יל, נותר ללא ייצוג משפטי, המשפט יתנהל כסדרו. אברג'יל תקף: "גזר הדין כתוב מראש?". נאשם אחר התפרץ על התובעים והשופטת: "אתם אשכנזים"

 

 

מי שמוגדרים כבכירי עולם הפשע הישראלי התייצבו הבוקר (א') בבית המשפט המחוזי בתל אביב לשלב ההוכחות בפרשה 512 שעוסקת בין היתר בחיסולים בעולם התחתון, רצח אזרחים וסחר סמים חובק עולם. במהלך הדיון ביקש ראש ארגון הפשע יצחק אברג'יל, הנאשם המרכזי בפרשה, מהשופטת לדחות את פתיחת שלב ההוכחות, לאחר שביום חמישי שעבר התיר בית המשפט העליון לסנגוריה הציבורית שלא לייצג אותו בפרשה.

 

אברג'יל ביקש מהשופטים: "אני צריך זמן כדי ללמוד את התיק". השופטים שאלו אותו אם הוא ייצג את עצמו ואברג'יל ענה: "יש לי אלטרנטיבה אחרת? תביאו לי עורך דין. אני רוצה ללמוד את התיק שהולך לנהל את החיים שלי. את מוכנה לתת לי זמן או שאת לא רוצה?".

 

בסופו של דבר החליטו השופטים ששלב ההוכחות יתקיים כפי שנקבע, מאחר ובית המשפט העליון לא הורה על עצירת המשפט. הם הסבירו לאברג'יל שסדר העדים ישונה במידת הצורך וכי מותר לו לשכור עורך דין פרטי.

יצחק אברג'יל בכניסה לבית המשפט. "את מנסה לעשות אי צדק" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יצחק אברג'יל בכניסה לבית המשפט. "את מנסה לעשות אי צדק"(צילום: מוטי קמחי)

בתגובה תקף אברג'יל את השופטת גיליה רביד, שעומדת בראש ההרכב: "את מנסה לעשות אי צדק ועוול, כל דבר לא הגיוני שאפשר, במקום לרדת מהעץ הגבוה שלך. אם גזר הדין כתוב מראש אז אולי תתני אותו לכולם? את לא נותנת לנאשם להתכונן ולא להביא עורכי דין חדשים. זה צדק?".

 

בדיון הודיע נאשם נוסף, עופר בוהדנה, כי הוא לא מסכים לייצוג שלו ותקף את השופטת: "זה נראה לבית המשפט הגיוני שאין לי עורך דין. את נותנת גז. בתיק של רצח אני אהיה בלי ייצוג? את גם ככה עושה מה שאת רוצה, מה זה משנה מה אני אגיד? תשלחי לי את הגזר דין בדואר, למה הבאת אותי בכלל?".

השופטת רביד. "את גם ככה עושה מה שאת רוצה, תשלחי את גזר הדין בדואר" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השופטת רביד. "את גם ככה עושה מה שאת רוצה, תשלחי את גזר הדין בדואר"(צילום: מוטי קמחי)

עורך הדין יורם שפטל, אחד מהסנגורים בתיק, ביקש מהשופטים שיפסלו את עצמם לדון בתיק: "לא יכול להיות שבתיק כזה נאשם יישאר ללא ייצוג. יש כאן משפט אחד וכל עניין של נאשם אחד משפיע על המשפט כולו. אני מבקש שבית המשפט יפסול את עצמו מלדון בתיק".

 

בתחילת הדיון אחד הנאשמים, משה מלול, הוצא מהאולם לאחר שהתפרץ לעבר התובעים ואמר להם: "אתה תובע נוכל. חבורת נוכלים אשכנזים. יא אשכנזים, מגעילים, אוכלי שרצים". לעבר השופטת הוא קרא: "איך את רוצה לנהל משפט בלי עורכי דין? את אשכנזייה".

התפרץ על התביעה והשופטים. משה מלול (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
התפרץ על התביעה והשופטים. משה מלול(צילום: מוטי קמחי)

התובע, עו"ד ניסים מרום. "אתה תובע נוכל" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
התובע, עו"ד ניסים מרום. "אתה תובע נוכל"(צילום: מוטי קמחי)

ניסים מרום, התובע בתיק, פתח את הדיון: "נפרוס בפניכם ראיות שנאספו לאורך שנים בדבר פעילותו של ארגון פשיעה שפעל באופן שיטתי היררכי ומאורגן ברחבי העולם ובישראל תוך ביצוע עבירות סמים והון בהיקפים עצומים. בראש הארגון אמר אברג'יל, איש כריזמטי שגייס את חברי הארגון למסע המתואר בכתב האישום. בבסיס בראיות עדויות של 6 עדי מדינה מרביתם חברים של ממש בארגון. העדויות הללו הצטלבו והשתלבו מנקודות מבט שונות של פעילות ארגון הפשיעה, נתמכות בהאזנות סתר ועדויות נוספות. מדובר בארגון כה ממודר וזהיר, מבחינתנו נוסף אלמנט הרתעתי משמעותי בגיוס עדי מדינה מתוך ליבת הארגון כה מורכב. עדויות אלו אינן זהות ואינן נטולות קשיים, אך משתלבים ומתארים מסכת אחת. החקירה החלה בפיסות בודדות שניצבו לבדן החל ב-2002 וסופם בתמונת הפסיפס שנפרשת מולכם בכתב האישום".

 

לפני כשנה וחצי הוגש כתב אישום נגד 18 נאשמים ובראשם העבריין יצחק אברג'יל. האישומים המרכזיים בתיק מתארים שורת עבירות פליליות, חלקן מהחמורות שבספר החוקים, שנעשו תחת ארגון הפשיעה שבראשו עמד יצחק אברג'יל.

 

על פי האישום, בין השנים 2006-2002 אברג'יל וארגונו ייצאו וייבאו סמים בהיקפים גדולים בין מדינות שונות, ביצעו עבירות אלימות חמורות וניהלו מערך לוגיסטי חובק עולם – באירופה, במזרח הרחוק, ביפן וכאן בישראל.

 

לצורך המשפט הותקנו באולם זכוכיות מגם שיגנו הן על העדים והן על הנאשמים והדיונים צפויים להתקיים עם אבטחה כבדה.

מאיר אברג'יל. נאשם נוסף בתיק (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מאיר אברג'יל. נאשם נוסף בתיק(צילום: מוטי קמחי)

במשטרה וברשות להגנת עדים ממתינים כבר חודשים בקוצר רוח לתחילת המשפט. לצורך זה הם מספקים הגנה במשך 24 שעות, שבעה ימים בשבוע, על עדי תביעה, עדי מדינה ועוד גורמים הקשורים למשפט. רק לאחר שאלה יעידו, הם יוכלו למלט אותם לחו"ל ולהסיר את ההגנה שבה הם מחויבים כלפיהם.

 

באחד האישומים המרכזיים בתיק, מתואר כיצד התנהלו מאבקים עקובים מדם בין ארגון הפשע של אברג'יל לארגון הפשיעה של העבריין זאב רוזנשטיין בעשור האחרון.

 

הסכסוך הזה גבה קורבנות לא רק בקרב העבריינים, אלא גם הוביל למותם של שלושה אזרחים – נפתלי מגד, רחמים צרויה ומשה מזרחי ז"ל. השלושה נהרגו בפיגוע פלילי ברחוב יהודה הלוי, בסוף שנת 2003, לאחר שהתפוצץ במקום מטען חבלה שהונח במטרה לפגוע ברוזנשטיין.

 

בין הנאשמים בפרשה אבי רוחן, מאיר אברג'יל, מוטי חסין ועוד. בראש מערך התביעה עומד עורך הדין ניסים מרום מפרקליטות מחוז תל אביב והמרכז. את הנאשמים מייצגים, בין היתר, עורכי הדין יורם שפטל, יניב שגב, מיטל דנינו, משה יוחאי ורצון דרחי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אברגיל. "את מנסה לעשות לי אי צדק ועוול"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים