שתף קטע נבחר

גם הרכבת נוסעת: הסורים בחלב מנסים לחזור לשגרה

כמעט חודשיים חלפו מאז הודיע צבא אסד כי העיר נקייה ממורדים. סימנים של תחייה נראו לאחרונה בעיר ההרוסה כשהרכבת שבה לנסוע, שדה התעופה ייפתח בקרוב וטרקטורים מפנים את ההריסות. גם ענף התעשייה מנסה להתאושש, אך הלחימה נשמעת היטב עם פיצוצים בכל כמה דקות: "חלב עדיין עיר הרוסה"

 

בין ההריסות של מפעל הטקטסיל בחלב, ניסתה משפחה אחת למצוא כל פיסת ציוד שתוכל לשמש אותם לאור העובדה שביתם נהרס. כמעט חודשיים עברו מאז הכריז צבאו של הנשיא בשאר אסד כי העיר נקייה ממורדים לאחר לחימה עיקשת. כעת מנסים התושבים לשוב לשגרה כשסימנים ראשונים של תחייה מחדש החלו להיראות במזרח העיר בצל ההפגזות שעדיין נשמעות שם היטב.

 

הרכבת שבה לפעול לאחרונה ברחבי העיר ושדה התעופה צפוי לשוב לפעילות בקרוב. במקביל, טרקטורים פועלים ברחובות חלב כדי לפנות את הריסות המבנים שמילאו את הרחובות בשל ההפגזות.

תחנת הרכבת בגדד והקו שמקשר בין מזרח למערב העיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תחנת הרכבת בגדד והקו שמקשר בין מזרח למערב העיר(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ענף התעשייה ספג מכה אנושה במהלך הלחימה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ענף התעשייה ספג מכה אנושה במהלך הלחימה(צילום: רויטרס)
ענף התעשייה היה אחד המובילים של העיר שהייתה למשגשגת והפכה לעי חורבות במהלך שנות הלחימה בסוריה. כעת מנסה הענף להתאושש, אך הדרך עוד ארוכה. "המצב שלנו מאוד דומה לאיך שברלין וטוקיו נראו בשנת 1946 אחרי מלחמת העולם השנייה. חלב היא עדיין עיר הרוסה", אמר יו"ר ענף התעשייה בחלב, פארס אל-שערבי בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס.

 

הניסיון להשיב את העיר למסלולה הוא ניסיון רציני של אסד מסיבה אחת מרכזית. חלב הייתה הבסיס הכלכלי של סוריה. כשהסנקציות הבינלאומיות מעיקות עוד יותר על המשטר וללא סיוע כלכלי, אסד עושה הכול כדי להרים את העיר על הרגליים. לפני פרוץ המלחמה בשנת 2010, שליש מחברות התעשייה פעלו בחלב. לדברי אל-שערבי, 65 אלף מפעלים ניזוקו קשות והושבתו בשל הלחימה.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

חיילים רוסים בחלב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חיילים רוסים בחלב(צילום: רויטרס)

למרות השליטה המחודשת של צבא אסד, ועל אף הנוכחות של חיילים רוסים ברחבי העיר, סביבותיה של חלב עדיין מאוכלסות בקבוצות מורדים שמפגיזות ללא הרף את העיר. חלב עדיין מנותקת מאזורי שליטה אחרים בידי המשטר והתושבים שכן נותרו שם עדיין נצורים.

 

במערב חלב העסקים פורחים. בתי הקפה והמסעדות סואנים ותושבים רבים פוקדים את הטיילת במחוז עזיזיה. גם הפארקים לילדים מתוחזקים היטב. כעת לאחר כיבוש העיר, קו הרכבת היוצא מתחנת בגדד מקשר בין שני צידי העיר והוא החל לפעול מחדש.

 

בתי עסק רבים העתיקו את פעילותם לעיר הנמל לטקיה ורק כ-10 אחוזים נותרו פתוחים בחלב. "שתי חנויות הבגדים שלי נשדדו פעם אחר פעם על-ידי המורדים", סיפר בעל החנויות. "אין לי כסף לפתוח אותן מחדש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ילדה נוסעת ברכבת
צילום: רויטרס
מומלצים