שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כבאי פוטר כי נהג שיכור: "שתיתי במסגרת פעילות חובה"
  לוחם אש פוטר לאחר שבמהלך נהיגה בשכרות גרם לשתי תאונות דרכים, פצע חמישה בני אדם וברח מהזירות בלי להגיש עזרה או להשאיר פרטים. להגנתו טען כי שתה במסגרת תפקידו. ערעורו נדחה

  לוחם אש שנהג בשכרות והורשע בבית המשפט לתעבורה, פוטר מעבודתו אך ערער על ההחלטה, וטען כי שתה לשוכרה במסגרת טקס יחידתי של הדלקת נרות, שהשתייה בו הייתה מאורגנת. ואולם ערעורו לא התקבל - ונקבע כי בתאונה שלה גרם נחבלו נהג ונוסעת וניזוקו כלי רכב. הוא לא הגיש עזרה לפצועים, לא מסר פרטים ועזב את המקום. בהמשך אף פגע בכלי רכב נוספים וגרם לפציעתם של עוד נהג ונוסע.

   

  המקרה נחשף במסמך שהפיץ ראש אגף משמעת בנציבות שירות המדינה, עו"ד אסף רוזנברג, לכל המנכ"לים והסמנכ"לים בשירות. הכבאי, ד.א, הורשע בבית משפט השלום לתעבורה בדצמבר 2015 בעבירות של נהיגה בקלות ראש, נהיגה בשיכרות, אי עצירה במקום תאונה ואי הגשת עזרה. בין היתר נגזרו עליו קנס וכן פסילה מלקבל רשיון נהיגה לתקופה של שלוש שנים. הוא פוטר מיידית ונאסר עליו לעבוד ככבאי למשך שלוש שנים.

  פגע בכלי רכב ונמלט (ארכיון) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  פגע בכלי רכב ונמלט (ארכיון)(צילום: גיל יוחנן)
   

  הכבאי טען ששתייתו לשוכרה היתה במסגרת טקס יחידתי של הדלקת נרות שהשתייה בו היתה מאורגנת. במהלך האירוע נקראו הכבאים לכבות את שריפה, ויצאו למשימה. ואולם, הכבאי שהיה שיכור כלוט לא יכול היה להצטרף אליהם. הוא נכנס למכוניתו, נהג ועבר תאונה שכתוצאה ממנה נחבלו נהג ונוסעת וניזוקו כלי רכב. הוא לא הגיש עזרה לפצועים, לא מסר פרטים והמשיך בנהיגה, כשעזב את מקום התאונה. בהמשך פגע הכבאי בכלי רכב נוספים וכתוצאה נפגעו נהג ונוסע באחד מהם. לאחר התאונה ניגשו שני נהגים כדי לקבל ממנו את פרטיו, אך הוא נסע לאחור, פגע ברגלו של אחד הנהגים, עקף את כלי הרכב וברח משם מבלי להגיש עזרה ומבלי למסור פרטים.

   

  אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה הגיש נגד הכבאי תובענה משמעתית והוא הורשע ובגזר הדין הוטלו עליו נזיפה חמורה, פיטורים לאלתר ופסילה מלעבוד בשירות המדינה במשך שלוש שנים.

   

  אך ההגנה טענה כי הנהיגה בשיכרות היתה "תקלה איומה שנסיבותיה אינן ידועות לגמרי". הכבאי לקח על עצמו את מלוא האחריות ולמד את הלקח. הוא סיפר בדיון שהוא מכור לכבאות ורואה בה את עתידו ומצבו הכלכלי והמשפחתי קשה, כיוון שהוא נשוי ואב לשניים המתפרנס כיום מעבודות סבלות.

   

  אף על פי כן בית הדין פירש לחומרה את העובדה שהוא הפקיר את הפצועים בתאונה ונמנע מלהגיש להם עזרה. הוא ציין את הפסיקה המחמירה הנוגעת לעניין זה, המגדירה אותו כמעשה אנטי חברתי ואנטי מוסרי מובהק. עוד ציין כי הכבאי כשל במעשים מבישים ומחפירים שהטילו קלון עליו ופגעו פגיעה קשה ואנושה בתדמית רשות הכבאות וההצלה ובתדמיתם של לוחמי האש ופרע בחוק בריש גלי, כשהוא מותיר אחריו הולכי רגל פצועים וכלי רכב ניזוקים ונמלט לדרכו.

   

  בית הדין הוסיף כי שאלה מטרידה שמפקדיו של האיש צריכים לתת עליה דעתם - כיצד הגיע הוא למצב זה לאחר אירוע יחידתי וכיצד עזב את המקום ללא השגחה כשהוא שיכור כלוט.

   

  הכבאי הגיש ערר לבית המשפט המחוזי בירושלים, וטען כי העובדה שלא הגיש עזרה לנפגעים מתעלמת מכך שהוא היה שרוי במצב שלא ידע מימינו ומשמאלו. עוד טען כי ששתיית האלכוהול הייתה במסגרת פעילות חובה שבה נמזג אלכוהול, עניין שהממונים עליו היו צריכים למנוע. כמות האלכוהול בדמו הייתה פי 3.5 מהמותר בחוק. אך ערעורו נדחה. 

   

  הממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה עו"ד אסף רוזנברג כתב למנכ"לים ולסמנכ"לים במשרדי הממשלה, כי "בשנים האחרונות אגף המשמעת הינו שותף פעיל במאבק בעבירות נהיגה בשכרות, ככול שמדובר בעובדי מדינה. כחלק ממאבק זה אגף המשמעת בוחן הליכים מנהליים של השעיה או העברה מתפקיד כלפי עובדים המעורבים בעבירות אלו. בהמשך לכך, בסיום ההליך הפלילי אנו בוחנים העמדה לדין משמעתי ובמקרים החמורים, ובהתחשב באופי התפקיד של העובד, עותרים לענישה הכוללת רכיב של פיטורין. אבקש להביא הדברים לידיעת כלל העובדים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים