שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  התייעצויות לקראת פגישת נתניהו-טראמפ: "התנגדות לנוכחות איראנית בסוריה"
  לקראת נסיעת ראש הממשלה לוושינגטון יתכנס מחר הקבינט. בהתייעצויות שנערכו בימים האחרונים נקבע המסר הישראלי שיעלה בפגישה, ולפיו ישראל לא תסכים לנוכחות איראנית בסוריה בכל הסדר. נתניהו וטראמפ ידונו בשיתוף הפעולה הביטחוני ובעניין איראן והפלסטינים

   

  בנימין נתניהו ודונלד טראמפ בפגישה במגדל טראמפ בניו יורק (קובי גדעון, לע״מ) (קובי גדעון, לע״מ)
  בנימין נתניהו ודונלד טראמפ בפגישה במגדל טראמפ בניו יורק(קובי גדעון, לע״מ)

  ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים בימים האחרונים סדרת התייעצויות לקראת המראתו לפגישה עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בוושינגטון. היום (א') יכנס נתניהו את השרים כדי לשמוע את דעתם לקראת הפגישה. בישיבות שנערכו עד כה התגבשה עמדת ישראל להביע בפני טראמפ התנגדות לכל נוכחות איראנית בסוריה - בכל הסדר עתידי.

   

  נתניהו, שימריא מחר ויפגוש את הנשיא האמריקני ביום רביעי, נערך לדון עם טראמפ בשיתוף הפעולה הביטחוני והמודיעיני וגם בעניין איראן, סוריה והפלסטינים.  

   

  טראמפ לנשיא איראן: "כדאי שייזהר"

  טראמפ לנשיא איראן: "כדאי שייזהר"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בלשכת ראש הממשלה, במועצה לביטחון לאומי ובגופים הביטחוניים התקיימו התייעצויות לקראת פגישת ראש הממשלה ונשיא ארצות הברית. שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר הגיע לארץ להתייעצויות ולהכנות. ביום חמישי התקיימה אצל ראש הממשלה ישיבה עם כל הגופים הרלוונטיים. מלבד נתניהו נכחו בישיבה שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, ראש אמ"ן, ראש חטיבת מחקר, ראש המוסד וראש הוועדה לאנרגיה אטומית.

   

  גם משרד החוץ שותף כמובן להכנות לקראת פגישת ראש הממשלה עם הנשיא טראמפ. במשרד הכינו כמה ניירות עמדה בנושאים שונים. מנכ"ל המשרד יובל רותם הציג אותם לראש הממשלה בדיון הכנה.

   

  נתניהו ייפגש גם עם סגן הנשיא, מייק פנס, עם מזכיר המדינה, רקס טילרסון, יו"ר בית הנבחרים, פול ראיין, עם מנהיג המפלגה הדמוקרטית בסנאט, צ'אק שומר ועם חברי סנאט נוספים. רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו תיפגש עם רעיית הנשיא מלניה טראמפ. בחמישי בערב ימריאו חזרה לישראל. יאיר נתניהו (26), בנו של ראש הממשלה, יצטרף לנסיעה ואף צפוי להשתתף בכמה מהאירועים והפגישות. נתניהו הבן לא יטוס במטוס ראש הממשלה. הוא כבר נמצא בארצות הברית בביקור פרטי ויצטרף לאביו ואמו בבלייר האוס, מעון האירוח הרשמי של הבית הלבן. דובר המשפחה ניר חפץ אישר כי יאיר נתניהו שוהה בנסיעה פרטית ויגיע לוושינגטון בכוחות עצמו ועל חשבונו הפרטי.

   

  שר החינוך נפתלי בנט הזהיר במוצאי שבת בפוסט בפייסבוק: "ביום רביעי זה יקרה. נשיא ארצות הברית טראמפ יעמוד יחד עם ראש הממשלה נתניהו לאחר פגישתם הראשונה. כל העולם יקשיב לכל מילה. אם בהודעתם יזכירו לראשונה בקדנציה את המחוייבות להקמת פלסטין, או 'שתי מדינות' בניסוח כזה או אחר, כולנו נרגיש זאת בשנים הקרובות על בשרנו. האדמה תרעד".

   

  גורם מדיני אמר עוד לפני שהפוסט פורסם כי התבטאויות שרים לפני שנשמעה עמדת הנשיא בפורומים סגורים עלולה לחבל בשיחות. 

   

  הקשר עם ג'ארד קושנר

  בין נתניהו לטראמפ מתקיימת מערכת יחסים טובה וחמה וגורמים מדיניים אומרים כי צריך לחזק אותה. "ניו יורק טיימס" הקדיש כתבה לקשר הישראלי של ג'ארד קושנר, חתנו היהודי של טראמפ שמונה ליועץ בכיר בממשל החדש. בין היתר נכתב על ראשית ההיכרות של נתניהו וקושנר. נתניהו היה מיודד עם אביו של קושנר, צ'ארלס, יזם נדל"ן שהיה ידוע בתרומות ל"מטרות ישראליות". לפי "ניו יורק טיימס", נתניהו אפילו שהה במהלך כהונתו הראשונה כראש ממשלה בבית משפחת קושנר בניו ג'רזי וישן בחדר השינה של ג'ארד, שנאלץ לנדוד למרתף ולהעביר שם את הלילה.

  איוונקה טראמפ, ג'ארד קושנר והילדים בדרך לסוף השבוע באחוזה בפלורידה עם ראש ממשלת יפן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  איוונקה טראמפ, ג'ארד קושנר והילדים בדרך לסוף השבוע באחוזה בפלורידה עם ראש ממשלת יפן (צילום: AFP)

  קושנר ואיוונקה הפכו לציר משמעותי בממשל החדש של דונלד טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  קושנר ואיוונקה הפכו לציר משמעותי בממשל החדש של דונלד טראמפ(צילום: רויטרס)

  ב-1998, כשקושנר היה בן 17, הוא היה אחד מאלפי תלמידי תיכון שהגיעו למסע לפולין ולמצעד החיים באושוויץ. נתניהו נאם באירוע באותה השנה. למרות שקושנר ביקר בישראל כמה פעמים מאז שהיה ילד, ובעיקר בשנים האחרונות לרגל עסקיו, הוא לא היה מוכר במיוחד בישראל לפני המרוץ של טראמפ לנשיאות. הוא נחשב לאוהד גדול של ישראל, למרות שמיעט להתבטא בפומבי בנושא. כשטראמפ רץ לנשיאות, עמדתו של קושנר בנושא ישראל סייעה לעצב את דעתו של טראמפ במהלך הקמפיין. ב"ניו יורק טיימס" זוקפים לזכותו של קושנר חלק מהשקפתו הפרו-ישראלית של טראמפ.

   

  טראמפ מחריף את הטון כלפי איראן

  ימים ספורים לפני ביקור נתניהו בוושינגטון מחריפים בוושינגטון את הטון כלפי איראן על רקע שיגור הטיל הבליסטי שערכה איראן באחרונה והפגיעה של הלוחמים החות'ים הפרו-איראנים בספינה סעודית. הנשיא האמריקני התבקש להגיב על אמירתו של הנשיא רוחאני ש"מי שמדבר אל האיראנים בשפה של איומים יצטער על כך", והשיב: "כדאי שייזהר". טראמפ שוחח עם כתבים במטוס "אייר פורס 1" בדרכו עם ראש ממשלת יפן לפלורידה.

  בסוף השבוע נועד טראמפ עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  בסוף השבוע נועד טראמפ עם ראש ממשלת יפן שינזו אבה(צילום: רויטרס)

  שיגר מסר לנשיא איראן מהמטוס הנשיאותי (צילום: AP) (צילום: AP)
  שיגר מסר לנשיא איראן מהמטוס הנשיאותי(צילום: AP)

  הזוג טראמפ והזוג אבה מיפן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  הזוג טראמפ והזוג אבה מיפן(צילום: AFP)
   

  טראמפ אמר בימים האחרונים כי האופציה הצבאית על השולחן ביחס לאיראן. הוא הזהיר רשמית את איראן בעקבות שיגור הטיל הבליסטי. "איראן צריכה להיות אסירת תודה על ההסכם הנוראי שארה"ב עשתה איתה" כתב טראמפ – כשכוונתו להסכם הגרעין שגיבשו ממשל אובמה והמעצמות עם טהרן. ההסכם ההוא הביא להסרת רוב הסנקציות על איראן בתמורה לעצירת תוכנית הגרעין ולצמצום מסוים שלה, אך לא לחיסולה המוחלט. "איראן הייתה על הברכיים ועמדה לקרוס, אבל אז באה ארה"ב ונתנה לה חבל הצלה בדמות הסכם הגרעין: 150 מיליארד דולר", כתב טראמפ.  

   

  בהודעה מיוחדת שפרסם באחרונה היועץ לביטחון לאומי, הגנרל בדימוס מייקל פלין, הוא קבע כי איראן נמצאת מעתה "תחת אזהרה". הוא ציין כי פעולותיה האחרונת של איראן, כולל שיגור טילים בליסטיים ומתקפה על כלי שיט סעודיים - שבוצעו על ידי המיליציות החות'יות הנתמכות על-ידי איראן, מדגישות את מה שהיה צריך להיות ברור לקהילה הבינלאומית: איראן גורמת לאי-יציבות ברחבי המזרח התיכון.

   

  "ממשל אובמה נכשל במתן מענה מספק לפעולותיה העוינות של איראן, הכוללות העברת נשק ותמיכה בטרור", נאמר בהודעה, "ממשל טראמפ מגנה פעולות אלו החותרות תחת הביטחון והיציבות באזור ומסכנות חיים של אמריקנים. הנשיא טראמפ מתח ביקורת קשה על ההסכמים בין איראן לאובמה וכם את האו"ם, כיוון שהם "חלשים ולא אפקטיביים. במקום להודות לארצות הברית על ההסכמים הללו, איראן חשה מחוזקת".


  פורסם לראשונה 11/02/2017 22:43

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  בנימין נתניהו ודונלד טראמפ
  צילום: רויטרס
  מומלצים