שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   עסקים קטנים, יתרונות גדולים
   כך יכולים עסקים קטנים ליהנות מהכלים של הגדולים – ולהתחרות בהם בהצלחה

   בשיתוף בנק הפועלים

    

   לאבא שלי, שמואל שטיין זכרונו לברכה, הייתה חנות צעצועים בשם "פינוקיו" בתחנה המרכזית הישנה של תל אביב. את רוב ילדותי ביליתי בחנות ההיא, ילד קטן שמנסה לעזור לאבא בעסק. רק היום, עשרות שנים לאחר מכן, אני מבין עד כמה תרמו חוויות הילדות שלי בחנות של אבי לנקודת המבט שלי היום, כבנקאי, על עסקים קטנים.

    

   ההרשמה לתחרות העסקים הקטנים בעיצומה. לחצו והירשמו

    

   חוויתי מיד ראשונה את הקשיים האדירים שבעל עסק קטן צריך לצלוח: את ההתנהלות מול הספקים, מול הבנקים, מול הלקוחות ומול החובות. ראיתי את השוק ההפכפך, את האירועים הבלתי צפויים שמשאירים אותך חסר אונים ואת החשש התמידי משחקנים גדולים שנכנסים בעוצמה לשוק. הבנתי שעסק קטן הוא לא רק עבודה. הוא החיים.

    

   היום, כשאני כבר בגיל בו אבא שלי היה אז, ניתנה לי ההזדמנות לעבוד בארגון שיש לו יכולת להשפיע לטובה על גורלם של אלפי עסקים קטנים במדינת ישראל. הסטטיסטיקה, כולנו יודעים, עובדת לרעתם: 30% מהעסקים הקטנים בישראל ייסגרו בשנתם הראשונה, ויותר מ-50% ייסגרו בתוך שלוש שנים.

    

   רונן שטיין (צילום: סיון פרג') (צילום: סיון פרג')
   רונן שטיין

   אבל לעסק קטן יש גם יתרונות, ואחד מהם הוא דווקא היתרון לקוטן. נשמע מוזר? לאו דווקא. בעולם של היום, קוטנם של עסקים יכול להוות יתרון תחרותי של ממש: יותר ויותר צרכנים מעוניינים לקנות בעסקים הפועלים בקהילה שלהם; חשיבותו של המגע האישי חוזר ותופס מקום, וערכים כמו בריאות וטריות גוברים לעתים על שיקול המחיר.

    

   איפה הקושי, אם כן? מעבר להתמודדות היומיומית עם סוגיית המימון – שאין להמעיט בחשיבותה – לעסקים קטנים חסרים לעתים רבות הכלים הדרושים להתפתחות וצמיחה. כתוצאה מכך, הם מתקשים לתרגם את היתרון לקוטן ליתרון תחרותי ולערך מוסף משמעותי.

    

   כאן, במקום הזה, אנחנו רוצים ויכולים להוות כוח מסייע משמעותי לעסקים קטנים. כבר לפני שש שנים, בנק הפועלים היה המוסד הפיננסי הראשון שהציב את מגזר העסקים הקטנים במרכז פעילותו: ראינו בהם מנוע צמיחה חשוב מאין כמוהו, וזיהינו כי מדובר באוכלוסייה שאינה מטופלת בהתאם לחשיבותה העצומה לכלכלה הישראלית.

    

   ליווי וייעוץ מקצועי במגוון תחומים

   כבר שנים ארוכות אנו מובילים את השוק בפתרונות אשראי לעסקים, מבנייה של קרנות ייעודיות ועד מוצרים שמספקים אשראי מהיר. במקביל, פיתוח של פלטפורמות דיגיטליות ייחודיות, באתר ובאפליקציות, מאפשר לעסקים קטנים לנהל את עסקיהם באופן הנגיש והנוח ביותר, שיגזול מהם מינימום זמן.

    

   אלא שמימון, חשוב ככל שיהיה, איננו מספיק. כבנק המוביל בישראל, אנו רואים זאת כחלק מתפקידנו לספק לעסקים קטנים גם מעטפת של ליווי וייעוץ מקצועי במגוון תחומים משלימים, שיסייעו להם לפרוח. אנו שואפים להיות בית גידול לעסקים קטנים, להנגיש להם כלי עבודה שבדרך כלל נגישים לעסקים גדולים, ולעזור להם לתרגם חלום וכשרון ליתרון תחרותי.

    

   לצורך זה בדיוק הקמנו בשנה שעברה – יחד עם להב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, המכללה למינהל וקרן שכ"ל, את "המרכז לליווי עסקים", שמאגד תחת קורת גג אחת קורסים, סדנאות ומפגשי ליווי פרטניים עבור בעלי עסקים קטנים. במרכז החדש הם יכולים לקבל ליווי בכתיבת תוכנית עסקית, ייעוץ בתמחור מוצרים ובדיקות היתכנות עסקיות ואפילו ללמוד על שיווק במדיה ובעולם הדיגיטלי, בניית אתר אינטרנט לעסק, הגשה למימון וקרנות ועוד.

    

   אנחנו יודעים, עם זאת, שחייו של עסק קטן אינם תמיד סיפור הצלחה – ולעתים הוא נקלע לקשיים. מיזם "פועלים להבראה", אותו הרחבנו השנה גם לעסקים קטנים, מסייע לבעלי עסקים שנקלעו למצוקה כלכלית לטפס בחזרה למעלה. במקום להפעיל את יחידת הגבייה, אנחנו עובדים יחד עם בית העסק – יחד עם עמותות מתמחות – כדי להעלות אותו בחזרה לפסים של התנהלות כלכלית נכונה.

    

   לפני ארבע שנים הכרזנו על "יום העסקים הקטנים", שנועד לשים זרקור על מגזר חשוב זה ולעודד צרכנים לקנות בעסקים הקטנים האהובים עליהם. תחרות "עסקים קטנים" המושקת היום, פרויקט של "ידיעות אחרונות ו-ynet בשיתוף בנק הפועלים, הוא חלק מאותה מטרה: לחשוף בפני אלפי קוראים וגולשים את פעילותם העשירה של עסקים קטנים בישראל, המהווים לא פחות מ-99.5% מכלל העסקים במשק.

    

   אני וחבריי בבנק הפועלים סקרנים לראות מי אתם, העסקים הקטנים שישתתפו בתחרות השנה. אנחנו נרגשים להכיר אתכם, להיחשף ליוזמות החדשות שבאמתחתכם ולחגוג איתכם את הצלחותיכם. מעבר לכך, אנו מתחייבים שנמשיך להיות שם איתכם לאורך כל ימי השנה, ולספק לכם את התמיכה והליווי שאתם כל כך ראויים להם. בהצלחה.

    

   הכותב הוא ראש החטיבה הקמעונאית ומשנה למנכ"ל בנק הפועלים

    

   בשיתוף בנק הפועלים

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים