שתף קטע נבחר

להפוך את סוריה לשיעית. מפעל ההתנחלויות האיראני

בתירוץ של "מלחמה בטרור" עורכים כוחות איראניים וחיזבאללה טיהור בסוריה של אזורים סוניים ומיישבים אותם בשיעים מסוריה, אפגניסטן ופקיסטן. כל האמצעים להבריח את הסונים כשרים, כולל טבח המוני. ישראל צריכה לדאוג?

לא מנהל את העניינים בכל סוריה. אסד (צילום: AP) (צילום: AP)
לא מנהל את העניינים בכל סוריה. אסד(צילום: AP)

העולם הסוני יוצא בתקופה האחרונה נגד "ההתנחלויות", אולם זו הפעם הראשונה שבה זוכים מוסלמים לכינוי המפוקפק "מסתוטנין" (מתנחלים) ושטחים שבהם הם מתיישבים מכונים "מוסתוטנאת" (התנחלויות). הפעם לא מדובר בישראל, אלא ב"מתנחלים" מסוג אחר: שיעים בסוריה.

 

עוד סיפורים מעניינים מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

בזמן שבריחתם של מיליוני הפליטים ממלחמת האזרחים בסוריה נחשבת בעולם המוסלמי הסוני לאסון, יש בעולם השיעי הרואים בה הזדמנות בלתי חוזרת ליצירת מציאות חדשה. מדובר בתופעה של השנים האחרונות ההולכת ומתגברת - אזורים במערב סוריה שהתרוקנו מאוכלוסייה סונית מיושבים על ידי שיעים. האם יש כאן תהליך מתוכנן של טרנספר והתנחלות? מי עומד מאחוריו ?ומדוע גם ב"מפעל ההתנחלות" הזה מוזכרת ישראל?

 

אחמד כאמל, עיתונאי סורי שהופיע בתוכנית של רשת אל-ג'זירה, חשף את הנתונים הבאים: בסוריה חיו בראשית המהפכה (2011) 16 מיליון סונים ו-9 מיליון מעדות אחרות (עלווים, נוצרים, שיעים וכו'). כיום (ינואר 2017) חיים בסוריה כ-8 מיליון סונים בלבד והשאר 7 וחצי מיליון. בין שליש לחצי מיליון אזרחים שרובם סונים נהרגו במלחמות והפצצות, כ-7 מיליון אזרחים סונים הפכו לפליטים. מחנות הפליטים בטורקיה, לבנון וירדן מתרוקנים והפליטים הופכים למהגרים ומשתלבים במדינות שכנות או ממשיכים לאירופה. ספק אם ישובו אי פעם למולדתם. בעתיד הקרוב יהפכו הסונים לראשונה זה מאות שנים למיעוט בסוריה.

 

"המלחמה בטרור" - שם קוד לגירוש הסונים

בתירוץ של "מלחמה בטרור" עורכים כוחות איראניים וחיזבאללה טיהור שיטתי של אזורים המיושבים בסונים, ללא הבחנה בין לוחמי האופוזיציה לבין האזרחים הסונים. כל האמצעים על מנת להבריח אותם כשרים, כולל טבח המוני.

 

טיהור שיטתי של אזורים המיושבים בסונים. לוחם חיזבאללה בגבול סוריה-לבנון (צילום: AP) (צילום: AP)
טיהור שיטתי של אזורים המיושבים בסונים. לוחם חיזבאללה בגבול סוריה-לבנון(צילום: AP)
פליטים המנסים לשוב לבתיהם בגבול עם לבנון ובבירה דמשק מדווחים על שינוי דמוגרפי שאותו הם חשים היטב. לפי הדיווחים השונים, לא רק שיעים מסוריה מתיישבים בשטחים שהיו סונים בעבר, אלא גם שיעים מאפגניסטן ומפקיסטן. התקשורת בעולם הסוני מביעה חשש מתוכנית איראנית להפיכת המרחב שבין דמשק לבין חומס לאזור שיעי על מנת לחזק את אחיזת איראן במערב סוריה ולהעניק עורף מזרחי לארגון חיזבאללה הלבנוני.

 

תשכחו מ"זכות השיבה" ומרישומים בטאבו

לפי החשד, המשטר הסורי מסייע לפרויקט השינוי הדמוגרפי של איראן על ידי מניעה מכוונת של שיבת הפליטים שרובם סונים. מסמכים המוכיחים את בעלות הפליטים על הבתים שאותם נטשו מושמדים במהלך המלחמה. בדמשק מתחולל פשע נדל"ני - בעלי הון שיעים ועלווים רוכשים בתים של סונים שלא ברחו מבתיהם באיומים ובמחירים נמוכים מאוד ומיישבים אותם בשיעים. הדבר בולט בשכונת הקדושה זינב בדמשק שעליה מגן ארגון חיזבאללה, ובשכונת באבא עמר שבחומס. גם באזור ה"סאחל" - המישור העלווי באזור הערים לטקיה-ג'בלה-טרטוס מגורשים הסונים החוצה בתירוץ של "טיהור האזור מטרור".

 

הפכה לאזור מפלט לאוכלוסייה הסונית במערב סוריה. העיר אידליב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפכה לאזור מפלט לאוכלוסייה הסונית במערב סוריה. העיר אידליב(צילום: AFP)

הכירו: סוריה השיעית

בעבר היו השיעים מיעוט קטן בסוריה שמהווה כחמישה אחוזים מהאוכלוסייה ורובם חיו באזור הגבול עם לבנון. כיום הם נראים בכל מקום ובכל עיר במערב סוריה. לפי ההאשמות, אנשי מיליציות מביאים את משפחותיהם ומתיישבים באזורים שמהם ברחו תושביהם הסונים. באזור אל-קוסייר-קלמון, למשל, רוקן חיזבאללה את האוכלוסייה הסונית ויישב בו שיעים ואף הקים בסיס אימונים קבוע. אותם דיווחים על השתלטות שיעית מגיעים גם מאל-זבדאני שבדרום מערב דמשק.

 

בכל הדיווחים חוזר התהליך הבא: בשלב הראשון מתבצעים הפצצות מהאוויר, מצור והרעבת האוכלוסייה ופלישה קרקעית ל"טיהור האזור מהטרור". לאחר מכן מושמדת האוכלוסייה המקומית ומי ששורד מגורש מהאזור. בשלב הבא נכנסים כוחות התומכים במשטר ומכינים את השלב הסופי - יישוב שיעים במקום. באל-זבדאני סיפרו פליטים כי חיזבאללה ניצל את צריחי המסגדים על מנת לקרוא לאוכלוסייה להתפנות.

 

האם בשלב הבא מתוכננת השמדה של האוכלוסייה המרוכזת במחוז אידליב? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האם בשלב הבא מתוכננת השמדה של האוכלוסייה המרוכזת במחוז אידליב?(צילום: רויטרס)

"סוריה המועילה"

נשיא סוריה בשאר אסד כבר מזמן לא מנהל את ענייני ארצו, והראיונות שהוא מעניק באחרונה לעיתונות המקומית והזרה אינם זוכים לתשומת לב רבה. אולם התבטאות אומללה אחת של הנשיא הסורי לפני כשנה וחצי זכתה להדים רבים. אסד דיבר על כך ש"סוריה שייכת אך ורק למי שנלחם למענה". מההתבטאות השתמע כי סוריה כבר אינה שייכת לרוב האוכלוסייה שמתנגדת למשטרו.

 

אותה סוריה שבשליטת אסד היא "סוריה המועילה" (בערבית: סוריה אל-מופידה). התבטאות צינית זו זכתה להתייחסות בכל כלי התקשורת בעולם הסוני, ששאלו את השאלה: מועילה למי? לעלווים? לאיראן? או לרוסיה? נשאלת גם השאלה: האם הנשיא התייאש וויתר על "סוריה הבלתי מועילה" של הרוב הסוני המרושש והמקופח שהוזנח מאז עליית העלווים לשלטון?

 

דרמה דמוגרפית בניצוחה של איראן. חמינאי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דרמה דמוגרפית בניצוחה של איראן. חמינאי(צילום: רויטרס)

פרשנים סונים טוענים כי "סוריה המועילה" מהווה כ- 25 אחוזים מהמדינה וכי המשטר אינו מעוניין בשיבתם של הפליטים כדי שתישאר בה רק אוכלוסייה שתומכת במשטר. "סוריה המועילה" מחולקת לשני אזורי השפעה - רוסית בצפון וב"סאחל" ואיראנית בין חומס ודמשק. השאיפה האיראנים היא ששטח השפעתה יגיע בהמשך לרמת הגולן.

 

אידליב - מחנה ריכוז?

בין שני אזורי האינטרסים נמצא מחוז אידליב שעליו השתלטו המורדים לפני כשנתיים. אידליב הפכה לאזור מפלט לאוכלוסייה הסונית במערב סוריה. בחודשים האחרונים רוב הדיווחים הגיעו ממזרח חלב שאוכלוסייתה הסונית מוברחת דרומית לאזור אידליב. פרשן בעיתון "א-נהאר" הלבנוני מחמד נימר העלה את השאלה המטרידה: מדוע מבריחים המשטר ובעלי בריתו את הסונים לאזור אידליב? מה בכוונתם לעשות לאחר ריכוזם במחוז? נימר כתב כי קיים חשש כי אידליב הופך ל"חור שחור" של הסונים במערב סוריה ובשלב הבא מתוכננת השמדה של האוכלוסייה המרוכזת במחוז.

 

טיהור אזורים בתירוץ של מלחמה בטרור. נסראללה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טיהור אזורים בתירוץ של מלחמה בטרור. נסראללה(צילום: AFP)
 

"גורל הסונים בסוריה כגורל הפלסטינים"

מוסטפא פחס, פרשן בעיתון "א-שרק אל-אווסט", השווה את האסון של הפליטים בתוך ומחוץ לסוריה לנכבה של הפלסטינים ב-1948. לדברי פחס, המשטר הסורי ורוסיה מבצעים היום את מה שעשתה ישראל לפלסטינים. הם מעמידים בפני האוכלוסייה המקומית את הברירה: לקבל על עצמם את המציאות החדשה או לעזוב. הפרשן מחמד נימר טוען כי מטרת הפסקות האש הרבות שיוזמת רוסיה היא שהאופוזיציה תכיר בהדרגה, בין הסכם למשנהו, במציאות החדשה שבה הסונים מאבדים שטחים שבהם חיו מאות שנים.

 

כל אזור שמיושב בשיעים מחזק מאוד את ההשפעה האיראנית והופך תשתית לבסיסים נוספים של חיזבאללה. מחנה פליטים סורי שנצפה מהגבול הישראלי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כל אזור שמיושב בשיעים מחזק מאוד את ההשפעה האיראנית והופך תשתית לבסיסים נוספים של חיזבאללה. מחנה פליטים סורי שנצפה מהגבול הישראלי(צילום: EPA)

מדיניות מכוונת או תוצאה של המלחמה?

סוריה אינה המדינה היחידה שבה מתרחשת דרמה דמוגרפית בניצוחה של איראן. בעיראק חלה השתלטות מסיבית של השיעים על שטחה המזרחי של המדינה והאוכלוסייה הסונית פחתה משמעותית בעיקר בבצרה ובבירה בגדד. מאז שממשלת עיראק הכריזה מלחמה על "המדינה האיסלאמית" (דאעש) ב-2014, מרשות לעצמן המיליציות השיעיות המתלוות לצבא לפגוע באזרחים סונים ברחבי המדינה. בבירה בגדד הפכו החיים של הסונים לגיהינום והמיליציות השיעיות פוגעות בסונים בשכונותיהם ומשפילות אותם במחסומים.

 

בשנה האחרונה התרבו הדיווחים כי באזורים שכבש צבא עיראק מידי ארגון "המדינה האיסלאמית" לא מתירים לפליטים הסונים לשוב לבתיהם. מצב דומה נרשם גם במחוזות אנבאר, צלאח א-דין ונינווה. לא מן הנמנע, כי בעיראק משמשת המלחמה בדאעש לביצוע טרנספר בדיוק כפי שמבצע המשטר הסורי.

 

בתימן, השיעים השתלטו לפני כשנתיים על הבירה צנעא והתקדמו דרומה על מנת להשתלט על כל המדינה. השלב הבא המתוכנן היה ככל הנראה לרוקן את צפון תימן מאוכלוסייה סונית בסיוע איראן. אולם התוכנית נחסמה על ידי המבצע של חיל האוויר הסעודי. אולם אין מי שיעצור את השיעים בסוריה המגובים על ידי רוסיה והשיעים בעיראק המקבלים סיוע מחיל האוויר של ארה"ב.

 

השיעיזציה של סוריה צריכה להדאיג את ישראל. בניגוד למהלכים צבאיים של המשטר הסורי או המורדים, שמשתנים כל הזמן במהלך מלחמת האזרחים, עקירת אוכלוסייה ויישוב שיעים במקום סונים משנים את מהותה של סוריה לטווח הארוך. כל אזור שמיושב בשיעים מחזק מאד את ההשפעה האיראנית והופך תשתית לבסיסים נוספים של חיזבאללה. כל בסיס של חיזבאללה הוא חזית נוספת נגד ישראל בעתיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נותנים יד לאסד. משמרות המהפכה האיראניים (ארכיון)
צילום: EPA
צילום: ירון פרידמן
הנכבה של הסונים. ד"ר ירון פרידמן
צילום: ירון פרידמן
מומלצים