שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מסדר זיהוי: השמות האמיתיים של הכוכבים

  שחקן הקולנוע שנולד עם כינוי של כוכב פורנו, הרוקר שפחד שיבלבלו בינו לבין קוף, הזמר הישראלי שעדכן את תעודת הזהות במחווה לחבר שנפל במלחמת יום הכיפורים וזו שאימצה מילה מסריחה במיוחד, שדבקה בה מימי הנעורים. מדיוויד בואי ועד ניקולאס קייג': קבלו את רשימת הכוכבים הכי גדולים שהחליפו את שמם

  הגיטריסט סלאש נקרא בכלל סול הדסון והמוזיקאי האלקטרוני מובי, שקיבל כינויו ממובי דיק, נולד בשם ריצ'רד מלוויל הול. שמות במה הם לא דבר חריג בעולם הבידור, ובמקרים להלן - אף אחד לא באמת חשב שמדובר בשמות אותנטיים. אלא אם "שיסוף" או "לוכסן" נראה לכם כמו שם הגיוני.

   

  לעומתם, יש את אלו שבחרו לעצמם שמות במה שנשמעים אותנטיים, ואפילו יש סיפור מעניין מאחוריהם. בחלק מהמקרים, מדובר בשמות שהוחלפו - פשוט כי כבר מישהו אחר שהתהדר בשם הזה. קצת כמו הזמר אדם וחיים כהן, אבל לא בדיוק.  

  בטרם הפך לאחד מענקי המוזיקה הגדולים בכל הזמנים, היה דיוויד בואי לא יותר מנער בריטי צעיר בשם דיוויד רוברט ג'ונס. כשהחל לתכנן את הקריירה המוזיקלית שלו, הוא הבין שיצטרך לשנות את שמו - מחשש לבלבול עם דייבי ג'ונס, סולן להקת המאנקיז.

   

  דיוויד בואי. גם דייבי ג'ונס היה עובד (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  דיוויד בואי. גם דייבי ג'ונס היה עובד(צילום: gettyimages)

  הזמר המתחיל החליף את הג'ונס לבואי, בהשראת אהבתו לתרבות האמריקנית וספציפית לסרט "The Alamo" מ-1960. שמו של גיבור הסרט היה ג'ים בואי, והוא היה טקסני מורד אותו גילם השחקן ריצ'ארד ווידמארק. ועל כן, הבחירה בשם "בואי" הייתה הומאז' לסרט ההוא, ולמעשה הצעד ראשון של הזמר בדרך ארוכה ורצופת שינויי שמות וזהויות.

   

  "בתשובה לשאלתך, שמי האמיתי הוא דיוויד ג'ונס ואני לא חייב להגיד לך מדוע שיניתי אותו", כתב המוזיקאי ב-1967 למעריץ האמריקני הראשון שלו, והוסיף כי "המנהל שלי אמר לי 'אף אחד לא הולך לבלבל אותך עם קוף'".

   

  אגב, בטרם הפך לדיוויד בואי, במשך מספר שבועות חשב דיוויד ג'ונס הצעיר להחליף דווקא את שמו הפרטי ב"טום" ולהשאיר את שם משפחתו. אתם יכולים להבין לבד איך קראו לו בתקופה הקצרה הזו, ועם איזה כוכב פופ חלק אז את שמו.

   

  הסיפור הבא מעט יותר מורכב. כשמייקל פוקס הצעיר ניסה בתחילת הקריירה שלו להירשם לגילדת השחקנים האמריקנית, הוא גילה שמישהו כבר הקדים אותו ברישום בלא פחות מ-30 שנים. מתברר שתחת השם "מייקל פוקס" היה רשום שחקן ותיק ששיחק במאות סרטים וסדרות טלוויזיה. היות וגילדת השחקנים לא מאשרת רישום של שני שחקנים בעלי אותו שם, נאלץ פוקס הצעיר לחשוב על פתרון מקורי למניעת הבלבול (מהסוג שקורה בישראל בכל פעם שהשם "אבישי כהן" עולה, נניח). ה-"J", בטח הבנתם, הוא אותו פתרון.

   

  מייקל ג'יי פוקס. מישהו כבר תפס לו את השם (צילום: NBC) (צילום: NBC)
  מייקל ג'יי פוקס. מישהו כבר תפס לו את השם(צילום: NBC)

  האופציה המתבקשת הייתה פשוט להוסיף את שמו השני, "אנדרו". אלא שפוקס, כפי שכתב באוטוביוגרפיה שלו "Lucky Man: A Memoir" מ-2002, לא אהב את השילוב "מייקל אנדרו פוקס". על "אנדי" לא היה על מה לדבר, וזה שהותיר אותו עם השם מייקל A פוקס. אבל גם ה-A נפסלה, מאחר שבאותה תקופה תיארה המילה FOX אדם מושך, ועל כן - מייקל A פוקס (להלן "מייקל המושך") היה שם ראוי יותר לכוכב סרטי פורנו מאשר לשחקן רציני. בנוסף, פוקס הוא כידוע יליד קנדה, מדינה שתושביה ידועים בשימושם הרב במילה "איי?". וכך הפך ה-A ל-J, כהומאז' של פוקס לשחקן האהוב עליו, מייקל ג'יי פולארד (מתהילת "בוני וקלייד").

   

  במילים אחרות, ממש כמו בסרט הראשון בסדרת סרטי "בחזרה לעתיד" - לו מייקל פוקס המקורי, שפעל החל משנות ה-50, לא היה קיים - מייקל ג'יי פוקס לא היה קיים גם הוא בעתיד, 30 שנים מאוחר יותר.

  עם כל הכבוד למותג סרטי המכוניות "מהיר ועצבני", לא באמת חשבתם שאם תקרא לבנה "וין דיזל", נכון? זה נשמע אותנטי בערך כמו לקס לוגר או דה רוק. תאמרו "כן, הדיזל נשמע מעט מופרך, אבל הוין הוא וודאי קיצור של וינסנט", וגם זה לא יהיה נכון.

   

  לכל באונסר יש כינוי מטומטם שנתנו לו חברים (צילום: Splashnews) (צילום: Splashnews)
  לכל באונסר יש כינוי מטומטם שנתנו לו חברים(צילום: Splashnews)

  כוכב סרטי הפעולה המנופח נולד למעשה כמארק סינקלייר, שם משמעותית פחות מאיים, והוא החליט לשנות אותו בימיו כבאונסר (שומר סף בכניסה). כי ככה זה עם באונסרים במועדוני לילה בניו יורק, מתברר שלרבים מהם שמות בדויים. זה הסיפור מאחורי הוין, בעוד הדיזל הוא, לפחות לדבריו, כינוי שהדביקו לו חבריו בגלל שהוא תמיד היה כל כך מלא אנרגיה.

  ולזווית הישראלית, לטובת הפרובינציאליים שבינינו. "השם 'שימי תבורי' מגיע בחלקו מחבר טוב שלי, שנהרג במלחמת יום כיפור", סיפר הזמר לאחרונה בראיון ל-ynet. "עוד כשהייתי ילד, הוא לקח אותי לאיזו הופעה ואמר 'בוא נחפש שם שיצלצל הרבה יותר משמשון טווילי'. אמרתי לו 'בסדר' ולקחנו את 'שמשון' והפכנו אותו לשימי. ואז רצינו שם ישראלי וחשבנו על הר תבור, כך שיצא לנו 'תבורי'. זה גם מצלצל דומה ל'טווילי'. קראו לו עמוס רומנו וכשהוא נהרג במלחמת יום הכיפורים, החלטתי סופית שזה יהיה השם שיילך איתי לאורך כל הדרך וגם שיניתי בתעודת הזהות".

   

  שימי תבורי. רצה שם ישראלי (צילום: אורי דוידוביץ', מתן טורקיה ואופיר גונן) (צילום: אורי דוידוביץ', מתן טורקיה ואופיר גונן)
  שימי תבורי. רצה שם ישראלי(צילום: אורי דוידוביץ', מתן טורקיה ואופיר גונן)
   

  ואם תהיתם לגבי מקור שם משפחתו הראשון, תבורי מסביר. "טווילי זה שם של עיר בתימן. כמו ששם המשפחה 'צנעני' מבוסס על שם העיר צנעא - כך גם טווילי קרוי על שם טווילה".

  עוד סיפור לרשימת ה"הייתי חייב לשנות את השם כי יש כבר אחד כזה". קייטי פרי היא היום אחת מזמרות הפופ המובילות בעולם, אבל שם הלידה שלה הוא למעשה קייטי האדסון. כן, ממש כמו השחקנית ובתם של גולדי הון וקורט ראסל. היא, כמובן, שינתה את שמה כדי למנוע בלבול, לא לפני שפעלה תקופה קצרה כקיית'רין פרי. הפרי, אגב, הוא שם הנעורים של אמה.

   

  קייטי פרי. כי האדסון כבר היה (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  קייטי פרי. כי האדסון כבר היה(צילום: Gettyimages)

  קייטי פרי לפחות יכולה להתנחם בעובדה שזו שכבר התפרסמה בשם שהיא עצמה נולדה איתו, לפחות עשתה זאת בז'אנר אחר של פרפורמנס. לא כך היה המקרה של מייקל קיטון, שנולד כמייקל ג'ון דאגלס. או פשוט - מייקל דאגלס. כמו מייקל ג'יי (או A, עכשיו שיש לכם את הידע הנוסף) פוקס, גם דאגלס שינה את שמו כדי להירשם לגילדת השחקנים, שם, כידוע, השם "מייקל דאגלס" כבר היה תפוס, וכמוהו גם השם מייק דאגלס. "אחד מהם מצליח מאוד בתחומו, ממה שאני מבין, השני עושה סרטי פורנו זולים כמו 'אינסטינקט בסיסי'", התבדח פעם קיטון בראיון.

   

  יש מי שטוען שהשם "קיטון" נבחר בהשראת שמה של דיאן קיטון, אבל למעשה ההשראה באה דווקא מהשחקן הקומי של ימי הסרט האילם, באסטר קיטון. בלי קשר לכך - גם דיאן קיטון הוא שם הבמה שבחרה לעצמה מי שנולדה כדיאן הול. "אני אוהב את השם שלי וגאה בו", הודה קיטון בעבר בהקשר לשמו המקורי, "זה היה שמו של אבי".

   

  מייקל דאגלס היה כבר תפוס. מייקל קיטון. (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מייקל דאגלס היה כבר תפוס. מייקל קיטון. (צילום: רויטרס)

  וזה לא הדבר היחיד שסיפר קיטון בראיון, בהתייחס לתקופה בה חיפש לעצמו שם במה אחר: "אני נשבע באלוהים שהסיפור הזה נכון. שמי האמצעי הוא ג'ון, ובמקום ממנו אני מגיע, אנשים מעניקים אחד לשני כינויים כל הזמן. אז היו מכנים אותי ג'ון או ג'וני, ובמשך תקופה ארוכה אחי היה קורא לי 'ג'קסון'. ברגע מסוים חשבתי לעצמי - או, יש בזה הגיון. פשוט אקרא לעצמי מייקל ג'קסון".

  סולן להקת גאנז אנד רוזס נולד ב-1962 כוויליאם ברוס רוז ג'וניור. הוא היה תוצאת הריון לא מתוכנן של שרון אליזבת, תיכוניסטית בת 16, ובן זוגה ברוס רוז בן ה-20, כך שנתוני פתיחה מרשימים לא היו לו. האב, עבריין מוכר באזור לאפייט שבאינדיאנה, עזב את הבית כשוויליאם היה בן שנתיים, ואת מקומו תפס בעלה החדש של אמו, סטפן אל. ביילי. כתוצאה מכך הפך וויליאם רוז לוויליאם ברוס ביילי, ולמעשה במשך שנים רבות הוא חשב שאביו החורג הוא אביו הביולוגי.

   

  כשהיה בן 17 דפדף וויליאם הצעיר והמיוסר במסמכי ביטוח של הוריו, ושם גילה שמי שחשב שהוא אביו הוא לא יותר מאשר אדם שתפס את מקום אביו הביולוגי. כשהבין זאת שינה חזרה את שם משפחתו לרוז - ואפשר להגיד שהיו לו סיבות טובות לכך. אביו המאמץ, כך טען פעם בראיון מי שהיה לאחד מזמרי הרוק הגדולים בהיסטוריה, ניהל את הבית ביד קשה. הוא מנע ממנו האזנה למוזיקה וצפייה בטלוויזיה (כי טען שהן נושאות את דבר השטן), התעלל בו ובאחיו פיזית וניצל מינית את אחותו. גם עם אביו האובד היה לו חשבון לא פתור, ולכן וויליאם העדיף שלא להיקרא בשמו המדויק, ולהציג עצמו כ-W רוז.

   

  תסביך אב. אקסל רוז (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  תסביך אב. אקסל רוז(צילום: gettyimages)

  כשעבר רוז ללוס אנג'לס הקים הרכב בשם AXL, ונענה להצעת חבר להפוך את שם ההרכב לשמו הפרטי. וכך נולד W אקסל רוז, או פשוט - אקסל רוז, כפי שאנחנו מכירים אותו עד היום. רוז שינה רשמית את שמו בתעודת הזהות ב-1986, לא הרבה בטרם חתם על חוזה עם חברת התקליטים "גפן רקורדס" והוציא את אלבומה הראשון של גאנז אנ' רוזס, "Appetite for Destruction". באשר לאביו האמיתי של המוזיקאי - הוא נרצח על ידי מכר עבריין ב-1984. אקסל גילה על כך שנים מאוחר יותר.

  ואם הסיפור האחרון היה כבד מדי, תשמחו לדעת שזה שמאחורי הפיכתה של קארין ג'ונסון לוופי גולדברג הרבה יותר קליל ואוורירי. כמה קליל ואוורירי? כמו נפיחה, למשל. מהסוג שהפך מזוהה עמה בשלבים מוקדמים בחייה, ושהקנה לה את הכינוי "וופי", כלומר whoopee cushion, שהיא, ובכן, כרית נפיחות. הנה. כתבנו את זה. "אם יש לך קצת גזים, אתה צריך לשחרר אותם", אמרה פעם בראיון, והוסיפה, "לכן, אנשים היו אומרים לי שאני כמו כרית פלוצים". מקסים.

   

  מכל השמות שהיא יכלה לבחור. וופי גולדברג (צילום: AP) (צילום: AP)
  מכל השמות שהיא יכלה לבחור. וופי גולדברג(צילום: AP)

  באשר ל"גולדברג" שכולו זועק יהדות, אמרה השחקנית כי מדובר ב"חלק מהמשפחה שלי, חלק מהמסורת שלי. ממש כמו היותי שחורה". למרות זאת, האגדה (היהודית) מספרת כי וופי הוסיפה את ה"גולדברג" בעצת אמה, שאמרה לה ששם משפחתה המקורי "לא יהודי מספיק" בשביל הצלחה בהוליווד. אגדה אחרת מספרת שהשחקנית הוסיפה את ה"גולדברג" כדי להישמע יותר רצינית, מה שמעלה את השאלה למה לעזאזל היא נתנה לפעילות המעיים המוגברת שלה לקבוע את שמה.

  מי יודע מה היה גורלו המקצועי של ניקולס קייג' מזמן לו, לו היה מתפרסם תחת שם הלידה שלו - ניקולס קופולה? כן, ממש כמו דודו, פרנסיס פורד קופולה. זו, למעשה, הייתה הסיבה בגללה שינה השחקן את שמו, לאחר ששחקנים אחרים סביבו טענו כי הסיבה היחידה שיש לו קריירה בהוליווד היא קרבתו לבמאי המפורסם. אתם יודעים, כי זה נורא הפריע לבת, סופיה קופולה.

   

  בעודו נחוש למצוא שם מקצועי חדש, החליט ניקולס לקחת השראה מדמות קומיקס של חברת "מארוול" בשם לוק קייג'. מאז זימנה לו הקריירה כמה תפקידים בסרטים של חברת הקומיקס המפורסמת (למשל בסרט "קיק אס", שרבים מצאו אותו מוצלח, משום מה). את דמותו של הסופר גיבור שעיצב את שמו - טרם זכה לגלם.

   

  נפוטיזם? לא אצלי! ניקולס קייג' (אימג'בנק - gettyimages) (אימג'בנק - gettyimages)
  נפוטיזם? לא אצלי! ניקולס קייג'(אימג'בנק - gettyimages)

  אגב שמות וקומיקס, קייג' הוא חובב קומיקס גדול. מספיק גדול כדי לקרוא לבנו קל-אל, כשמו האמיתי של סופרמן (זה שהעניקו לו הוריו החוצנים, לא "קלארק קנט" הארצי יותר). בנוסף, הוא גם קעקע על גופו את פניו של ג'וני בלייז, הלוא הוא הגוסט ריידר. בשלב מסוים קייג' אף לוהק לתפקיד בלייז בסרט שהופק בהשראת הקומיקס. כמובן שהוא נדרש לטשטש את הקעקוע במהלך הצילומים. גם אתם לא מסתובבים עם קעקוע של הפרצוף שלכם.

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: gettyimages
  נעים להכיר: שמשון טווילי ודייבי ג'ונס
  צילום: gettyimages
  לאתר ההטבות
  מומלצים