שתף קטע נבחר

אישום: 30 חברי כנופיה סחטו מיליונים מעסקים

לפי כתב האישום שהוגש נגד חברי הכנופיה, הם היו מאיימים, גונבים וגורמים נזק לציוד כדי "לשכנע" בעלי עסקים לקבל שירותי אבטחה. בין הנאשמים: אחיו של החשוד ברצח אשתו, שני ילדיו וילד נוסף במושבה מגדל

 

גולן הייב. חברות בארגון פשיעה ()
גולן הייב. חברות בארגון פשיעה

כתב אישום נדיר בהיקפו הוגש הבוקר (יום ו') נגד 30 מחברי כנופיית טובא, שעסקה בעשור האחרון בגביית דמי חסות במיליוני שקלים מחברות בנייה ועבודות עפר ברחבי הצפון, תמורת "הגנה" על הציוד. הכנופיה נעצרה בתום חקירה ממושכת של היחידה המרכזית במחוז צפון במשטרה.

 

כתב האישום משתרע על פני 60 עמודים, מכיל 50 אישומים שונים, ומתייחס לשנים 2012-2017. אנשי הכנופיה היו מאיימים, גונבים, גורמים נזק לציוד ועוד - במטרה "לשכנע" את המאוימים כי הם זקוקים לאבטחה מצדם. כאשר קיבלו את דמי החסות, היו הנאשמים מדביקים על הציוד מדבקה שעליה נכתבה המלה "רעם", כדי להבהיר לכל המעורבים כי הנסחטים נמצאים תחת חסותם.

הפשיטה בטובא זנגרייה בחודש שעבר (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
הפשיטה בטובא זנגרייה בחודש שעבר(צילום: דוברות המשטרה)

פרג' הייב. ירד למחתרת ()
פרג' הייב. ירד למחתרת

בכתב האישום צוין כי "באמצעות המדבקות, התריעו ראשי הארגון על שליטתם במקום, הפיצו את המוניטין שלהם, והרתיעו גורמים עברייניים אחרים מלהתקרב לאתרים ולכלים הזוכים לחסותם. לכלים אשר הוצבו באזור הגאוגרפי הרלוונטי ללא המדבקות, נגרמו נזקים שעלותם עשרות ומאות אלפי שקלים, אלה נפסקו עם קבלת החסות מצד הארגון".

 

את האישום הגישו עורכי הדין שילה ענבר, ראש המחלקה הפלילית בפרקליטות מחוז צפון, אליזבט קדמון, עודד קם וג'וזף מאיו. בנאשמים בעלי חברות אבטחה ששימשו חברות קש לכנופיה, בהם גם דוד סלע מקצרין. אחיו, נדב, הוא החשוד ברצח אשתו, שני ילדיו וילד נוסף במושבה מגדל.

 

חלקו הראשון של האישום עוסק בהיות הנאשמים חברים בארגון פשיעה, שבראשו עמדו גולן הייב (35) ודודו פרג' הייב. פרג' עדיין לא נעצר שכן ירד למחתרת כשהחלה החקירה הגלויה ובוצעו המעצרים ב-16 בינואר השנה.

 

עוד נטען כי "הנאשמים היו פעילים, יחד עם אחרים, בארגון פשיעה שמטרתו סחיטת דמי חסות מבעלי עסקים וקבלנים, במסווה של שרותי שמירה לגיטימיים, והלבנת הרכוש שנצבר באמצעות עבירות מקור אלה, תוך ביצוע עבירות פליליות נוספות, עבירות מס והלבנת הון. יתר הנאשמים בכתב האישום תרמו חלקם לביצוע מטרות ארגון הפשיעה, וסיפקו לו שירותים, באמצעות ביצוע עבירות".

 

גולן עצמו מופיע ברוב האישומים ומתואר כיצד היה מתכנן ומאיים, וכיצד היו אנשיו פועלים לגרום נזקים לחברות שלא שילמו לו את דמי החסות. הסכומים המתוארים באישום, הגיעו במהלך השנים לעשרות מיליוני שקלים.

 

גולן עצמו מואשם ב-17 סעיפים ובכללם פעילות בארגון פשיעה (ראש ארגון פשיעה), קשירת קשר לביצוע פשע, סחיטה באיומים, וכן עבירות של הלבנת הון ועבירות מס.

 

את החקירה ניהלה היחידה המרכזית במחוז צפון במשטרה. החוקרים צותתו לטלפונים, עקבו אחרי הנאשמים וכן שכנעו בעלי עסקים להתלונן ולהעיד נגד הנאשמים. בחודש שעבר פשטו אנשי היחידה בסיוע יחידות נוספות של המשטרה ומג"ב על בתי החשודים ועל בתי עסק במבצע מעצרים רחב היקף. מלבד מעצר החשודים נתפסו כספים רבים וכלי רכב יוקרתיים שנרכשו - על פי החשד - בכספים שהוצאו מהנסחטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים