שתף קטע נבחר

התעללות מינית והרעלה: הוריו של בן 4 נעצרו

ילד אושפז במצב קשה לפני כמה שבועות בבית החולים תל השומר. צוות הרופאים חשד כי ההורים התעללו בו והתקינו מצלמות ובתמונות נראה שהאב תקף מינית את בנו והאם ניסתה להרעילו. בית החולים פנה למשטרה שעצרה את ההורים. מצבו של הילד מוגדר כעת קל. החשד: האם סובלת מהפרעה שגורמת לפגוע באחרים

חשד להתעללות קשה בילד בן 4 בלבד: זוג הורים חרדים בשנות ה-30 לחייהם נעצר היום (שבת) בחשד שפגעו בבנם בן ה-4 שאושפז בבית החולים שיבא בתל השומר. הרופאה של הילד והצוות בבית החולים פנו למשטרה וציינו בפניהם כי הם חושדים שההורים, תושבי קריית ספר ליד מודיעין עילית, אחראים לפגיעות בו. הילד היה מאושפז במצב קשה במשך כמה שבועות וכעת מצבו השתפר והוא מוגדר קל.

 

בשל החשד של הרופאים הותקנו מצלמות בחדרו בבית החולים ובסרטונים הבחינו כי הילד הותקף מינית על-ידי האב. בסרטונים שהתגלו נמצא שהאמא מזריקה לבנה חומרים ונותנת לו כדורים. בבית החולים מיד פנו למשטרה, שעצרה את ההורים. הם חשודים בהתעללות מינית ופיזית, גרימת חבלה חמורה לחסר ישע וקשירת קשר לביצוע פשע. ההורים יובאו הערב להארכת מעצרם בבית משפט השלום בתל אביב.

 

אחד מהחשדות שנבדקים הוא שהאם סובלת מתסמונת מינכהאוזן. מדובר בהפרעת נפש המובילה לפגיעה באנשים אחרים – לרוב חסרי ישע – התלויים באדם הבוגר. תופעה זו, שהיא בעצם התעללות, עלולה להסתיים לא אחת בפגיעה חמורה בחסרי האונים ואף לגרום למותם.

 

מבית החולים תל השומר נמסר: "מתוך דאגה לשלום הילד נעשתה פנייה של בית החולים למשטרת ישראל. שיתוף הפעולה עם המשטרה הביא למעצרם של בני הזוג. המקרה דווח למשרד הבריאות והילד הועבר לטיפול גורמי הרווחה".

 

אנשים הסובלים מהתסמונת פוגעים בבני זוגם, בחבריהם ובמקרים רבים גם בילדיהם בצורות שונות – החל ממתן תרופות שיגרמו לשלשולים וכאבי בטן וכלה בניסיונות הרעלה על מנת לטפל בהם כדי להוכיח לאחר מכן את אהבתם ואת יכולות הטיפול המסור שלהם. בחלק מהמקרים פוגעים הורים בילדיהם, כדי לגרום לאשפוזם בבית החולים, מתוך צורך כפייתי לזכות בתשומת לבו של הצוות הרפואי או כדי לקבל את תשומת לב ילדיהם באמצעות יצירת תלות וניכוס עצמי של דימוי המושיע.

 

בשנת 2009 נחשף מקרה מזעזע של אם לשלושה משכונת מאה שערים בירושלים שנעצרה בחשד שהתעללה בבנה במשך תקופה ממושכת. בנה אושפז כמה פעמים בבתי החולים הדסה ושערי צדק במצב קשה כשהוא סובל מסימפטומים הכוללים בטן נפוחה ותסמינים נוספים של תת תזונה. הרופאים בהדסה עין כרם חשדו גם במקרה הזה שמשהו חריג והעלו את האפשרות שהאם לוקה בתסמונת מינכהאוזן, ועירבו את המשטרה ואת רשויות הרווחה.

 

המקרה המפורסם ביותר של תסמונת מינכהאוזן התפרסם ב-1984 כשמשה לוי אשפז את בת זוגו דאז סוזאן אמויאל בבית חולים דונולו ביפו בגלל מורסות קשה על גופה. לאחר שהתברר בבית החולים שקיים דמיון בין המקרה של לוי למקרה שאירע ארבע שנים קודם לכן למי שהייתה נשואה ללוי ומתה בנסיבות דומות נפתחה חקירה משטרתית בנושא. לוי הודה בהזרקת נפט לאשתו משום שרצה "להוכיח לה" את אהבתו כדי שלא תתגרש ממנו.

 

לאחר ארבע שנים הזריק נפט וחומר ניקוי לגופה של חברתו סוזן משום שביקש להינשא לה. לוי, שכונה גם "המזריק מיפו", הורשע ונידון למאסר של 46 שנים. בבית הכלא פגע באותה דרך בדרור לוי, אסיר שעמו התיידד וגרם גם לו לחבלות קשות ועל כך נידון ל-10 שנות מאסר נוספות.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאור פז
בית החולים תל השומר
צילום: ליאור פז
מומלצים