שתף קטע נבחר

10 נרצחים ערבים בחודש וחצי: "הממשלה מפקירה אותנו"

רבים בערים הערביות חרדים לגורלם: "אין סוף שבוע בלי רצח או ניסיון רצח", העידו. עד כה רק חשוד אחד נעצר מתחילת השנה. "משקיעים משאבים רק אם מדובר באזרח לא ערבי". המשטרה: החקירות יסודיות, אין איפה ואיפה

 

הנרצחים בחודשיים האחרונים ()
הנרצחים בחודשיים האחרונים

איש עסקים בשנות ה-50 לחייו מכפר קאסם נורה אמש (שבת) ופונה לבית החולים בילינסון בפתח תקווה. תחילה מצבו הוגדר בינוני עד קשה אך מותו נקבע בבית החולים. הפצוע הוא אחיו של מוסטפא עאמר (52) שנרצח ביריות לפני כשבועיים יחד עם בנו עלאא (30) במגרש כלי רכב.

 

לא חלפו אפילו חודשיים מתחילת 2017, ובמגזר הערבי מונים את קורבנות הרצח תוך חשש כבד, שהניסיונות לעצור את האלימות והפשיעה יעלו בתוהו, כפי שקרה עד היום. מתחילת ינואר 2017 נרצחו עשרה גברים מהצפון, מהמשולש וממרכז הארץ. שמונה מהם נורו למוות, אחד נרצח בדקירות ואחר במכות.

בחודש ינואר נרצחו הלאל גנאיים (32) תושב סכנין ליד ביתו, סאמי ג'עאביס (52) תושב לוד, עבד עיאש (34) ומוחמד אסרף (36) תושבי יפו, שנורו כשהיו יחד בתל-אביב. בחודש פברואר נרצחו כאמור מוסטפא עאמר ובנו עלאא מכפר קאסם. מחמוד נאדר ג'בארין (19) נדקר במהלך קטטה, ומועתז מסרי (34) תושב יפו נורה למוות אתמול (שבת). בנוסף, לפני כחודש נקבע מותו של אחמד סאלח ג'רבאן (23) מג'סר א-זרקא, לאחר שהוכה באכזריות על ידי שני תושבי המקום.

 

בחברה הערבית ציפו שבשנה החדשה יירדו שיעורי האלימות והפשיעה, אבל נדהמו מהמהירות שבה נרשמה אכזבתם בנושא. המשטרה עדיין חוקרת את מקרי הרצח, ועד כה נעצר חשוד אחד בלבד שמעורב ברצח הצעיר מאום אל-פחם. בשאר התיקים עדיין לא דווח על מעצרים.

 

סאמי גנאיים מסכנין אמר כי הוא הכיר היטב את הנרצח הלאל גנאיים. "מדובר באדם מכובד ונקי שלא קשור לעולם הפשע. לא הרגשתי אי פעם שהוא היה מאוים. לצערי, הם רצחו אותו ללא שום סיבה, בדם קר". הוא הוסיף כי "האלימות והפשיעה בחברה הערבית מתפשטת ופוגעת גם בחפים מפשע. האווירה מאוד חמורה, הרבה אנשים שכחו מהי סובלנות ובכל בעיה קטנה משתמשים בירי, בלי לנסות לפתור סכסוכים בצורה טובה".

 

עיסא פאיד אבו אלרתאג', תושב יפיע, חש כי "הממשלה מפקירה את האזרחים הערבים והמשטרה מתעסקת במבצעים של מתן קנסות, אבל אחרי זה הם נעלמים כמו רעם ביום בהיר. לא משקיעים משאבים במלחמה בטרור ובאלימות. רק אם מדובר באזרח לא ערבי, סוגרים שכונות ונכנסים מבית לבית - כמו שהתרחש בשכונת חליסה בחיפה - עד שתופסים את החשוד.

 

"כל הצעדים נכשלו"

"אין סוף שבוע בלי רצח או נסיון רצח בחברה הערבית. מתי הממשלה תקבל אחריות ותגן על האזרחים הערבים? בעונת החתונות הרבה אנשים יורים יריות שמחה שמאיימות על חיינו. גם זה חלק מהפגנת הכוח נגד האזרחים".

 

עלי מחאמיד מאום אל-פחם סיפר כי "רק לפני שבועיים נרצח בעיר צעיר בן 19 בגלל ויכוח על שטויות. אני עדיין לא מאמין שמתחילת השנה נרצחו תשעה בני אדם. הנתון הזה אומר שכולנו חיים בסכנה. הדבר הכי מאכזב הוא, הרבה גורמים מותחים ביקורת על הממשלה, על מקבלי החלטות גזעניים ועל הכיבוש, אבל לא שומעים אותם מדברים על הפושעים שמסתובבים חופשי ברחובות שלנו. אנחנו אפילו רואים את האנשים שהולכים איתם, כאילו שלא עשו כלום". הוא ציין את "ההפגנות, התהלוכות והישיבות שערכנו במטרה למגר את תופעת האלימות והרציחות. כל הצעדים נכשלו. אנו התושבים נמשיך לשלם את המחיר". 

 

ממשטרת ישראל נמסר כי חקירות מקרי הרצח מנוהלות באופן יסודי ומקצועי, "תוך חתירה בלתי מתפשרת להגיע לחקר האמת ולהבאת הרוצחים לדין, בלא כל קשר לזהותו או מוצאו של הרוצח או הקורבן. במסגרת חקירות אלו המשטרה משקיעה מאמצים רבים בפענוח של כלל מקרי הרצח, תוך הפעלת אמצעים גלויים וסמויים.

 

"בתחום המניעה מבצעת המשטרה פעילות נרחבת מדי יום נגד אחזקת אמצעי לחימה בניגוד לחוק, מרביתה בחברה הערבית. במהלך 2016 נעצרו יותר מ-2,800 חשודים והוגשו כאלף כתבי אישום נגד חשודים שנתפסו ברשותם אמצעי לחימה".

 

עוד מסרו במשטרה כי בשנים האחרונות פועלים אנשיה עם המשרד לביטחון פנים "למתן מענה לצרכים הייחודיים של החברה הערבית, לצמצום הפשיעה ולהגברת תחושת הביטחון והאמון במשטרה ובשלטון החוק בקרב האזרחים. בימים אלו פועלת במשטרת ישראל מנהלת ייעודית לשיפור שירותי המשטרה במגזר והרחבתם, לרבות הקמת תחנות משטרה חדשות, חיזוק נקודות ותחנות משטרה קיימות ועידוד הגיוס לשורות המשטרה מקרב החברה הערבית בישראל".


פורסם לראשונה 18/02/2017 22:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים