שתף קטע נבחר

5 עובדי בית אבות נעצרו בחשד להתעללות בקשישים

המשטרה עצרה ארבעה עובדים ואחות אחראית מבית האבות "נאות כיפת הזהב" בחיפה שבו תועדו מעשי התעללות ואלימות קשים של מטפלים בחוסים חסרי ישע. עובדים נוספים נחקרו ומנהלי בית האבות הוזמנו לשימוע אצל רופא המחוז

 

בית אבות "נאות כיפת הזהב" בחיפה (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
בית אבות "נאות כיפת הזהב" בחיפה(צילום: גיל נחושתן)

המשטרה עצרה הלילה (יום א') חמישה חשודים בחשד להתעללות בקשישים חסרי ישע בבית אבות "נאות כיפת הזהב" בחיפה. המעצר התבצע בעקבות התיעוד שפרסם ערוץ 2 ובו נראים עובדים במקום מתעללים בחוסים.

 

בהודעת המשטרה נמסר עוד כי העצורים הם ארבעה עובדים ואחות אחראית תושבי חיפה, נצרת וקריית ים. הם חשודים בהתעללות, תקיפה ואיומים כלפי קשישים.

 

מנהלי בית האבות הוזמנו לשימוע אצל רופא המחוז. בסופו תכריע הנהלת משרד הבריאות והמנכ"ל על הצעדים שיינקטו לצורך הבטחת שלומם של הקשישים במוסד. שר הבריאות יעקב ליצמן אמר: "אני המום ומזועזע מהתמונות ששודרו בתחקיר. מדובר באיבוד כל צלם אנוש ופגיעה נוראית בחסרי ישע. עלינו לפעול למנוע מקרים כאלה לאלתר". הוא החליט להחמיר את הפיקוח על המוסדות הסיעודיים באמצעות התקנת מצלמות במוסדות שבפיקוח משרד הבריאות, תוספת מפקחים וביצוע בקרות פתע.

 

עו"ד שוש חיון מייצגת את האחות שנעצרה יחד עם עו"ד בני נהרי, ומסרה כי "היא מטפלת בצורה המסורה ביותר במטופלים שלה. היא מכחישה את הטענות על התעללות, דברים שהיא לא מעורבת בהם בשום צורה. הם קיבלו את הדיווחים על האירועים לפני כמה ימים, והיא יזמה את התלונה במשטרה".

 

שופט בית המשפט השלום בחיפה שחרר את האחות החשודה באי דיווח על מקרי ההתעללות במוסד, למעצר בית בן שבוע. הוא קבע כי קיים חשד סביר נגה, אך ברף הנמוך. נאסר עליה להשתמש בטלפון או מחשב, וליצור קשר עם המעורבים בפרשה במשך שבועיים. נאסר עליה להתקרב למרחק של 500 מטר מבית האבות למשך שבועיים. 

 

מבית האבות "נאות כיפת זהב" בחיפה נמסר כי "הממצאים שהוצגו בכתבה הם קשים ועגומים. עם קבלת החומר ביום חמישי הגשנו תלונה במשטרה נגד העובדים המדוברים, וננקטו צעדים משמעתיים, לרבות זימון לשימוע. אין בכוונתנו לעבור על כך לסדר היום, ועל כן הוקמה ועדת בדיקה כדי לוודא שמקרים כאלה לא יישנו. בנוסף, פנינו למשרד הבריאות וביקשנו בדיקה עצמאית שלהם".

 

עוד מסרו כי קיבלו אישור ממשרד הבריאות להתקין מצלמות בכל בית החולים, לרבות בחדרים: "נתחיל השבוע ברישות בית החולים במצלמות", אך הוסיפו כי הנחיות משרד הבריאות מחייבות לשם כך את אישור המשפחות. "אנו מביעים צער עמוק על הממצאים, עדכנו בנושא את המשפחות ובכוונתנו לעבוד מולן בתיאום ובשקיפות מלאה, כדי שנוכל לתקן ולו חלק מהעוול". עוד ציינו: "בית האבות בעל מוניטין רב שנים שמעניק טיפול מעולה ל-400 דיירים. זהו מקרה חמור מאוד וחריג מאוד שאירע במחלקה אחת מתוך 12 מחלקות במקום. הבוקר הוזמנו כל עובדי בית האבות לשיחה על מנת להבהיר את חומרת העניין ולהקפיד על נוהלי עבודה ופיקוח מחמירים".

 

אלימות, הזנחה והשפלה בבית אבות

ההתעללות בקשישים סיעודיים עלתה לאחרונה לכותרות, בין היתר, בעקבות סדרת התחקירים ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet שחשפו מציאות קשה ומחפירה ב-14 בתי אבות סיעודיים בישראל. כתבת מוסף "24 שעות" אריאלה שטרנבך התנדבה בבתי אבות סיעודיים, ותיעדה את האלימות, ההשפלה וההזנחה. התחקירים עוררו סערה גדולה וגרמו למשבר בענף הסיעוד.

 

  

 

 

לכך הצטרפו התמונות הקשות ששודרו אמש מתוך בית האבות הסיעודי "נאות כיפת הזהב". הצילומים חשפו עובדים בבית האבות שנראו חובטים בחוסים, מכים בהם ללא רחם, מטיחים אותם בעוצמה רבה על המיטה, גוררים אותם מכיסאות הגלגלים ומשליכים אותם על המיטה. עוד נראה כיצד אחים ואחיות סיעודיים מחליפים באלימות את הטיטולים של המטופלים, מקללים אותם ואף מאיימים להכות אותם אם יספרו על מה שנעשה להם.

 

אח שעבד בבית האבות הוא שהבחין במעשים קשים מצד עמיתיו לעבודה פנה לחוקר פרטי ושיתף אותו במה שראו עיניו. האח אף תיאר כיצד הצוות נהג להעיר את הקשישים והקשישות בשעה 2 בלילה להחליף להם את הבגדים ולהושיבם על כיסאות הגלגלים עד לשעות הבוקר רק כדי שהם יוכלו לפנות את המשך הלילה ולא יצטרכו לעשות את הפעולה הזו בשעות בבוקר. הנהלת בית האבות הגישה תלונה במשטרה כנגד העובדים האלימים.

 

עו"ד תמי אולמן, שמייצגת את אחד מהחשודים, בן 35 מחיפה ששומר על זכות השתיקה, אמרה: "אנחנו עוד בוחנים את החשדות והמידע ונגיב בהמשך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
בית אבות "נאות כיפת הזהב"
צילום: גיל נחושתן
מומלצים