שתף קטע נבחר

דירוג הנשיא הטוב בהיסטוריה: אובמה בצמרת

ההיסטוריונים האמריקנים עדכנו את דירוג הנשיא הטוב בכל הזמנים: אובמה כמעט נכנס לעשירייה הפותחת, והוא עקף אפילו את קלינטון. לינקולן עדיין בראש, בוש מדשדש מאחור – ומי הנשיא הגרוע אי פעם?

רשת הכבלים האמריקנית C-SPAN פרסמה בסוף השבוע כמנהגה בעשורים האחרונים סקר מעודכן שבו דירגו היסטוריונים את נשיאי ארה"ב מהטוב ביותר לגרוע ביותר. לפי ההיסטוריונים ניצב הנשיא היוצא, ברק אובמה, במקום ה-12 מ-43. פירוש הדבר שהוא היה בעיניהם הנשיא הטוב ביותר מאז רונלד רייגן.

אובמה עוזב את הבית הלבן. ציון גרוע ביחסים עם הקונגרס (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה עוזב את הבית הלבן. ציון גרוע ביחסים עם הקונגרס(צילום: AP)

ההיסטוריונים התבקשו לתת לנשיאים ציון בכמה תחומים. אובמה קיבל ציון גבוה על חתירתו להשיג צדק לכול (מקום שלישי בקטגוריה זו) ועל היותו סמכות מוסרית (מקום שביעי). הוא הגיע לעשירייה הראשונה גם בקטגוריות "ניהול הכלכלה" ו"אמון הציבור". לפי אתר הפוליטיקה האמריקנית "פוליטיקו" הציון הגרוע ביותר שלו היה בכל הקשור ליחסים בין הנשיא לקונגרס.

 

פרשנים חלוקים בדעותיהם בשאלה אם העובדה שהסקר נערך זמן קצר לאחר סיום כהונתו של אובמה סייעה לו להשתלב במקום גבוה שכזה – או שהיא דווקא פגעה בו, וסקר מאוחר יותר היה יכול להניב לו תוצאה טובה יותר.

עם כיוון השעון מתמונתו של אובמה: ג'ורג' וושינגטון, ג'ון קנדי, אברהם לינקולן, תומס ג'פרסון ופרנקלין ד' רוזוולט (צילום: shutterstock, gettyimages, EPA) (צילום: shutterstock, gettyimages, EPA)
עם כיוון השעון מתמונתו של אובמה: ג'ורג' וושינגטון, ג'ון קנדי, אברהם לינקולן, תומס ג'פרסון ופרנקלין ד' רוזוולט(צילום: shutterstock, gettyimages, EPA)

ב"פוליטיקו" ציינו כי זו הפעם השלישית שהסקר נערך – אבל זו הפעם הראשונה שהוא נערך מאז 2009, כלומר מאז כניסת אובמה לבית הלבן.

 

בשלושת המקומות הראשונים ברשימה לא חל שינוי: אברהם לינקולן נחשב לנשיא הטוב בהיסטוריה, ואחריו מדורגים ג'ורג' וושינגטון ופרנקלין ד' רוזוולט. גם רונלד רייגן וג'ון קנדי בעשירייה הפותחת. ביל קלינטון במקום ה-15, ג'ורג' בוש האב במקום ה-20 וג'ורג' בוש הבן - שהוביל את ארה"ב לשתי מלחמות - במקום ה-33. הנשיא הגרוע בהיסטוריה הוא ג'יימס ביוקנן, שכיהן ממש לפני פרוץ מלחמת האזרחים האמריקנית. הוא נחשב לנשיא גרוע במיוחד משום שלא הצליח לפשר בין תומכי העבדות למתנגדיה ולמנוע את מלחמת האזרחים.

 

הדירוג המלא:

1. אברהם לינקולן

2. ג'ורג' וושינגטון

3. פרנקלין ד' רוזוולט

4. תאודור רוזוולט

5. דווייט אייזנהאואר

6. הארי טרומן

7. תומס ג'פרסון

8. ג'ון פ' קנדי

9. רונלד רייגן

10. לינדון ג'ונסון

11. וודרו וילסון

12. ברק אובמה

13. ג'יימס מונרו

14. ג'יימס פולק

15. ביל קלינטון

16. ויליאם מקינלי

17. ג'יימס מדיסון

18. אנדרו ג'קסון

19. ג'ון אדמס

20. ג'ורג' בוש האב

21. ג'ון קווינסי אדמס

22. יוליסס סימפסון גרנט

23. גרובר קליבלנד

24. ויליאם טאפט

25. ג'רלד פורד

26. ג'ימי קרטר

27. קלווין קולידג'

28. ריצ'רד ניקסון

29. ג'יימס גרפילד

30. בנג'מין הריסון

31. זאכרי טיילור

32. רתרפורד הייז

33. ג'ורג' בוש הבן

34. מרטין ואן ביורן

35. צ'סטר ארתור

36. הרברט הובר

37. מילרד פילמור

38. ויליאם הריסון

39. ג'ון טיילר

40. וורן הרדינג

41. פרנקלין פירס

42. אנדרו ג'ונסון

43. ג'יימס ביוקנן

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אובמה. העיתוי עזר לו או פגעה בתוצאה?
צילום: AP
מומלצים